Lütfen bekleyin..

PKK: Yalanlara inanmayın, silahsızlanma yok !

13 Aralık 2014, 16:40

AKP beslemesi medyayı PKK yalanladı

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

HDP (Halkların Demokratik Partisi) heyetinin 30 Kasım'da İmralı Adası'na gerçekleştirdiği ziyaret sonrası çözüm sürecinde görüşme trafiği yoğunlaştı.

Bu ziyarette Abdullah Öcalan öneri olarak hazırladığı bir müzakere taslağını heyete sundu. HDP'liler bu taslağı Kandil Dağı'nda KCK yetkililerine aktardı ve KCK'dan taslağa destek geldi.

HDP'liler taslağı hükümet yetkililerine de sundu.

BBC Türkçe'den Mahmut Hamsici’nin gelişmelerle ilgili sorularını Kandil Dağı'ndan telefon ve e-posta yoluyla yanıtlayan, KCK Dış İlişkiler Sözcüsü Demhat Agit, son ziyaret sonrası medyada çıkan birçok haberin doğru olmadığını söyledi.

'SİLAHSIZLANMA HABERLERİ YANLIŞ'

Bu son ziyaretin ardından Türk medyasında çıkan bazı haberlerde, Öcalan'ın Mart 2015'te silahsızlanma çağrısı yapacağı vurgusu yapılmıştı.

Agit, bu haberlerin yanlış olduğunu belirtti: "Türk medyasında çıkan PKK'nin Newroz'da silahsızlanacağına ilişkin haberler doğruyu yansıtmamaktadır. Önderliğimizin hazırladığı müzakare taslağında da yer almamıştır ve bizim gündemimizde de bulunmamaktadır.

http://www.haberfedai.com/upload/dosya/33331.jpg

PKK'nın hangi koşullarda silahsızlanmayı gündeme alacağına ilişkin soruya Agit, "Türk tarafının atacağı adımlara göre geri çekilme ya da silahsızlanma, müzakere edilerek tartışılabilir durumlardır fakat belirleyici olacak olan, yasalarla garanti altına alınmış yol haritasıdır."

Agit, "1999'daki ve 2013'teki geri çekilme süreçlerinde devletin bu adımları suistimal ettiğini" belirtti ve "son geri çekilmenin ardından köye dönüşler, HES'ler, karakol yapımları, koruculuk sistemi konusunda adımlar atılmadığı için geri dönüş sürecinin durdurulduğunu" söyledi.

"ÖCALAN'IN ÖZELEŞTİRİSİ, DEVLETE ELEŞTİRİ"

KCK sözcüsü "bu konuda, siyasi hareketlerinin bir özeleştiri sürecinde olduğunu" belirtiyor.

Abdullah Öcalan'ın bu konudaki özeleştirisini Kandil'in nasıl yorumladığını sorduğumuz KCK sözcüsü, "Bu konuda hareket bir özeleştiri süreci yaşıyor. Özellikle önderliğimizin yapmış olduğu özeleştiri, devletin güven vermeyen yaklaşımlarına karşı bir eleştiridir ve bir anlamda eleştirilen devlet tarafıdır" cevabını veriyor.

"KÜRTLER ORTA DOĞU'DA KENDİNİ SAVUNMASIZ BIRAKAMAZ"

Agit, Orta Doğu'da, Kürtler'in yaşadığı bölgelerde Kürtler'e saldırılar olduğunu ve kendilerini savunma ihtiyaçlarının olduğunu söylüyor:

"Silahsızlanma ancak Kuzey Kürdistan'daki mücadeleyle bağlantılı olarak, ancak nihai kalıcı bir çözüm ve barış sağlandığı zaman olabilir. Ayrıca Kürtlerin her zamankinden daha fazla olarak kendi savunma ihtiyaçları Orta Doğu'daki yaşanan gelişmelerle beraber anlaşılmıştır. Kürtlerin yaşadığı alanlara hala saldırılar olmakta ve olacaktır. Böylesi bir durumda Kürtlerin kendini savunmasız bırakması kendi kendinin sonunu getirmesi anlamına gelecektir. Bugün Kobane, Şengal, Mahmur, diğer saldırı altında olan yerler, Kürtlerin kendini silahlı savunmasının ne kadar hayati olduğunu göstermiştir."

HDP heyetinin Kandil ziyaretinden sonra KCK, Öcalan'ın taslağına tam destek verdiğini açıklamıştı.

Bunun yanında KCK "devletin güven vermeyen yaklaşımları olduğunu" belirtiyor.

Agit, bu konudaki kaygılarıyla ilgili şu yorumu yapıyor:

"Biz önderliğimizin hazırladığı müzakere taslağına tam destek verdik. Burada belirtilen kaygılar devletin güven vermeyen yaklaşımlarından kaynaklıdır. Devlet tarafı hukuka dayandırmadan, üçüncü bir taraf olmadan süreci oldu bittiye getirmek istiyor. Önümüzdeki seçimlere hazırlık yapmak istiyor. Çözüm süreci seçim hesabına kurban edilemez. Günlük pragmatik yaklaşımlarla böyle devasa, dünya çapındaki bir soruna basit yaklaşmak sorunları daha içinden çıkılamaz bir duruma getirebilir."

KANDİL'E MİT HEYETİ GELMEDİ

Bazı medya organları son günlerde "MİT görevlilerinin Kandil'deki görüşme planlarına dair haberler" yaptı.

Agit, bu haberlerin asılsız olduğunu söylüyor:

"MİT heyetinin Kandil'e geldiği ya da gelecek olması şu an söz konusu değildir. Önderliğimiz baş müzakerecidir ve onun alacağı kararlara, biz tümden bağlıyız. Şu an için, böyle bir gereklilik olmadığını düşünüyoruz."

"GÖSTERİLERDE KONTROLÜ SAĞLAMAK ZOR"

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın geçen hafta Bugün gazetesine verdiği röportajda, hükümetin yeni güvenlik paketine karşı sokak eylemleri düzenlenebileceğine dair sözleri, hükümet tarafından sert bir şekilde eleştirilmişti.

Agit, bu tartışmalara neden olan 6-8 Ekim gösterilerinin, halkın kendi öz iradesiyle gerçekleştirdiği eylemler olduğunu söylüyor.

KCK, bu gösterileri tam olarak sahiplenmiş ancak eylemlerde işyeri, okul, Türk bayrağı, Atatürk büstüne saldırı gibi eylemleri provokatif bulmuştu.

Bu tür olası sokak gösterilerinde kendilerinin de eleştirdiği bu tür saldırıların tekrar yaşanmaması için önlemler alıp almayacaklarını sorduğumuz Agit, şu cevabı veriyor: "Biz hareket olarak Türk halkının değerlerine saygılı olduğumuz belirttik. Bu tavrımızda bir değişiklik yok. Fakat böylesi gösterilerde kontrolü sağlamak zordur. Ne kadar ve nereye kadar devam edeceğini söylemek de zordur. Bu tehlike her zaman vardır fakat bir gerçeklik vardır ki, önderliğimizin sürece müdahalesi olmasaydı daha içinden çıkılmaz bir durum alabilirdi."

KCK, 12 Aralık günü yaptığı açıklamada "HDP heyetinin bir iki gün içinde İmralı'ya gitmemesi durumunda, Öcalan'ın taslağını açıklayacağını" duyurdu.

Açıklama sonrası, İmralı'ya ziyaretin gerçekleşip gerçekleşmeyeceği büyük merak konusu.

Etiketler : pkk, kürt açılımı
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Selim Erkul
1229 gün önce
PKK yı buı kadar büyütüp şımartan ve kürt vatandaşlarımızın temsilcisidir diye muhatap alan Akp'ye bin kere yuh...ve yazıklsr olsun...
Yahu gelde bu işe bak? Kürt vatandaşım PKK benim temsilcim ve yerim olamaz diyor,Akp ise zorla bu terör şebekesini kürtrlerin başına bela ediyor!
AKP'nin bu yaptıkları vatan hainliği değilse ya nedir?
NAVŞAR RÛBAROK
1229 gün önce
AKP BU TERÖR ÇETESİ PKK'YI O KADAR BÜYÜTÜP VE AZITTI Kİ BİLMEYEN DE KARŞIMIZDA TERÖR ÖRGÜTÜ PKK DEĞİLDE SANKİ RUSYA,ABD VEYA ÇİN GİBİ BİR DEVLET VAR SANIR.ARTIK TÜRKİYENİN KADERİ ELİ KANLI BİR ZERDUŞT OLAN APO'NUN İKİ DUDAĞI ARASINDA ÇIKACAK ŞEYLERE BAĞLANDI.
YAHU BUNU BİLMEYECEK NE VAR? EY AKP PKK İLK ETAPTA K.IRAK TİPİ BİR STATÜ İSTİYOR.VE SANA DİYOR Kİ BEN BUNLARI ALMADAN NE SİLAH BIRAKIRIM NE DE GERİ ÇEKİLİRİM NE DE SOKAK EYLEMLERİNİ KESERİM.EY AKP EĞER BUNU VERECEKSEN VEYA BUNA SÖZ VERMİŞSEN,DELİKANLICA VE MERTÇE BUNU KAMUOYUNA AÇIKLA! YOK BEN BÖYLE BİR ŞEYİ VERMEDİM,VERMEYECEĞİM DİYORSAN,YİNE MERTÇE VE DELİKANLICA BUNU AÇIKLA! ARTIK KÜRT HALKI OLARAK AKP/APO VE KANDİL'İN BİRBİRLERİYLE YAPTIKLARI FLÖRTTEN BIKTIK!
AYRICA EY AKP! SEN ZORLA PKK'YI TÜM KÜRTLERİN TEMSİLCİSİ,BAŞI VE SAHİBİ YAPTIN..OYSA BİZ KÜRTLER ASLA TERÖR ÖRGÜTÜ PKK'I TEMSİLCİMİZ OLARAK KABUL ETMİYORUZ.AKP APO'YU KENDİ TEMSİLCİSİ VE AZİZ DOSTU OLARAK GÖRÜYORSA,KENDİ ADINA KONUŞSUN BARİ.NİYE KÜRTLER, APO/PKK BOYUNDURUĞU ALTINA SOKUYOR?
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
YSK, İYİ Parti dahil 10 siyasi partinin 24 Haziran'daki seçimlere katıl..
Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, TSK içinde 3 bin kişilik bir yapıyı ..
Eski MHP Milletvekili, emekli büyükelçi Deniz Bölükbaşı, tedavi gördüğü has..
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz'a ..
TSK ve ÖSO unsurlarının terörden tamamen temizlediği Afrin'in Raco beld..
Afrin'e yönelik düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı'nın 41. gününde böl..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=