Lütfen bekleyin..

'Resmi Gazete' iddiasına takipsizlik

13 Aralık 2014, 13:43

Cumhurbaşkanlığı seçim sonuçlarının Resmi Gazete'de zamanında yayınlanmadığı ve "Anayasa'yı ihlal" suçu işlendiği iddiasıyla iki bürokrat hakkında yapılan şikâyetlere savcılık takipsizlik kararı verdi.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

10 Ağustos'ta yapılan Cumhurbaşkanlığı seçiminin, YSK tarafından 15 Ağustos'ta açıklanan sonuçları Resmi Gazete'de 28 Ağustos'ta yayınlanmıştı. Bu gecikmeyi yargıya taşıyan YARSAV'ın eski başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu ile Halkın Kurtuluş Partisi (HKP) avukatlarının dönemin Başbakanlık Müsteşarı Fahri Kasırga ve Mevzuatı Geliştirme ve Yayın Genel Müdürlüğü'nden Sorumlu Başbakanlık Müsteşar Yardımcısı, Başbakanlık Mevzuatı Geliştirme ve Yayın Genel Müdürü Mustafa Özyar hakkında "Anayasa'yı ihlal" iddiasıyla bulundukları suç duyurularına ilişkin soruşturmada takipsizlik kararı verildi

Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Hakan Yüksel'in verdiği takipsizlik kararında şu ifadeler yer aldı:

"YSK'nın daha önce itiraz üzerine verdiği kararlardan da görüleceği üzere Erdoğan'ın, cumhurbaşkanı adayı olması sırasında veya sonrasında ya da cumhurbaşkanı seçimi sonuçlanıncaya kadar başbakanlık görevini sürdürmesinde bir hukuka aykırılık veya TCK açısından suç oluşturan bir eylem bulunmadığı gibi, somut olay kapsamında da şüpheliler tarafından müşterek fail sıfatıyla gerçekleştirilmiş bir Anayasa'yı ihlal suçu bulunmadığı anlaşılmıştır."

"Erdoğan kamu gücünü kullandı" iddiası

Başsavcılığa verilen şikâyet dilekçelerinde, "YSK'nın seçim sonuçlarını açıkladığı tarih itibariyle Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığının kesinleştiği, Anayasa'ya göre, cumhurbaşkanlığıyla birlikte milletvekilliği, başbakanlığı ve parti genel başkanlığı görevlerinin sona erdiği" belirtilmişti. Şikâyetçiler, "Erdoğan'ın, Anayasa'nın emredici hükümlerine rağmen cumhurbaşkanlığı seçimine ilişkin YSK kararını, kamu gücünü de kullanmak suretiyle Resmi Gazete'de yayınlatmayarak, 28 Ağustos 2014'e kadar başbakanlık görevini sürdürdüğü, hatta parti kongresine genel başkan olarak katıldığını" savunmuştu.

Dilekçelerde, "Erdoğan'ın, bu şekilde Anayasa'yı ihlal suçunu işlediği" öne sürülerek, "Eylem ve hareketleriyle dönemin Başbakanlık Müsteşarı Kasırga, Mevzuatı Geliştirme ve Yayın Genel Müdürlüğü'nden Sorumlu Başbakanlık Müsteşar Yardımcısı ve Başbakanlık Mevzuatı Geliştirme ve Yayın Genel Müdürü Mustafa Özyar ve diğer ilgililerin de bu suça katıldıkları" öne sürülmüştü.

Başsavcılık ise takipsizlik kararında, "Anayasa'yı ihlal" suçunun oluşabilmesi için gereken cebir ve şiddet kullanımının bulunmadığına işaret etti. 

Başsavcı Hakan Yüksel, Erdoğan'ın, seçim sonuçlarının Resmi Gazete'de yayınlandığı 28 Ağustos tarihine kadar başbakanlık görevini yapmasında hukuka aykırılık olmadığını belirtti.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz'a ..
TSK ve ÖSO unsurlarının terörden tamamen temizlediği Afrin'in Raco beld..
Afrin'e yönelik düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı'nın 41. gününde böl..
Terör örgütü YPG'den tamamen temizlenen Afrin'in Bülbül Kasabası gö..
"Tartışmaya gerek yok, bırakalım..."
Zeytin Dalı Harekatı'nın başlangıcından etkisiz hale getirilen terörist..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=