Lütfen bekleyin..

PKK'dan AKP'ye: 2 gün içerisinde...

12 Aralık 2014, 23:48

Azdı kafirler !

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

KCK, “Görüşlerimiz gecikmeden Öcalan’a ulaşmalı, Hükümet de bu taslağın kısa sürede pratikleşmesi için tutumunu açıkça ortaya koymalı ve gerekli adımları atmalıdır. Eğer AKP Hükümeti sorumlu davranmaz ve HDP heyeti bir iki gün içinde İmralı’ya gitmezse bizim kabul ettiğimiz ve gereklerini yerine getireceğimizi söylediğimiz müzakere taslağının tümünü kamuoyuna açıklamak zorunda kalacağız dedi.

ANF’ye göre, KCK Yürütme Konseyi’nden yapılan açıklamada, Öcalan’ın, “Çözüm beklenen bir dönemde çatışma etkenlerinin artmasının önünü almak için diyalog sürecini müzakereye dönüştürecek demokratik müzakere taslağını hazırlayarak” hükümete ve Kandil’e sunduğu belirtilerek, “Bu müzakere taslağı Ortadoğu ve Türkiye'de sorunların ağırlaştığı bir süreçte Türkiye'nin demokratikleşmesini ve bu temelde başta Kürt sorunu olmak üzere Türkiye'nin tüm sorunlarının çözümünü hedeflemiştir. Öcalan’ın sunduğu müzakere taslağı ve çerçevesi, Türkiye'nin tüm sorunlarının müzakere edilip çözüme kavuşturulacağı bir karaktere sahiptir” denildi.

“HEYETİN GİDİŞİ GECİKTİRİLİYOR”

KCK açıklamasında, “Çözüm taslağını destekleme, gereklerini yerine getirme ve çözümün bir an önce gerçekleşmesini sağlama iradesini Kandil’e gelen İmralı heyetine iletmiş ve bu temelde kamuoyuna da gerekli açıklamayı yapmıştır” denildi.

Öcalan’ın İmralı’ya giden HDP heyetine on gün içinde cevabın kendisine iletilmesini istediği hatırlatan KCK, kendilerinin, müzakere taslağının yol haritası ve eylem planına uygun bir biçimde cevabın geciktirmeden verdiklerini ifade etti. KCK, hükümetin bu müzakere taslağının çerçevesinde müzakereye başlanması için gereken duyarlılığı ve sorumluluğu göstermediğini ve HDP heyetinin İmralı’ya gidişini de geciktirdiğini savundu.

“HÜKÜMET TASLAĞA NASIL YAKLAŞTIĞINI ORTAYA KOYMADI”

"Bu müzakere taslağı, başlıkları, içeriği, çerçevesi, yol haritası, eylem planı ve zamanlaması itibariyle bir bütünü ifade etmektedir” denilen KCK açıklamasında, şunlar kaydedildi:

“Bu müzakere taslağı, Ortadoğu'daki ve Türkiye'deki siyasi durumu dikkate alarak müzakereye bir an önce başlanmasını ve belli bir zamanda tamamlanmasını gerektirmektedir. Türkiye'nin demokratikleşmesinin ve Kürt sorununun çözümünün seçim oyunlarına kurban edilmesini engelleyecek bir taslak olarak sunulmuş ve zamana yayılmadan çözümün gerçekleşmesini hedeflemiştir. Öcalan bu sorumlu yaklaşımıyla Kürt sorununun çok tartışıldığı, ama çözülerek gündemden çıkarılmadığı bir kısır döngüyü de kırmak istemiştir.

Ancak Hükümet bu müzakere taslağına nasıl yaklaştığını ortaya koymadığı gibi, müzakere taslağını anlamsızlaştıran tartışmalar yaparak, müzakerenin başlamasını ve eylem planının hayata geçmesini geciktirerek Öcalan’ın bu girişimini de boşa çıkarma tutumu içine girmiştir. AKP Hükümeti daha müzakere başlamadan şu olur, bu olmaz tutumu ve tartışmalarla süreci saptırıp müzakereyi anlamsızlaştırdığı gibi, geciktirmelerle de taslakta ortaya konulan yol haritasına ve bunun gerektirdiği eylem planına uygun davranmamaktadır. Müzakere taslağını pratikleştirmek için İmralı’ya gidişleri hızlandırması gerekirken, müzakere taslağındaki yol haritasının ve eylem planının zamanlamasını kendine göre ayarlayıp bu süreci yine bir seçim propagandası haline getirmeye çalışmaktadır.”

AKP Hükümeti’nin ciddiyetten uzak ve olumsuz sonuçlar doğuracak çok tehlikeli bir yaklaşım içinde olduğunu öne süren KCK, “Çok sorumlu davranarak müzakere taslağına hiçbir şerh koymadan ve hemen olumlu cevap vermemize rağmen, Hükümetin bu sorumlulukla yaklaşmaması kabul edilemez” ifadelerini kullandı.

“HÜKÜMET TUTUMUNU AÇIKLAMALI” 

KCK açıklamasında ayrıca şu ifadelere de yer verildi:

“Öcalan’ın ortaya koyduğu müzakere taslağı çerçevesinde hemen müzakerelerin başlaması gerekmektedir. Bunun için görüşlerimiz gecikmeden Öcalan’a ulaşmalı, Hükümet de bu taslağın kısa sürede pratikleşmesi için tutumunu açıkça ortaya koymalı ve gerekli adımları atmalıdır.

Eğer AKP Hükümeti sorumlu davranmaz ve HDP heyeti bir iki gün içinde İmralı’ya gitmezse bizim kabul ettiğimiz ve gereklerini yerine getireceğimizi söylediğimiz müzakere taslağının tümünü kamuoyuna açıklamak zorunda kalacağız.

AKP'nin tartışmalarla zaman kazanma ve müzakere taslağını anlamsızlaştırması yaklaşımı karşısında taslağın kamuoyu tarafından bilinmesi, sürecin doğru anlaşılması ve halklarımız başta olmak üzere kamuoyunun doğru bir kanaate vararak kendi tutumunu ortaya koyması açısından yararlı olacaktır.

Hareketimizin müzakerenin bir an önce başlaması ve çözümün seçim oyunlarına kurban edilmeden gerçekleşmesi yönündeki iradesi ve tutumu karşısında AKP Hükümeti’nin her zaman olduğu gibi sorumsuz yaklaşım göstermesi böylece daha iyi anlaşılacaktır.”

Odatv

Etiketler : pkk, kürt açılımı
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
nedim
1230 gün önce
bakın şimdi; katil faşist Apo uçakta gözleri bağlı kurbanlık koyun gibi yakalanarak türkiyeye gelişini hatırlayan varmı?uçakta ne diyordu asılma korkusuyla benim ülkem türkiye cumhuriyetihatırlayınŞİMDİ KALKMIŞ BU ADAM TÜRKİYEYİ TEHDİT EDERCESİNE TÜRK HÜKÜMETİNE SON ŞANSINIZ DİYOR oy uğruna bu durumu yaratan siyasetçiler ve hükemet yetkilileri sizce barış birilerini tehdit ederek gelirmi;? bu durumu yaratan herkese yazıklar olsun
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
YSK, İYİ Parti dahil 10 siyasi partinin 24 Haziran'daki seçimlere katıl..
Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, TSK içinde 3 bin kişilik bir yapıyı ..
Eski MHP Milletvekili, emekli büyükelçi Deniz Bölükbaşı, tedavi gördüğü has..
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz'a ..
TSK ve ÖSO unsurlarının terörden tamamen temizlediği Afrin'in Raco beld..
Afrin'e yönelik düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı'nın 41. gününde böl..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=