Lütfen bekleyin..

MHP'nin ilahiyatçı profesörü Mustafa Erdem Diyanet'e ve AKP'ye tokat gibi sözler !

11 Aralık 2014, 23:16

MHP Milletvekili Mustafa Erdem, “AKP içinde Türk olmayan, Türklükten rahatsızlık duyan veya bir şekilde Türk olduğunu söyleyemeyen zavallılar olabilir.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

MHP Milletvekili Mustafa Erdem, “AKP içinde Türk olmayan, Türklükten rahatsızlık duyan veya bir şekilde Türk olduğunu söyleyemeyen zavallılar olabilir.” dedi.

Mustafa Erdem ayrıca AKP'lilerin "şirk" kokan sözlerine de tepki göstererek "Allah'ın bütün vasıflarının toplandığı bir şahıs olarak bir beşeri gösterirken Diyanet İşleri Başkanlığı bunun neresindedir"

İŞTE MUSTAFA ERDEM'İN GÜNDEME DAMGA VURAN ÇIKIŞI:

 


Diyanet İşleri Başkanlığı'nın da bundan dolayı rahatsızlık duyabileceğini belirten Erdem, “Ama biz Türk milleti olarak dinimizi kitaplardan okumaktan öte kulaktan duyarak ve hoca efendileri, imam efendileri, müftüleri dinleyerek öğrendik. Şimdi gelin görün ki bu görsel alanda bizim kendimize mahsus dini ritüellerimiz, bizim kendimize mahsus dini makamlarımız var. Bunu ısrarla da sordum. Bugün vehhabiliğe mi, selefiliğe mi veya adını bilmediğim bir başka hizibe özenti mi? yoksa Türk milletinden nefret duyup başkalarına benzeme arzusu mu bunun takdirini Diyanetçilere soruyorum.” diye konuştu.

TBMM'de 2015 yılı bütçe görüşmeleri devam ediyor. MHP Milletvekili Mustafa Erdem, bütçe görüşmeleri üzerine söz aldı. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın tarihinin hiçbir döneminde, Diyanet çalışanlarının ve toplumda Diyanet'e ilgi ve saygı duyanların ortak ifadelerinin siyasallaşmadığını belirten Erdem, “Soruyorum sizlere; biz ehli diyanet miyiz yoksa ehli siyaset mi? Eğer siyasetsek zaten AKP’nin siyasi temsilcileri buraları boş tutuyorlar o zaman, Diyanet çalışanlarını getirelim şu boşlukları doldursunlar burada edepleriyle, irfanlarıyla, bilgi ve birikimleriyle bu milleti temrin etsinler. Ama bir başka kurumun çatısı altında, caminin kubbesi altında siyaset yapmak durumunda kalanlar başkalarına kulluk etmek suretiyle yüce Allah’a olan kulluk görevlerini sakata götürüyor ve bir manada da başkalarının aracı veya bir şekilde iletişim unsunu olduklarını kamuya ifade etmek durumunda kalıyorlar.” şeklinde konuştu.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın sendikalara itibar ederek veya siyasi yandaşlığa yönelerek, Diyanet çalışanlarını, uyguladığı tarafgir tutumu kınadığını belirten Erdem, “Diyanet'te çalışanlar, adı üstünde Türkiye Cumhuriyeti Diyanet İşleri Başkanlığı’dır, burada sadece ve sadece hangi partiye oy verirse versin, hangi sendikaya üye olursa olsun Müslüman’dır. Eğer Müslümanlar arasında bir adalet ihmali söz konusu oluyorsa, o zaman hangi amaçla orada dini ve Diyanet'i temsil ettiklerini ilgililer buradan söylemelidir.” diye ifade etti.

“AKP içinde Türk olmayan, Türklükten rahatsızlık duyan veya bir şekilde Türk olduğunu söyleyemeyen zavallılar olabilir.” diyen Erdem, “Diyanet İşleri Başkanlığı da bundan dolayı rahatsızlık duyabilir. Ama biz Türk milleti olarak dinimizi kitaplardan okumaktan öte, kulaktan duyarak ve hoca efendileri, imam efendileri, müftüleri dinleyerek öğrendik. Şimdi gelin görün ki bu körsel alanda bizim kendimize mahsus dini ritüellerimiz bizim kendimize mahsus dini makamlarımız var. Bunu ısrarla da sordum. Bugün vehabiliğe mi, selefiliğe mi veya adını bilmediğim, bir başka hizibe özenti mi? Yoksa Türk milletinden nefret duyup başkalarına benzeme arzusu mu? Bunun takdirini Diyanetçilere soruyorum.” açıklamasında bulundu.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nda Din İşleri Yüksek Kurulu birimi bulunduğunu kaydeden Erdem, şöyle devam etti: “Bunlar namazı, abdesti bozacak meseleler veya buna benzer dini konular ile ilgili fetva veriyorlar ama toplumsal ahlakı bozacak hırsızlığı meşrulaştıracak, rüşveti mübah kılacak meselelere geldiğinde Diyanet İşleri Başkanlığı, hizmet alımı şeklinde, fetvaları profesyonel fetvacılardan almakta ve onunla bu toplumu mahrem yapısını inşa etmek durumunda kalmakta. Ben utanıyorum. Diyanet İşleri Başkanlığı, dinayetimizi ve dinimizi ve en az kendi kurumsal kimliklerini korudukları kadar savunucuları olmadıkları görülüyor. Ama gelin görün ki ikballeri ve istikballeri doğrultusunda kurumun kurumsal kimliğine sahip çıkanların, bu topluma dinini öğretmek ve o dinin ilelebet yaşayabilmesi için savunuculuğunu yapmak gibi bir sorumlulukları var mıdır? Yok mudur? Yoktur derseniz, bu zaten kendimizi yok etmek olur. Ama var derseniz, o zaman size soruyorum. Bu toplumda Uludağ’ın eteklerinden birisi çıkıp bir beşere dokunmak ibadettir derken, Diyanet İşleri Başkanlığı nerede? Tekrar soruyorum. Uludağ’ın arkasındaki bunu yaparken, Bolu Dağı'nın dibindeki bir milletvekili hem de bu sıralarda milletvekili olmuş biri Allah’ın bütün vasıflarının toplandığı bir şahıs olarak bir beşeri gösterirken, Diyanet İşleri Başkanlığı bunun neresindedir? Bakan olmuş, milletvekili olmuş birisinin yüce kitabımız Kur'an'a hakaret etmesi Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından eleştiri konusu olmayacak da bunu benim gibi bir garip bu Meclis'te mi ifade edecek.”

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın bu konulara sahip çıkması gerektiğini anlatan Erdem, “Üç günlük dünya için ebedi olan ahireti göz ardı edebilecek bir din ve Diyanet mensubu olduğunu kabul etmiyorum. O zaman siyasi baskıların AKP iktidarı değiştikten sonra biteceğini ama yarın Allah’ın huzuruna ebedi alemde baş başa kalacağını idrak edecek birilerinin, Allah adına Allan’ın dine sahip çıkması lazım geldiğini düşünüyorum.” dedi.

AK Parti Grup Başkanvekili Naci Bostancı da söz alarak Erdem’in sözlerine şu cevabı verdi: “Bu ülkede insanların kökenlerine, milliyetlerine ilişkin tartışmaların ne kadar tehlikeli olabileceğine dikkat çekmek isterim. Erdem buraya gelip isim söyleyecek. ‘Burada Türk olduğunu söyleyemeyen zavallılar yok mu?’ Kim bunlar. Gelip söyleyecek.” dedi. Bu sözler üzerine MHP sıralarından AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Yasin Aktay’ın ismi telaffuz edildi. Naci Bostancı’ya tepki gösteren MHP Milletvekili Nevzat Korkmaz ise “Bu örnek karşısında ezildiniz, neden cevap veremiyorsunuz. Var mı bir cevabınız?” diye sordu. Tartışmaların uzaması üzerine araya giren TBMM Başkanvekili Ayşenur Bahçekapılı, milletvekillerine uslüp uyarısında bulundu.

Etiketler : mustafa erdem, mhp
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
rasim özkan
1220 gün önce
AKP icinde tabii ki Türk olmayan,Türk oldugunu söyleyemeyen gercekte pkk'li olan milletvekillerinin varligi bilinmektedir.Yani insanlari siz bu kadar aptal yerine koyamazsiniz.AKP'li bir kisi kalkipta AKP sayesinde hepimiz Türk olmaktan kurtulduk demedimi?Demekki bu muhteremlere Türklük battigi icin Türkiye'yi Türk devleti olarak degilde Türkiyeli diye yeni bir isimle anmayi düsünüyorlar.Ne kadar ilgincki bugün pkk acilimi yaparak SEVR özentiligine soyunanlarin Türk olmadiklarini biliyoruz.Ben MHP'li degilim ama o sayin milletvekilinin konusmasini alkisliyorum.Diyanet isleri baskanligi AKP'nin seyhülislamligi gibi calismaya basladi halbuki onun görevi ülkedeki inanc kesimlerine hizmettir AKP'ye degil.Biz en son peygamberin Hz:Muhammed oldugunu biliyor ve inaniyoruz ancak gördügümüz ve bize isittirdikleri kadari ile ülkeye yeni bir peygamber ve de Allahin gölgesi gelmis .Diyanet ne diyor bu ise acaba,yoksa altina alinan milyonluk rüsvet arabasi ile görevini mi unuttu?
Ahmet Bahat
1222 gün önce
sayın hocam Allahım sizlerden razı olsun.Dinimizi şu AKP illere ve TBMM kadar güzel anlattın ki Sizi bütün kalbimlekatılıyorum tebrik eder Saygılarımı sunarım.
Töre Devlet
1224 gün önce
Diyanet İşleri Başkanlığı nerededir? diye soran bu vekil; O'nun, tirilyonluk makam arabasının içerisinde olduğunu bilmiyor demek ki....
1225 gün önce
Arka daş lar Mustafa Erdem.ya MHP. Nin yeni Balkani olsun. ,Yada AKP. Ye Gecsin derim. iki Parti de Düzel tedecek Adam gibi Adam.?
1225 gün önce
Hocam hakkı hakikati söylemenin zor olduğu menfaat ve çıkarlar dünyasının benimsediği bir zamanda bu cesaretinizi ilgiyle takip ediyorum
musa yesilyaprak
1225 gün önce
Aglayarak izledim mustafa hocam agzina sağlık
Selim CAN
1226 gün önce
"Allan’ın dine sahip çıkması" değil "Allah’ın dinine sahip çıkması" olmalıydı. Yazılarınızı yayımlamadan önce kontrol ediniz.
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler
İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Koray Aydın Best FM'de Ufuk Karcı'..
"İYİ Parti’nin seçimlere girmek için hiçbir şartı eksik değildi. Eğer ..
MHP lideri Bahçeli'den erken seçim açıklaması
İYİ Parti'nin seçime katılıp, katılamayacağıyla ilgili sorulara yanıt v..
İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, "An itibarıyla seçim çalışmalar..
Erken seçim tarihi belli oldu.
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=