Lütfen bekleyin..

Bakan Çelik işçileri suçladı

09 Aralık 2014, 21:28

Soma ve Ermenek başta olmak üzere yaşanan iş kazaları ve işçi ölümleri nedeniyle Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ile ilgili verdiği gensoru önergesi AK Partili milletvekillerinin oylarıyla reddedildi

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

"İşçi de duyarlı olmalı"

Milletvekillerinin eleştirilerini yanıtlayan Bakan Çelik, “İşçimizin de duyarlı olması lazım. Can güvenliğini hiçe sayan anlayışta çalışma olmaz. Edirne’de ocak kapalı, işçi baba oğul ocağa giriyorlar ve üretim yapıyorlar. Müfettişlerimiz bir avuç dolusu da sigara buluyorlar. Metan parlaması meydana geliyor. Bu yaklaşım, sağlıklı bir yaklaşım değil. İşçi çalışmaması gereken ocakta çalışıyorsa düşünmemiz gerekiyor” savunmasını yaptı.

HDP Grup Başkanvekilleri Pervin Buldan ve İdris Baluken tarafından verilen gensoru önergesinde, çalışanların can güvenliğine yönelik politikalar üretmesi gereken Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın vurdumduymaz bir tavır sergilendiği belirtilerek, “Soma ve Ermenek’te işçi sağlığı ve can güvenliğinin tamamen gözardı edildiği gözler önüne serilmiştir. Emekçisine ölümü reva gören bu siyasal ve etik anlayışın, toplumsal adalet açısından ne denli sakıncalı olduğu gerçeği yaşadığımız bu facialarla bir kez daha ortaya çıkmıştır” denildi.

MEVZUAT SIKINTISI YOK

AK Partili milletvekillerinin oylarıyla gensoru önergesinin gündeme alınması kabul edilmezken, Bakan Çelik muhalefet milletvekillerinin eleştirilerini şöyle yanıtladı:
“Mevzuat açısında vurdumduymazlık oldu mu, yoksa yapılması gerekenleri yaptık mı? Mevzuat açısında ILO 150, 161, 187, 176 sözleşmeleri bizim hükümetlerimiz döneminde onaylandı. 91 yıllık cumhuriyet tarihi boyunca ilk kez iş sağlığı yasasını yaptık. Yasa çıkarmakla kalmadık 36 yönetmelik yayınladık. Türkiye’de olmayan 83 bin iş güvenliği uzmanı sertifikalandırıldı. Farkındalık için 33 ilde iş sağlığı güvenliği eğitimleri yapıldı. İş sağlığı güvenliği mevzuatımızı yürürlüğe koyduk. İş sağlığı düzenlemesi AB mevzuatı çerçevesinde yapıldı. AB ilerleme raporlarında, mevzuat açısından en ufak tenkit yapılmamıştır. AB direktifi üst normlardır. Çok detaylıdır. İLO ise genel normlardır. AB ile ilgili yapılan düzenleme İLO’yu da kapsama aldığı için diğer düzenlemelerin bir anlamı da kalmamaktadır. Demek ki mevzuat açısından bir sıkıntı yok. Bu konuda ilgili köklü çalışmaları bizim dönemimizde yaptık. Yaşam odasına ilişkin AB ve İLO normlarında düzenleme yok. ‘Denetimler yapılmıyor’ haksız bir değerlendirme. 2010’dan beri yer altında her kömür ocağı en az iki defa teftiş ediliyor. 12 yıl içerisinde 252 bin teftiş yapıldı. 130 trilyon lira ceza uygulanmıştır. 12 yılda 4 bin 26 durdurma kararı verildi. 2014’te toplam 968 teftiş yapıldı. 493’üne idari cezası, 202 maden ocağına durdurma cezası uygulandı. 106’sı kömür madenleri. 2014 yılında 3 bin 123 inşaat teftişi yapıldı, 2 bin 230 iş yerine ceza yazıldı, 1803 inşaat durduruldu.

MADENLERDE TAŞERONU KALDIRIYORUZ

Temel sorun iş güvenliği ile ilgili farkındalık sorunu var, güvenlik tüzüğünün uygulanmasının eksikliği, mevzuatının içselleştirilememesi, ‘cezamı öderim yoluma giderim’ anlayışı, çok kazanma hırsı ve üretim zorlamasıdır. Eğer kazanma hırsını öne alıyorsunuz, üretim zorlamasını yapıyorsanız, tabi ki iş sağlığı güvenliği ikinci üçüncü sırada kalacaktır. İşverenlerimizin pozisyonu çok sıkıntılı. Tabi ki işçimizin de duyarlı olması lazım. Can güvenliğini hiçe sayan, ‘Bana bir şey olmaz’ anlayışında çalışma olmaz. Edirne’de ocak kapalı, işçi baba oğul ocağa giriyorlar ve üretim yapıyorlar. Müfettişlerimiz bir avuç dolusu da sigara buluyorlar. Metan parlaması meydana geliyor. Bu yaklaşım, sağlıklı bir yaklaşım değil. Biz yasada işçiye çalışmama hakkını verdik; ama işçi çalışmaması gereken ocakta çalışıyorsa düşünmemiz gerekiyor. Kapalı mühürlü ocak. Ekmek parası eyvallah; ama mühürlü ocak. Pazar günü Zonguldak’ta işçimiz hayatını kaybetti, yine kaçak bir ocakta. Biz buna madenci diyemeyiz. Bu madencilik falan değil. Taşeronla ilgili düzenlemeyi çıkarttık. Söz verdiğimizi yaptık. Bundan sonra taşeronda keyfilik yok. Nerede asıl iş, hizmet alımı var o netleşti. Madenlerde taşeron uygulamasını kaldırıyoruz.”

KAÇ KİŞİNİN DAHA ÖLMESİ GEREKİYOR

HDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, Çelik’in konuşmasına “Kaç işçinin daha ölmesi gerekir ki bir bakan bu ülkede istifa etsin. İnsanlar ölecek patır patır ama bakanların erdemli bir duruşu verecek bir hesabı olmayacak” tepkisini gösterdi.

hürriyet

Etiketler : faruk çelik,
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
selahattin başar
1228 gün önce
İÇERİDE ÖLÜM VAR DIŞARIDA AÇLIK ÖLÜM BİR İHTİMAL AÇLIK KESİN SAYIN BAKAN
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, TSK içinde 3 bin kişilik bir yapıyı ..
Eski MHP Milletvekili, emekli büyükelçi Deniz Bölükbaşı, tedavi gördüğü has..
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz'a ..
TSK ve ÖSO unsurlarının terörden tamamen temizlediği Afrin'in Raco beld..
Afrin'e yönelik düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı'nın 41. gününde böl..
Terör örgütü YPG'den tamamen temizlenen Afrin'in Bülbül Kasabası gö..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=