Lütfen bekleyin..

Eski AKP'li Fırat: Türkiye Otoriterleşiyor!..

07 Aralık 2014, 18:24

Türkiye'de seçilmişlerin toplumu değil, liderleri temsil ettiğine dikkat çeken eski AKP'li Fırat, "Bu durum, sistemin giderek otoriterleştiğini göstermektedir." dedi.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Türkiye’nin giderek otoriterleştiğine dikkat çeken AKP eski Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat, yasama ve yürütmeyi bünyesinde toplayan iradenin yargıyı da kontrolü altına almak istediğini söyledi.

AKP eski Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat, Türkiye’nin giderek otoriterleştiğini söyledi.

Türkiye’de seçimle iş başına gelmiş olan parlamenter, belediye başkanları ya da muhtarların aslında temsili demokraside toplumu temsil eden seçilmişler olmasının ötesinde lideri temsil eden kişiler olduğunu ifade eden Fırat, “Bu, Türkiye’de giderek sistemin otoriterleşmesi sonucu doğurmuştur. Yasama ve yürütmeyi bünyesinde toplayan irade, yargı üstünde meydana getireceği operasyonla onu kontrol altına aldığı andan itibaren rejimin adının ne olacağını ben belirtmek istemiyorum.” dedi.

Akademik Düşünce Platformu organizatörlüğünde ‘Başkent Buluşmaları’ toplantısında konuşan Fırat, ‘Devletin Gücü ve Sınırları’ konusunda yaptığı sunumda bir politikacı olarak halk diliyle konuyu anlatmak istediğini ifade etti.

Fırat, toplumlarda devlet oluşumundan söz ederek kavganın devletin elde etmiş olduğu güç ile bireylerin özgürlükleri arasında geçtiğinden söz etti. Dengir Mir Mehmet Fırat, “Birileri devlet gücünü kullanırken bu kaynağın tanrısal bir kaynaktan geldiğini dolayısıyla sorumsuz olduğunu ve her yaptıklarının denetlenemeyeceği söylemini otokrasilerde ve monarşilerde görmek mümkün.” dedi.

Devlet ile bireyler arasındaki mücadelenin günümüzde de devam ettiğine dikkat çeken Fırat, “Bu mücadele hiçbir zaman sona ermemiştir. Şuanda da bu mücadele devam etmektedir. Bir yerde bireyler kendi özgürlüklerini savunurken ya da özgürlük alanlarını korumaya çalışırken egemen olan devlet gücü bu alanı mümkün olduğu kadar kendi egemenlik alanını genişletme yönünde bir temayül göstermektedir. Dolayısıyla bu çatışma devam etmektedir.” şeklinde konuştu.

Partilerde de demokrasi olmalı 

Demokrasilerde devletin gücünün sınırlandırılması ve bireyin özgürlüğün arttırılması gerektiğini kaydeden Fırat, “Türkiye’de özellikle iki erkin tek bir elde toplandığını görmek mümkün. Hiç sevmediğim bana göre bulunması gereken yer olarak çöp kutusu olan 1982 Anayasa’sının çok sevdiğim bir cümlesi vardır; ‘siyasi partiler demokrasinin vazgeçilmez unsurlarıdır’. Eğer siyasi partilerde demokrasi var ise toplumda demokrasiden bahsedebilmek mümkündür. Siyasi partilerde böyle bir yapı yoksa o zaman yürütmenin yasamaya hakimiyeti ve yasamanın ki milli irade dediğimiz yasama meclisinin aslında yürütmeye bağlı bir kurum olduğunu söyleyebilir.” dedi. 

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
solmaz
1174 gün önce
fevzi işbaşaranın haline bak . akp nin eski vekili kurucusu bakanı dinlemiyorlar. benden dostca söylemesi
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
Alman hükümetinin gazeteci Deniz Yücel'in serbest bırakılmasından bir s..
Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, yapılacak olan seçimlerde ada..
Yabancı terörist savaşçılar ile mücadele için Avrupa Konseyi tarafından haz..
Türkiye Kamu-Sen Teşkilatlandırma Sekreteri, MHP’nin sendika başkan ve yöne..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=