Lütfen bekleyin..

Erdoğan'dan Haşim Kılıç'a ağır ifadeler

02 Aralık 2014, 14:50

Yüzde 10 olan seçim barajının Anayasa Mahkemesi'nin gündemine alınacağı haberleri konuşulurken, Erdoğan'dan AYM ve Haşim Kılıç'a ağır ifadeler...

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Anayasa Mahkemesi başta olmak üzere yüksek yargıya sert sözlerle yüklendi. Yüzde 10 olan seçim barajının Anayasa Mahkemesi'nin gündemine alacağı haberlerinin tartışıldığı bir günde milli egemenliğin her şeyin üzerinde olduğunu ifade eden Erdoğan, "Egemenlik Anayasa Mahkemesi'nin değildir. Egemenlik milletindir." dedi.

KILIÇ'A 'MERKEPLİ' GÖNDERME

Erdoğan, 27 Mayıs 1960 darbe ürünü olarak tanımladığı kurumlar için "Darbe ürünü kurumlar çıkıp da siyasete hiza vermeye yeltenemez." ifadesini kullandı. Erdoğan'ın şu sözü dikkat çekti: "Peyami Safa'nın güzel bir ifadesi var. Bizim, kitap yüklü merkeplere değil, kitabın içindekini sindiren insanlara ihtiyacımız var."


Haşim Kılıç'ın tartışma yaratan röportajı


Antalya'da düzenlenen 19. Milli Eğitim Şurası'nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin 1950'den bu yana demokrasi mücadelesi verdiğini, aradan geçen 64 yıla rağmen henüz istenilen seviyeye ulaşılamadığını söyledi. 64 yıldır milli mücadelenin tecelli etmesi için bu mücadele verilmesine karşın Türkiye'nin bazı konularda sınıfta kaldığını dile getiren Erdoğan, "1960 şartlarına göre, 1960'ın o darbe atmosferine göre hareket etmek, o günkü zihniyeti taşıyan, o günkü zihniyetle Türkiye'ye yön vermeye çalışan aktörler olduğunu görüyoruz." dedi.

Milli iradenin seçim sandığında belli olduğunu ve TBMM'de tecelli ettiğini kaydeden Erdoğan, şöyle konuştu: "2014 yılındayız, 21. yüzyıldayız ama ne acıdır ki ben şu kuralı tekrar tekrar hatırlatmak zorunda kalıyorum: Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir. Egemenlik bürokrasinin değildir. Egemenlik yargı bürokrasisinin, askeri bürokrasinin değildir. Egemenlik Anayasa Mahkemesi'nin de değildir. Egemenlik milletindir. Hiç kimse, hiçbir kurum kendisini milletin üzerinde milletin meclisinin üzerinde, özellikle de siyaset kurumunun üzerinde görmemelidir. Hiç kimse şahsi hırslarına yenik düşerek, kendi şahsi istikbal ve ikbal gayesinin peşine düşerek millete, millet meclisine ve siyasete istikamet çizemez, tehdit ihtiva eden ifadelerde bulunamaz. 1960 Türkiye'sinde değiliz. Darbe ortamında hiç değiliz. Darbe ürünü kurumlar çıkıp da siyasete hiza vermeye yeltenemez. Üniversiteyi bitirdiği halde kendisini 2014 yılında değil de 27 Mayıs 1960 tarihinde gibi görenler varsa oradaki eğitimde ciddi sorunlar var. Bunu görmemiz lazım. Türkiye'nin kitap yüklenmiş, kuru bilgi yüklenmiş, dogmatik zihinlere değil özgür ve özgürlükçü demokrasiyi ve milli iradeyi içselleştirmiş, özümsemiş yöneticilere, yargıç ve yüksek yargıçlara ihtiyacı var. Buralardan bir kenara koyuyorum. Peyami Sefa'nın güzel bir ifadesi var. Bizim kitap yüklü merkeplere değil, kitabın içindekini sindiren insanlara ihtiyacımız var."

'EİNSTEİN'I BİLİYOR, İBNİ SİNA'YI BİLMİYOR'

Zaman'ın haberine göre, konuşmasının başında eğitim konusuna da değinen Erdoğan, eğitim sistemini kendi kültürüne yabancı, özgüveni olmayan bireyler yetiştirmekle suçladı. Okulların, kendi kültür ve medeniyetten uzaklaşan bireyler yetiştirdiği ülkelerde "Talimde ve terbiyede ciddi arıza var demektir." diyen Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti: "Einstein kimdir? Her gencin söyleyecek bir ya da birkaç cümlesi vardır. 'İbn-i Sina kimdir?' deseniz çoğunun bu ismi hiç duymadığını görüyorsunuz. Yabancı pop şarkıcılarının adını ezbere sayan ama Dede Efendi'yi, Itri'yi tanımayan, Neşet Ertaş dinlemeyi hakir gören, kendi sanatçısından maalesef utanan gençlerimiz var. Konuşurken İngilizcenin, Fransızcanın aksanıyla Türkçe konuşan ama kendi kelimelerinden, atasının, ecdadının kelimelerinden, onları kullanmaktan, onları telaffuz etmekten mahcubiyet duyan gençlerimiz var. Başka kültürlere ait hayat tarzlarını, sanatları, giyim kuşamı yücelten, kendi toplumuna. kendi toprağına ait değerleri tahkir eden, ne yazık ki, gençlerimiz var. Bunun örneklerini çoğaltmak mümkün."

Bu konuda gençlerin suçsuz olduğunu savunan Erdoğan, "200 yıldır eğitimin formatlama aracına dönüştüğü bir sistem ne yazık ki kendisine yabancı bireyler yetiştiriyor ve bunu da cesaret edip hiç kimse sorgulamıyor, sorgulayamıyor. Bizim eğitimde başta bu dönüşümü gerçekleştirmemiz gerekiyor. Öğrencilerimize kompleks değil, eziklik değil, özgüven aşılaşan bir muhtevayı, bir müfredatı eğitim sistemimize kazandırmamız gerekiyor." dedi.

Zaman

Etiketler : haşim kılıç, erdoğan
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
İBRAHİM
1205 gün önce
YİNE SECİM YİNE DANIŞIKLI DÖVÜŞ EH NE DİYELİM UYUYAN BU MİLLETE HAŞİM ABİLER ÇOĞALDIKÇA DİN İMAN TOZ DUMAN GİDİP SEÇİM KAZANIYORLAR
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler
BBP'de 'cumhur ittifakı'na karşı çıkan Başkan görevden alındı....
Bahçeli'nin yeniden genel başkan seçildiği MHP'nin 12 Olağan Kurult..
Bahçeli yineledi: Adayımız Erdoğan...
İYİ Parti’nin hazırladığı ‘FETÖ ile Acil Eylem Planı’nda yer alan tespitler..
MHP kongresi ayarlı Bahçeli’ye ‘jest’ mesaisi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=