Lütfen bekleyin..

PKK'lı Kalkan: Bizim de polislerimiz olacak!

17 Temmuz 2013, 16:30

PKK'lı Duran Kalkan'dan 'süreç' açıklaması

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

KCK Yürütme Konseyi Üyesi PKK'lı Duran Kalkan, Abdullah Öcalan’ın "Ekim ortasına kadar bu iş bitmeli" dediğini hatırlatırken, "Bu olmazsa hiç kimse PKK’yı/Kürtleri alternatifsiz sanmasın. Bu tür olasılığa da hazır olmadığımızı sanmasın" dedi.

"DEVLET KURACAĞIZ" DEMEYE GETİRDİ

Kalkan, Şırnak’ın Cizre İlçesi’nde görüntülenen PKK’lı ‘asayiş’ gruplarına ilişkin, Kürt kendini savunmayacak mı? Süreç ilerlerse Kürtler’in asayişleri de, polisleri de, savunma kuvvetleri de olacak. Bunlar sadece Türk’ün hakkı değildir" dedi.

Avrupa’da PKK çizgisinde yayın yapan ‘Özgür Politika’ gazetesinde röportajı yayınlanan PKK’nın üst düzey isimlerinden Duran Kalkan, Abdullah Öcalan’ın 21 Mark’ta Diyarbakır’daki Nevruz kutlamalarında ilan ettiği yeni süreçte bazı sıkıntı, problem ve zorluklar olduğunu anlatırken, "Çünkü amaçlar farklı, görüş ayrılıkları var. Bazılarının sandığı ya da ifade ettiği gibi öyle bir anlaşmayla yürümüyor. Yani önce neler yapılacak taraflar anlaşmış da ondan sonra böyle bir süreç gelişmiş değil" dedi. Kalkan, şöyle devam etti:

"Sadece çatışmanın durması, silahlar yerine fikir ve siyasetin devreye girmesi yönünde karşılıklı bir mutabakat, söz verme var. Bunun dışındaki demokratik siyasi mücadeleyle sorunların çözümünü ifade ediyor. Bu anlamda süreç daha karmaşık, daha kapsamlı bir mücadele süreci. O tür düşünceler sürecin bu karakterini yadsıyor, görmezden geliyor, dolayısıyla süreci muğlaklaştırıyor, anlamsız kılıyor. Sanki mücadelesiz bir biçimde de bu süreç yürüyecekmiş, sorunlar çözülecekmiş gibi bir algı yaratıyor. Yanlış, tehlikeli bir durum. Söyleyenlerin amaçlarından, gücünden, etkilerinden öte bu tür anlayışların özellikle halk üzerindeki etkisi tehlikelidir. Çünkü mücadeleden alıkoyar, duyarsız kılar; görev ve sorumluluklarına sahip çıkmaktan uzaklaştırır. Halk böyle olursa, devrimci demokratik güçler böyle olursa, süreci mücadelesiz yürüyen bir süreç sanırsa, dolayısıyla görev ve sorumluluklarının bilincinde olup onlara sahip çıkarak pratik çalışma yürütmezse süreci kim yürütecek? Mücadeleyi kim geliştirecek, çözümü kim yaratacak? Kimse yapamayacağına göre, o zaman bu yaklaşım baştan süreci başarısız kılıyor, tehlikeye itiyor. O nedenle de yaklaşımın kendisi çok çok tehlikelidir."

PKK’nın Kürt sorununun çözümü ve Türkiye’nin demokratikleşmesi açısından kilit konumda olduğunu ifade ederken, "Kilit kaybederse herkes kaybeder" dedi. Duran Kalkan, herkesin gerçekçi olması gerektiğini anlatırken, 21 Mart’taki Nevruz ile ilan edilen çözüm sürecinin 1’inci aşamasında Haziran ayı başına kadar çatışmasızlığın, Haziran ayı başından 2013’ün sonuna kadar ‘Demokratikleşme’ aşamasının tamamlanması ve son aşamada ‘Normalleşmenin’ öngörüldüğünü söyledi. Kalkan, "Bu iki aşamanın başarısından sonra başlayacak ve kalıcı çözümün her iki taraf açısından da netleşmesiyle gündeme girecekti. Üçüncü aşama için herhangi bir zaman dilimi belirtilmiyordu; zamanı, koşulları belirler denilmişti" dedi.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Osman S
1680 gün önce
Hakki kardas, dediklerine 'Akp ya kan dokerek tekrar kontrolu saglayacak...' haric katiliyorum, ama Akp (bolgede) kontrolu coktan kaybetti, yeniden saglamak isteseydi simdiye kadar birsey yaparlalardi, daha buna imkan varken. Ama karsikoymayi, onlara kolaylik bile sagliyorlar. Onlar da bunu istiyor, cunku Kurdistan, Buyuk Ortadogu Projesinin bir parcasidir, unutma.

da benim anlamadigim, bizim derin devletin icinde vatansever adam kalmadi mi?, kaldiysa bunlar NÜRIYORLAR?
Hakkı
1683 gün önce
Bu işin şakası yokki.Akp kafasına sahip kişiler bir zamanlar K.ırakta bir kürt devletinin oluşmasına göz yumdular.şimdi Suriyede bir kürt devleti daha kuruluyor.kim ne dese desin elimizdeki kesin bilgilere göre Ağustos ayında Pkk Suriyede özerklik ilan edecek.Yani Suriyedede Pkk bir devlet kurdu bunu Akp kabul etsin.Üstelik Akp bunu bilerek ve kastten el altından yardım etti.şimdi sıra GÜNEYDOĞUDA.Bunu okuyan bazı vatandaşlar yok canım öyle bir şey ola bilir mi? Diye sora bilirler.Ama AKP bilinçli olarak yavaş yavaş ve alıştıra alıştıra G.doğuyu PKK'ya teslim ediyor.Eldeki kat, verilere göre.Artık Pkk dağdan ovayada da deği,şehre indi.PKK tüm şehirlerde Suriyedeki PYD'nin aynısını yani iç güvenlik birimi Asayişi (YDG-H) tüm şehirlerde kurmuş bulunuyor.Bunlar tümü devletin gözü önünde cereyan ediyor.PKK bu birimi silahlandırıyor ve halkı genel bir ayaklanmaya hazırlıyor.Devletin varlığını ortada görmeyen halk,ister istemez PKK'ya teslim edilmiş vaziyette.Artık bölgenin tek hakimi PKK ve tüm ipler her şey ve otorite PKK nin eline geçti.Yani G.doğu tıpkı K.Irak ve Suriyye paralel olarak hızla bir özerklik ve federal sisteme doğru yuvarlanıp gidiyor.Bu dönüşü olmayan bir sürece doğru gidiyor.PKK bölgeyi zapetti.AKP ya kan dökerek tekrar kontrolü sağlayacak,ya da bölgeyi PKK'a teslim ederek kurtulmayı yeğleyecek..
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
Alman hükümetinin gazeteci Deniz Yücel'in serbest bırakılmasından bir s..
Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, yapılacak olan seçimlerde ada..
Yabancı terörist savaşçılar ile mücadele için Avrupa Konseyi tarafından haz..
Türkiye Kamu-Sen Teşkilatlandırma Sekreteri, MHP’nin sendika başkan ve yöne..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=