Lütfen bekleyin..

AKP Kurucularından Dengir Mir Mehmet Fırat'tan MHP yorumu: 2015'te koalisyon...

29 Kasım 2014, 20:15

Bahçeli'nin Tunceli ziyareti için çarpıcı değerlendirme...

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Haber Fedai DETAY AKP'nin kurucularından Dergir Mir Mehmet Fırat, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin Tunceli ziyaretini değerlendirdi.

T24'e konuşan Fırat her ne kadar "Kürtçü" söylemler kullansa da Bahçeli'nin Tunceli ziyaretiyle AKP'nin hesaplarını alt üst ettiğini ve MHP'nin 2015'te iktidar ortağı olacağını söylemekten de geri kalmadı.

“2015 Genel Seçimlerinde AkParti bir koalisyon hükümetine zorlanacak" diyen ve AKP'nin oylarının da yüzde 40'lara gerileyerek düşüş eğiliminde olduğunu belirten Fırat'ın değerlendirmeleri şöyle:

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin, Davutoğlu'nun grup toplantısındaki konuşmasına cevap olarak Dersim ziyareti günün enteresan gelişmesi olarak gündeme oturdu.


Bahçeli'nin Tunceli Ziyareti:


Bu ziyaretin daha uzun bir süre gündemi işgal edeceği anlaşılıyor. Hatta Bahçeli’nin benzer ziyaretlerinin devam edeceği de beklenir.

Başbakan Davutoğlu’nun, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Başbakanlık döneminde sık sık başvurduğu, muhaliflerini ajite etme taktiğini taklit etme hevesinin altında, Bahçeli’nin Dersim’e yönelik daha önceki davranışların tekrar edileceği düşünülerek ve de buna güvenerek, Bahçeli’nin Dersim’e gitmeyeceği varsayımı yatmaktadır.

Bahçeli’den beklenen davranışın gerçekleşmesi durumunda, bu MHP'ye karşı siyasi yıpratma argümanı olarak kullanıma sokulacaktı.

Son zamanlarda yapılan kamu oyu yoklamalarında, Ak Parti oylarının %40 seviyelerine inmesi, Ak Parti üst yönetiminde, 2015 genel seçimleri için alarm zillerinin çalmasına ve bu erimeyi tersine çevirme operasyonu olarak da MHP'nin tabanını oluşturan muhafazakâr milliyetçi kesimler nezdinde MHP'yi itibarsızlaştırma ve seçmenin, Cumhurbaşkanlığı seçiminde olduğu gibi Ak Parti saflarına çekilmesi taktiği uygulanmaya çalışılmıştır. Dolayısıyla, grup toplantısına Davutoğlu’nun, Bahçeli’ye Dersim’e gitmesi teklifini de bu yönüyle değerlendirmek gerekir.

Ancak, Davutoğlu’nun umudunu boşa çıkaran Bahçeli’nin bu resti görmesinin arkasında, aslen kurmay bir stratejinin gündeme sokulduğu hususunda, Davutoğlu’nun habersiz olduğu anlaşılmaktadır.

Bahçeli’nin bu ziyaretinde oluşacak Dersim halkının tepkisini tahmin etmek için kâhin olmaya gerek yoktu. Bahçeli’de bunu tahmin ettiği gibi, Bahçeli’nin üstünde düşünülerek kaleme alınan ve Bahçeli’nin de yazıyı direkt olarak metinden okuduğu da dikkate alınırsa, bu konuşmanın o bölge halkının büyük tepkisini çekecek şekilde özenle kaleme alındığı anlaşılmaktadır.

MHP'nin ne Dersim’de ne de Kürtlerin yoğun yaşadığı bölgelerden oy anlamında bir beklentisi yoktur. Bu nedenle toplumu ajite eden bu söylemler aslında o bölge halkına değil, Türkiye’nin diğer bölgelerinde yaşayan ve bazen Ak Parti’yi destekleme eğiliminde olan kendi seçmeni yanında, Ak Parti tabanındaki muhafazakâr milliyetçi seçmene yöneliktir.

Buradan hareketle, Bahçeli’nin bundan sonra Diyarbakır, Van gibi Kürtlerin yoğunluklu yaşadığı şehirlere bu tür ziyaretler yapması sürpriz olarak karşılanmamalıdır.

Bu ziyaretler sırasında, çeşitli olayların meydana gelmesine sebep olabilecek ve halkı bu anlamda tahrik edebilecek türden sert konuşmalara da şahit olabiliriz.

Çıkabilecek muhtemel olayların, Ak Parti seçmeninin bir kısmını MHP'ye yöneltebileceğini ve MHP seçmenini de tabanda saflarını sıklaştırmasını ve olası bir MHP’den başka partilere oy kaybını engelleyebileceğini düşünmek sanırım bir fantezi olmayacaktır.

2015 Genel Seçimlerinde Ak Parti’yi bir koalisyon hükümetine zorlayacak proje, başarılı bir şekilde yürürlüğe sokulmuştur.

Davutoğlu halk arasında kullanılan o deyimdeki gibi, adeta Dimyat’a pirince giderken evdeki bulgurdan olmanın yolunu, Bahçeli’ye Dersim hodri meydanıyla açmış durumdadır.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Mehmet
1190 gün önce
Anti Faşist nickli Önemli olan gidip gidememekti gitti mi? gitti o halde konuşacak bir durum yok.Mhp heryere gider anti faşistmiş kimin faşist olduğunu herkes görüyor artık.Keşke Mhp gibi olabilseniz.Sen sanki tuttuğun parti gittiği yerlere beraber başka illerden insan götürmüyor:) Mhp olduğu sürece bu Ülkenin sırtı yere gelmez.Cemevi ziyaretide orada o gün başka birşey varmış cenaze sanırım o yüzden olmadı bilmeden konuşma.
Anti Faşist
1201 gün önce
Tunceliye gitti ne yapabildi. Valilik önünde Elazığdan getirdiği kişilere ve polislere hitap etti. Bir alevinin yanına bile gidemedi. Cemevi esnaf ziyareti de olmadı. Erkekliği Valilik önünde. Halkın Yanında değil ...
Ali Hakan
1208 gün önce
2015 Seçimlerinde Yapılması gereken özetlenmiştir AKP tek başına iktidara gelmemelidir AKP bu seçimlerde 276 olan salt çoğunluk dan aşağı alacağı her sandalye AKP için sonun başlangıcı dır ancak 2015 seçimleri sonra CHP+MHP koalisyonu yada MHP+CHP koalisyonu da 1999 seçimleri sonrası oluşacak hükümet gibi gizli güçler patlama noktasına gelen ekonomik bunalımı tetikletebilirler bundan kaçınmak için AKP koalisyon ile iktidara gelecek şekilde oy kaybetmelidir zira AKP ile rövanş 2019 seçimi olmalıdır 2019 Seçimleri Hem Yerel Hem Genel Hemde Cumhur Başkanlığı seçimleri olacaktır işte o seçimlerde AKP koalisyon hükümeti her alanda üstelik elinde patlayan Ekonomi ile seçime girmesi tarih sahnesinden top yekün silinmesi demektir.
tekin
1209 gün önce
Selamın aleyküm ulkudaslar hepinize saygılar sunuyorum bu arada hepimize görevler düşüyor MHP 2015 tek başına iktidar olacaktır inşallah
mehmet gürgenç
1209 gün önce
Allah kulunu sınayacaksa acıyıp sınasın beytul malla sınanmadık şükür.ama misaki milli sınırları içinde ve tüm turan illeri içerisinde nereye gidemeyeceğimizi iidda eden takiye i sınıfı varsa bilsin ki yüce Türk milletinin bekası için aşamayacağımız hiç bir yol yoktur.Bunuda hem canımız hem malımızla yerine getiririz dünkü bebelere (B.O.P) kuklalarına duyurulur.Buyrun çok uzağa değil ak saraya gidinde görelim gafil ordusu sizi

Kurt un günü geldi mi pus basar ortalığı
Tanrı Türk ü korusun ve yüceltsin amin
asim
1209 gün önce
neymiş konuşmasını bilmezmiş bırakın bu ayakları neymiş mhp nin başında adam yokmuş bırakın bu kamu oyu saf satalarını adam gibi adam Bahçeli, muhsin abiyi bile öldürten akp dir, Bahçeli TBMM den aldığı maaşı kimsesizlere vermektedir bunu neden illede ben müslümanım diyen akp lilerden bir istemessiniz neden Allahı en çok onlar bilirya :))) ey uyan millet uyannnn hırsızlık Allahla yan yana konamaz.......!!!!
Bora
1209 gün önce
ismet ne barajı ne oy kaybından bahsediyorsun MHP yüzde 20lerde çıkışa devam akp pkk kolkola mutlumusun?
ferhat izmirli
1209 gün önce
Doğru tespit.
ferhat
1209 gün önce
akp den daha iyi mhp iktidar olsun.
ismet
1209 gün önce
Ah güzelim, birçok Milliyetçiyim diyen parti kuruldu, biraz oy falan da alırlarsa, MHP barajı da geçemez. Zaten sınırda dolaşıyor. Dua edelim de baraj kalksın…
DETAY HABER Kategorisindeki Diğer Haberler
Yandaşlar hangi algı operasyonunun peşinde ?
"Anketler Erdoğan'ı kızdırmaya devam ediyor... "
"Saray anketleri tehlike alarmı veriyor..."
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=