Lütfen bekleyin..

Korku Sinemamızı Cin Çarptı

25 Kasım 2014, 07:41

Sinema eleştirmeni Selin Gürel, aynı temanın tekrar tekrar işlenmesini sömürü olarak nitelendiriyor.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Türkiye’de son zamanlarda oldukça rağbet gören cin temalı korku filmlerine her geçen gün bir yenisi daha ekleniyor. Dini kültürümüzde önemli bir yere sahip olan cin, ruh ve benzeri varlıklardan yola çıkan bu filmlerin sayısı son filmlerle beraber 20’ye yükselecek. Orijinal senaryo üretememesi nedeniyle sıkça eleştirilen Türk korku filmlerinde doğrudan “cin” kelimesini taşıyan pek çok film var.

Dabbe-Cin Çarpması, El Cin, Ammar: Cin Tarikatı, Azem: Cin Karası onlardan birkaçı. Bu filmlere 21 Kasım’da vizyona giren ve başrolünü Şebnem Bozoklu’nun oynadığı ‘Ümmü Sıbyan: Zifir’ de eklendi. Film, bir grup liseli gencin sınav stersinden uzaklaşmak için ‘ruh’ çağırmalarını konu ediniyor. Biz de sinemamızın korku filmleriyle imtihanını mercek altına aldık. Korkutuyor mu bilinmez ama film eleştirmenlerine göre sıkça işlenen bu konu, başta din sömürüsü olmak üzere beraberinde bayağılığı ve seyirciyi aldatmayı da getiriyor.

‘Din üzerinden seyirci sömürülüyor’

Korku filmlerinin her toplumun kendi korktuğu inanışları üzerinde şekillendiğini belirten sinema eleştirmeni Selin Gürel,  Türk toplumunda ise cin temasının korku ögesi olarak başı çektiğini söylüyor. Üzerinden uzun uzun kanlar boşanan ayetler gibi sahneler barındıran filmlerin içi boşaltılmış din sömürüsü olduğunu söyleyen Güler, “Bir temayı bu kadar çok işlerseniz; aynı kodlarla, aynı formülle onu sömürürsünüz. Sömürmeyen filmler de var ama bu konuda çok fazla sömürü yapılıyor. Mesela şu anda Dabbe 6 gelecek, yani bu seri 6 filmi kaldırabilecek derinlikte bir seri değil. Esinlenerek hazırlanan bir ilk filmin gişe başarısına güvenerek bunu 6 filme kadar çıkarmak seyirciyi de sömürmek olur. Çünkü siz seyirciye nitelikli bir şey vermiyorsunuz.” diyor.

‘Korku filmleri arasında başarılı örneğe rastlamadım’

Cin temasının Türk kültürüne daha yakın bir tema olmasından dolayı tercih edildiğini söyleyen sinema eleştirmeni Burçin Yalçın ise, “Korku filmi genelde hedef kitlede hangi hakim kültürden besleniyorsa o ögeler üzerinden korkutmayı amaçlar. Türkiye’de de baskın inanışlardan bir tanesi korku verici olarak cinler. Yapılan bu filmler arasında çok başarılı bir örneğine rastladığımı da söyleyemem.” ifadelerini kullanıyor.

Eleştirmenler gişe başarısı 100 bin ile 800 bin arasında değişen bu filmlerin din üzerinden şekillenmesi nedeniyle zevksizleşmeye neden olduğunu da belirtiyor. Korku filmlerinin Türk toplumunda en başından beri çok el üstünde tutulan bir tür olmadığını belirten Selin Gürel, “Genelde insanların korktuğu şeyler: yerel, kültürel, birtakım dini korkuları içinde barındıran yaratıklar.  Din üzerinden korkutan bazı filmler böyle yapılmaya başlanınca çok hoşumuza gitti. Biz kutsal kitapta geçen ve bir şekilde dayanağı olduğunu bildiğimiz yaratıklardan korkuyoruz.  Bu filmler arasında iyi olanlar var ama bir elin parmaklarını geçmiyor.” şeklinde konuşuyor.

Seyircinin kolay bir av olarak görüldüğünü de söyleyen Güler, “Seyircinin kafasında bir şeyler var. Fragmanda bir ayet, cin ya da Arapça bir şey gördüğünde, kendini o filme kaptırıyor. İsimler de hep bilinmeyen kelimelerden seçiliyor çünkü toplum olarak biz bilinmeyenden korkuyoruz. Mesela biz toplum olarak cin bile diyemeyiz, üç harfliler deriz. Bu bile korkularımızın ne kadar derin olduğunu, günlük yaşantımıza aslında ne kadar yansıdığını gösteriyor. Filmlerde de günlük hayatta zikretmediğimiz bir şeyin adını gördüğümüzde direkt ürküyoruz. Böyle bir isim seçildiğinde filmin gişesi de 100 bin 200 bin artıyor. Gençler de bu filmleri seviyor.” diyor.

Zaman

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
KÜLTÜR&SANAT Kategorisindeki Diğer Haberler
Beşiktaş'ta süren mertro inşaatında Türk ve Altay kültürüne ait 3 bin 5..
Nobel Edebiyat Ödülü'nün sahibi belli oldu. Ödülü Kazuo Ishiguro kazand..
İran 629 yıllık çanı Van Aziz Meryem Kilisesi'ne iade edeceğini açıklad..
Eurovision'a en son 2012 yılında katılan Türkiye yeniden yarışmaya katı..
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, TRT'de yayınlanan Kuran..
Kurtlar Vadisinin TRT'de yayınlanacağı iddiaları sorulan TRT Genel Müdü..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=