Lütfen bekleyin..

İşte AKP Türkiyesi: Türkiye’nin yüzde 20'si yardımlarla geçiniyor

24 Kasım 2014, 10:49

Her 100 kişinin 66'sı borçlu.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Karaman Ermenek'teki yoksulluk ve sefalet görüntülerinin ardından İstatistik Kurumu'nun Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırması ülkede nüfusun yüzde 20'sinin devlet yardımlarına muhtaç olduğunu ortaya çıkardı. Her 100 kişinin 66'sı borçlu.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) yaptığı Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırması’nda hanelerin büyük bir kısmı devletten aldığı maaşla geçimini sağlarken vatandaşların yaklaşık yüzde 20'sinin de sosyal yardımlarla hayatta kaldığı ortaya çıktı. Türkiye’deki bireylerin sadece yüzde 34’ünün borcu olmadığı belirlendi. Kişilerin borç ve taksitleri ödemekte zorlandığının altı çizildi.

Maaşlıların payı büyük

TÜİK’in araştırmasında Türkiye’deki hane gelirlerin başında maaş, günlük yevmiye ve sosyal yardımların geldiği vurgulandı. Hanelerin yüzde 48,3'ünün devlet maaşıyla geçindiği tespit edildi. Günlük ücretle (yevmiyeyle) evine para götürenlerin oranı yüzde 3,2 olurken tarımdan ekmek yiyenler ise yüzde 6,4 olarak kayıtlara geçti. Toplam hane halkı gelirinde gayrimenkul gelirinin payı (kira gibi) sadece yüzde 3,3 iken menkul kıymetlerden gelen gelir payı (faiz, borsa) yüzde 3,1 oranında oldu.

Yardımla geçinenler artıyor

Türkiye'de hanelerin yaklaşık yüzde 20'sinin sosyal yardımlarda geçindiği ortaya çıktı. TÜİK verilerine göre, 2012 yılında birey-lerin yüzde 18,4'ü yardımlarla geçinirken bu oran 2013'te yüzde 19,7'ye çıktı. Emekli (yaşlı), dul ve yetim maaşları bu yardımların yüzde 18,2'sini oluşturdu. Diğer yardımların oranı da yüzde 1,5 olarak kayıtlara geçti. Yaşlık maaşı 243 lira, dul aylığı iki ayda bir 500 lira ve yetim aylığı da 330 lira olarak belirlenmiş.

Sabit telefonlar azalıyor

Bir zamanlar evlerin olmazsa olmazları arasında yer alan sabit telefonların oranı 2011 yılında yüzde 52 iken 2012'de yüzde 45,2'ye ve 2013 yılında da yüzde 37,4'e düştü. TÜİK yaptığı araştırmayla evlerde sabit yerine mobil telefon kullanıldığını ortaya koydu. Hane içinde yüzde 74,7 oranında mobil telefon kullanıldığı aktarıldı.

Halkın %66’sı borçlu

Araştırmada vatandaşın en çok borç ve taksit ödemekte zorlandığı tespit edildi. Borcu ve taksiti olmayan hanehalkı oranı yüzde 34,5'te kaldı. Yani yüzde 66’sı borçl yükü alktında. Beklenmedik harcamalar vatandaşın belini bükerken yüzde 78,5'i de evden uzakta bir haftalık tatili karşılamakta zorlandığını ifade etti. BUGÜN

Etiketler : tüik
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler
İşte Türk Milleti ! Şehit için bir şehir kıyama durdu !
Van ve Konya'da meydana gelen otobüs kazalarında 2 kişi öldü, 30 kişi y..
Üsküdar'da bir otobüsün durağa girmesi sonucu meydana gelen kazada ölü ..
Mekke'de Kabe yakınındaki inşaatın şantiyesinde yangın çıktı. Mescid-i ..
İETT, otobüs güzergâhlarının sahada kontrolünü yaptırarak, hat, güzergâh ve..
Kalender Ordu Evi önündeki yolda çökme meydana geldi. Araç trafiği çift yön..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=