Lütfen bekleyin..

HDP: 'Müzakere süreci hızlanacak'

17 Kasım 2014, 17:34

HDP'nin İmralı ve Kandil'le görüşmeleri yürüten heyeti Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan'la görüştü. Heyet, "diyalog kanallarını açma" amacıyla yapılan görüşmenin ardından müzakerelerin hızlandırılacağını açıkladı. Heyetin İmralı'ya gidişi bu görüşmelerin ardından netleşecek.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

PKK'nın siyasi uzantısı HDP "müzakere" içinde oldukları AKP ile yeni bir görüşme gerçekleştirdi...

Görüşmelerden HDP istediğini alarak ayrıldı: İmralı seferleri başlayacak !

Hükümetin sözde "çözüm süreci"nde "Kamu düzeni ve güvenliği yeniden tesis edilene kadar" Halkların Demokratik Partisi ile askıya aldığı görüşmelerin ilki yapıldı. HDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan ve İdris Baluken ile İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan'la görüştü.

Yaklaşık bir saat süren görüşme sonrasında açıklama HDP heyetinden geldi. İdris Baluken, “verimli” olarak tanımladığı görüşmede “Yaşanan zorlanmaları aşma ve temel diyalog kanallarının açılması yönünde bir irade ortaya konduğunu” söyledi.

"Süreç devam ettiği sürece her şart altında diyalog kanallarının açık tutulması özellikle sürecin zorlandığı dönemlerde bu diyalog kanalarının daha fazla işletilmesiyle ilgili karşılıklı görüş alışverişlerimiz oldu. Bu hafta içinde de görüşmelerin devam etmesi, hem nitelik hem de gelinen aşama açısından belli noktalara temas edilmesi açısından bir görüş birliğine varıldı. Toplantıda müzakere sürecinin hızlandırılması ve hızla sonuca ulaştırılması açısından, kullanılan dil ve ortaya konan politikalar açısından yapıcı bir tutumla çalışmaların devamı açısından önemli tespitler yapıldı.”

“Görüşmeler bu hafta sürecek”

HDP heyetinin görüşmeleri hafta boyunca devam edecek. İdris Baluken, hem hükümet üyeleri ile hem de Çözüm Kurulu üyeleri ile görüşeceklerini, ardından da İmralı’ya gideceklerini söyledi.

“Gerek  bu görüşmenin çerçevesi gerekse İmralı ziyaretiyle ilgili karşılıklı olarak çerçeveyi önemsediklerini ve kendi değerlendirmelerini yapacaklarını ifade ettiler. Gidiş takvimiyle ilgili net bir gün belirtemiyoruz ancak bizim de burada yapacağımız görüşmeler devam ediyor. Bunları sürdüreceğiz. Hükümet de kendisi açısından bazı değerlendirmeleri yapacak, toplantıları planlayacak. Görüşme trafiğimiz bittikten sonra en kısa süre içinde heyetimizin İmralı'ya gitmesi bekleniyor."

Baluken’e, İmralı heyetinin genişlemesi ve sekreterya tartışmaları da soruldu:

"Heyetimizin genişlemesi ile ilgili herhangi bir çekince yoktur. Biz de bunu oldukça kıymetli buluyoruz. Sürecin ilerlemesi, nitelikli müzakerelerin başlaması ile ilgili hem heyetimizin hem hükümetin yaptığı hazırlıklar daha detaylı paylaşılacak."

İdris Baluken, KCK EŞ Başkanı Cemil Bayık’ın önerisi ile gündeme gelen, “İzleme heyetine ABD’den temsilcilerin katılması” tartışması da soruldu. Baluken, “ Türkiye'de bu işi layıkıyla yapacak çok değerli insanlar, aydınlar var. " diye konuştu.

Kobani olayları sonrası ilişkiler dondu

2013 yılı Mart ayında başlayan Çözüm Süreci’nde, IŞİD’in Kobani’ye saldırılarının ardından HDP’nin çağrısıyla 6-7 Ekim'de yapılan eylemlerde 40’a yakın kişinin hayatını kaybetmesi ile HDP ile Hükümet arasında diyalog kanalları kapanmıştı. 

Hükümet ile son olarak Kobani eylemleri ile diyalog kuran HDP, İmralı’da Abdullah Öcalan ile görüşmeye ise en son 21 Ekim tarihinde gitti. Bu görüşmenin ardından Hükümet, HDP heyetinin İmralı Adası'na gitmesine izin vermedi. Heyet, 3 Kasım’da İmralı’ya gitmek için Adalet Bakanlığı’na başvuruda bulundu, ancak bu talebe yanıt gelmedi. Çözüm Sürecinde yükselen tansiyonun düşmesi ise 11 Kasım’da “Çözüm Kurulu üyeleri” ile HDP heyeti arasında kurulan temas sonrasında oldu.

HDP heyeti, bu görüşmelerin ardından Çözüm Sürecinde kalınan noktadan devam edilmesi konusunda Hükümet üyeleri ile ortak karar alındığını açıkladı.

Kaynak: Al Jazeera

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler
İYİ Parti’nin hazırladığı ‘FETÖ ile Acil Eylem Planı’nda yer alan tespitler..
MHP kongresi ayarlı Bahçeli’ye ‘jest’ mesaisi
Erdoğan "güle güle" demişti, Saadet'ten 3 maddeli yanıt geldi..
Referandumda kabul edilen anayasa değişikliğiyle milletvekili sayısı 600’e ..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=