Lütfen bekleyin..

PKK'lı Sabri Ok: Bölgede denetim bizde !

13 Kasım 2014, 00:12

KCK Yürütme Konseyi üyesi Sabri Ok, Kobani eylemlerine ilişkin yaptığı açıklamada, 'Kürt halkı ve gençleri birçok yerde denetimi ele geçirdi' dedi.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

KCK Yürütme Konseyi üyesi Sabri Ok, AKP hükümetinin gelinen aşamada görüşmelerin kendi ekseninde artık yürümeyeceğini gördüğü için heyetin İmralı Adasına gidişini durdurduğunu iddia ederek bomba açıklamalar yaptı. 

Yaklaşık 50 kişinin öldüğü Kobani eylemlerine ilişkin de konuşan Sabri Ok, "6-8 Ekim serhildanlarıyla beraber AKP gerçekten çok zorlandı" iddiasında bulundu.


Cizre'de "özerklik" hendeği:

 


Silopi'de Havai fişekli "özerklik" kutlaması:


"Kürt halkı ve gençleri birçok yerde denetimi ele geçirdi" diyen Sabri Ok, şöyle devam etti:

-"AKP hükümeti Kürt halkının artık eskisi gibi bu düzeyde serhıldanlar yapamayacağı hesabı yaptığı için bu serhıldanlar karşısında şok oldu. Büyük bir panik ve tedirginlik yaşadı. Öyle ki, 12 yıllık iktidarı boyunca ilk defa hükümeti kaybetme korkusuna düştü. İlk önce bu süreci atlatma, sonra da inisiyatifi kazanma politikası içine girdi. Gerçekten de halkımızın serhıldanı görkemli ve tarihsel değerdeydi."

PKK'ya yakınlığıyla bilinen Fırat Haber Ajansı'na konuşan Sabri Ok'un açıklamaları şöyle:

AK PARTİ KOBANi’NİN DÜŞMESİ İÇİN ÇALIŞTI

AKP'nin son iki yıllık sürece yaklaşımını, Rojava Devrimi karşısındaki tutumunu ve bu dönemdeki iç ve dış politikasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Yaklaşık iki sene önce Önderliğimiz gerçekten çok büyük bir sabırla çözüm sürecini başlatmak istedi. AKP’yi de bu sürece çekmeye çalıştı. Bugüne kadar tek taraflı olarak, Önderliğin ve hareketimizin gösterdiği sorumlu davranışlar ve attığı adımlarla çatışmasızlık sürdü ve görüşmeler yürütüldü. Eğer bir süreçten söz edilecekse tek taraflı adımların atıldığı, ama karşılığının olmadığı bir süreç vardı. 

Bu anlamda bir çözüm sürecinden bahsetmek mümkün değildi. AKP’nin de sürece dahil olmasıyla ancak bir süreçten söz edilebilinirdi. Ancak AKP karşılıklı adımların atılacağı böyle bir sürece hiçbir zaman katılmadı. Zaten AKP’nin Kürt sorununun demokratik çözümü ve Türkiye’nin demokratikleşmesi konusunda hem zihniyet olarak, hem de politik uygulamaları anlamında hiçbir hazırlığı ve ikna düzeyi olmadı, olmamıştır.

Son süreçlerde Kobani’yle beraber Türkiye ile Kürdistan gündemi çok daha farklılaştı. Halkımız, devrimci demokratik güçler Kobani üzerinden duyarlılığını AKP hükümetinin politikalarını teşhir etme ve her fırsatta serhildanlar biçiminde ortaya koydu. Bu çok doğal bir durum olmakla birlikte olması gerekendi de. Ama AKP bunu hazmedemedi. Kobanê’nin sahiplenilmesinden çok, tecridini esas alan bir politika izliyordu. Beklediği, Kobani’nin bir an önce yerle bir olmasıydı. Nitekim Erdoğan “Kobani düştü, düşecek” diyordu. İç ve dış politikada tüm hesaplarını Kobani Direnişinin kırılması üzerine kurmuştu. IŞİD’in Rojava Devrimini bastırmasını ve Suriye’de hakim olmasını arzuluyordu. AKP’nin IŞİD’i baştan beri desteklemesi bunun içindi. Ama Kobani düşmedi, direndi ve AKP'nin hesapları boşa çıktı. IŞİD’in kazanması üzerine hesap yaptığından, uluslararası güçlerle karşı karşıya gelmesi durumu ortaya çıktı.

AK PARTİ KORİDOR AÇTI ÇÜNKÜ...

İmparatorluk kompleksli gibi bir gelenekten gelen AKP’nin, Türk-İslam sentezi politikalarıyla bölgeyi ben yönetirim, uluslararası bir gücüm gibi abartılı bir yaklaşımı var. Ama gerçek böyle değil. Hem uluslararası kamuoyu, hem de uluslararası siyaset karşısında AKP zorlandı. Kürt halkının geliştirdiği direniş ve serhildanlar, Kobani Direnişi AKP’yi göründüğünden daha fazla zorladı. Tüm bu tutum ve direnişler karşısında ‘koridor aç’ baskısına dayanamadı. Rojava Devrimci güçlerinin ve Kürt Özgürlük Hareketi'nin geçmesini kabul etmediğinden üzerindeki baskıyı atmak için peşmergelerin Kobani’ye geçişine izin verdi. Aslında bu izinleri verirken bile Kobani üzerinden hesaplar yapıyordu. AKP, Kobani’de YPG ve YPJ güçleri zayıf düşer, inisiyatif ÖSO ve peşmergelerin eline geçer gibi bir hesapla hareket ediyordu.

KÜRT HALKI DENETİMİ ELE GEÇİRDİ

Kobani Direnişini desteklemek için Kürt halkının ayağa kalkışı karşısındaki tutumunu ve İmralı’daki görüşmelerin kesilmesi hangi durumun sonucudur?

6-8 Ekim serhildanlarıyla beraber AKP gerçekten çok zorlandı. Kürt halkı ve gençleri birçok yerde denetimi ele geçirdi. AKP hükümeti Kürt halkının artık eskisi gibi bu düzeyde serhıldanlar yapamayacağı hesabı yaptığı için bu serhıldanlar karşısında şok oldu. Büyük bir panik ve tedirginlik yaşadı. Öyle ki, 12 yıllık iktidarı boyunca ilk defa hükümeti kaybetme korkusuna düştü. İlk önce bu süreci atlatma, sonra da inisiyatifi kazanma politikası içine girdi. Gerçekten de halkımızın serhıldanı görkemli ve tarihsel değerdeydi. 

Aslında AKP'nin iki yıllık politikaları ve şu andaki tutumunu göz önüne getirdiğimizde bir çözüm sürecinden söz etmek mümkün değildir. Çünkü öyle bir süreç yok, bu kavram yerine oturmuyor. Doğrusu nedir? Önderliğimizin AKP’yi içine katarak geliştirmek istediği bir çözüm süreciydi. Önderliğimiz, çatışmasızlıkla, esir asker ve polislerin bırakılmasıyla, gerillanın geri çekilme iradesini ortaya koyan gerillanın yarıya yakınının Türkiye sınırları dışına çıkarılmasıyla çözüm ortamını oluşturarak AKP'ye adım attırıp bir çözüm süreci içine sokmak istemiştir. Ancak AKP bu adımlardan sonra yapması gereken hiçbir şeyi yapmadı. Sürekli oyalamayla zaman kazanma politikası izledi. 

Dolayısıyla 2013 Newroz’unda başlatılan süreç yakın zamana kadar Önder Apo ve Hareketimizin tek taraflı iradesiyle bugünlere kadar geldi. 

 

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
alice
1210 gün önce
Sizin yatacak yeriniz yok şerefsizler. Almaya çalıştığınız o topraklarda dökülen kanların içinde boğulun inşallah. Nefes alamadan gidin...
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
Eski MHP Milletvekili, emekli büyükelçi Deniz Bölükbaşı, tedavi gördüğü has..
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz'a ..
TSK ve ÖSO unsurlarının terörden tamamen temizlediği Afrin'in Raco beld..
Afrin'e yönelik düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı'nın 41. gününde böl..
Terör örgütü YPG'den tamamen temizlenen Afrin'in Bülbül Kasabası gö..
"Tartışmaya gerek yok, bırakalım..."
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=