Lütfen bekleyin..

İş güvenliğinde 'Eğitim-denetim-yaptırım' dönemi

12 Kasım 2014, 12:17

Soma'da 301 işçinin ölmesinin ardından İstanbul'daki asansör kazası ve Ermenek faciası hükümeti harekete geçirdi. Başbakan Davutoğlu yeni iş güvenliği reformunu açıkladı. Yeni reformlarla Eğitim-'denetim-yaptırım' dengesinin kurulması amaçlanıyor.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Başbakan Davutoğlu, art arda meydana gelen iş kazalarının ardından iş güvenliği için alınacak tedbirleri bir basın toplantısında açıkladı. "Hükümetimi çalışma şartlarını düzeltmek için her türlü yasal tedbiri almaya kararlıdır" diyen Başbakan, "Çalışma kültürüyle ilgili bir zihniyet dönüşümü eksikse yine olmuyor" diye yakındı.

"Mesele sonunda bir ürün elde etmek değil, işçilerin de can güvenliğini sağlamaktır" vurgusu yapan Başbakan işçinin de bilinçlenmesi gerektiğini vurguladı. "Emniyet kemerini belimi sıkıyor diye kemeri çıakran bir sürücü olursa ne tedbir alırsanız alın hayatınızı tehlikeye atmış olursunuz. 20 kişilik minibüse 46 kişi alınıyorsa, kontrol edildiği halde kontrolden sonra iki minibüslük insanı tek minibüse alıyorsanız... Önemli olan işverenlerin ve çalışanların bilinçlenmesi." dedi. 

Davutoğlu, 6 Eylül'de İstanbul'da 10 işçinini hayatını kaybettiği asansör kazasının ardından her bakanlar kurulunda iş güvenliği sorununun gündeme geldiğini, sendikalarla defalarca bir araya geldiğini anlattı. 

"Caydırıcı yaptırım gerekiyor"

Başbakan sorunları üç aşamayla değerlendirdi:

1. Zihniyetle ilgili bilinçlenme, sosyal farkındalık

2. Süreç yönetimi. Bunun içinde denetim, projelendirme, iş şartları, krize müdahale etme kabiliyeti var

3. Yasal süreç. Gerekli kanuni düzenlemelerin yapılması. Bir iş kazasının ardından caydırıcı yaptırımların olması. Bu eğitic bir sonuç da doğurur. Eğitim-denetim-yaptırım dengesini sağlıklı şekilde devreye sokmak gerekiyor.

İhmallerde otomatik durdurma geliyor

Başbakan, iş güvenliği reformlarını da şöyle sıraladı: 

1. Çok tehlikeli işlerde çalışan 2 milyon 700 bin işçimize mesleki yeterlilik şartı getiriyoruz.
2. Meslek lisesi ve fakültelerine zorunlu iş sağlığı dersleri koyacağız.
3. Yapı denetim firmalarına iş sağlığı konusunda sorumluluk getireceğiz.
4. İnşaatlarda şantiye şefine iş güvenliği uzmanı olma şartı getireceğiz. Yani şantiye şefi sadece işin bir an önce bitirilmesine odaklanmayacak.
5. Ödül ceza dengesi geliyor. İş kazası olmayan şirketleri ödüllendireceğiz. 3 yıl içinde iş kazası olmayan çok tehlikeli iş yerlerinde işsizlik sigortası primi kesintisini yüzde 2'den yüzde 1'e indireceğiz. 3 yılda ölümlü kaza olursa aynı primi yüzde 3'e çıkaracağız.
6. İdari para cezalarına artış gelecek. İşveren diyor ki bu yükümlülükler ihale şartlarında yoktu, ihalenini şartları ihlal edildi. O zaman diyeceğiz ki 'kamu harca'. 
7. Üretim zorlamasına sınır getirilecek.
8. Rödövansların süresi 15 yıldan az olmayacak.
9.  Kamuda rödövans olacak ama bütünüyle başkasına devredilemeyecek. Özel sektörde rödövans olmayacak.
10. Standartlara uygun kişisel koruyucu donanım sağlamayan işverene idari para cezası verilecek.
11. Acil durdurma kararları müfettişlerin takdir yetkisiene bırakılmayacak. Müfettiş gelip şu eksik diyebilir. Belli alanlarda o şartlar sağlanmamışsa iş durdurma otomatik oalcak.
12. İşverenin ölümlü iş kazasında kusurlu bulunması halinde Türk Ceza Kanunu'na ilave olarak iki yıl boyunca kamu ihalelerinden men edilecek. 

Al Jazeera

Etiketler : ahmet davutoğlu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
alparslan
1228 gün önce
iş güvenliği deil işçi hakkını verin önce
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
Eski MHP Milletvekili, emekli büyükelçi Deniz Bölükbaşı, tedavi gördüğü has..
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz'a ..
TSK ve ÖSO unsurlarının terörden tamamen temizlediği Afrin'in Raco beld..
Afrin'e yönelik düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı'nın 41. gününde böl..
Terör örgütü YPG'den tamamen temizlenen Afrin'in Bülbül Kasabası gö..
"Tartışmaya gerek yok, bırakalım..."
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=