Lütfen bekleyin..

Başbakan Davutoğlu'nu yanıltmışlar ! 329 milyarlık hata

10 Kasım 2014, 11:57

2017'de 971 milyar dolar olan milli gelir, 2018'de 1,3 trilyon dolara çıkıyordu. Millet de bu nasıl planlama? Kuş mu konduracaklar diyordu? Olayın perde arkasında tam bir fiyasko var. Başbakan'a yanlış veriyi açıklatmışlar...

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Başbakan Davutoğlu’nun açıkladığı 1.3 trilyon dolarlık milli gelirde alınan kurun güncel olmadığını söyleyen Başbakan Yardımcısı Babacan, “Neden Başbakan’a eski verileri açıklattınız?” sorusuna, “Bizim hatamız” yanıtını verdi.

329 MİLYARLIK HATA

Orta Vadeli Plan’da 2017 yılında 971 milyar dolara ulaşması öngörülen milli gelirin Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun önceki gün açıkladığı 4 yıllık eylem planında 2018 yılında bir anda 1.3 trilyon dolara çıkmasının yarattığı kargaşaya Başbakan Yardımcısı Ali Babacan açıklık getirdi.

DAVUTOĞLU'NA YANLIŞ VERİYİ AÇIKLATMIŞLAR

Habertürk'ün haberine göre; TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda eleştirileri yanıtlayan Babacan, aradaki farkın ‘dolar kurunun farklı alınmasından’ kaynaklandığını söyledi. Komisyonda, 2018 ve 2017 yılları Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) rakamları arasındaki yüksek fark tartışması yaşandı.

CHP’li Müslim Sarı, Orta Vadeli Program’a göre 2017’de GSYH’nin 971 milyar dolar olduğunu, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun ise önceki gün 2018 GSYH hedefini 1.3 trilyon dolar olarak açıkladığını vurguladı.

Sarı, “Bu nasıl bir hesap? Eğer bu hesap doğruysa OVP’yi revize mi ettiniz? 1 ayda ne değişti, bizim görmediğimiz düşünmediğimiz bir şey mi oldu?’’ diye sordu. Babacan da 1.3 trilyon dolar rakamının yer aldığı 10. Kalkınma Planı’nın 2012 yılında çalışılmaya başlandığını, güncel olanın OVP’deki rakamlar olduğunu ifade etti.

Babacan, TL olarak bakıldığında planda 2018 için 2 trilyon 535 milyar lira, OVP’de ise 2017 için 2 trilyon 370 milyar lira öngörüldüğünü belirterek, “İkisi birbirinden çok da kopuk değil. Aradaki fark kur varsayımından kaynaklanıyor. OVP daha güncel kur varsayımıyla ortaya konulmuş” dedi. Başbakan Yardımcısı Babacan, Müslim Sarı’nın “Öyleyse neden Başbakan’a eski verileri açıklattınız?” sorusuna, “O bizim hatamız” karşılığını verdi.

KUR 1.95 ALINMIŞ

Babacan’ın açıklamasından hareket edildiğinde 2018 yılı için 2 trilyon 535 milyar lira olacağı ifade edilen milli gelirin 1.3 trilyon dolar olması için dolar kurunun 1.95 TL olarak alınması gerekiyor. OVP’de 2017 yılı için açıklanan 2 trilyon 370 milyar lira yani 971 milyar dolarlık milli gelirdeki dolar kuru ise 2.44 lira olarak hesap edilmiş görünüyor.

Habertürk

Etiketler : ali babacan
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler
Cari işlemler açığı Ocak ayında beklentilerin üzerinde geldi.
Türkiye, daha önce et ithalatı gerçekleştirdiği Polonya, Fransa ve Bosna He..
Şeker fabrikalarının özelleştirilmesi hakkında konuşan MHP Grup Başkanvekil..
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından..
İller Bankası, borcu olan belediyelerin listesini açıkladı. Listenin ilk be..
Yurt dışına beyin göçünün araştırılması için Meclis’e araştırma önergesi ve..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=