Lütfen bekleyin..

Ekonomideki dönüşüm programı açıklandı

06 Kasım 2014, 12:35

Başbakan Davutoğlu, Orta Vadeli Programda büyük önem verilen ve 2018’de GSYİH’yi 1.3 trilyon dolara çıkarmayı hedefleyen dönüşüm programını açıkladı.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Başbakan Davutoğlu, Orta Vadeli Program’da büyük önem verilen, Öncelikli Dönüşüm Eylem Planı’nı açıkladı.

Başbakan Davutoğlu, 62. Hükümet Programı'nı, 2015 Haziran'a kadar olan 8 aylık bir dönemi değil, 2023 yılına kadar olan 9 yıllık dönemi kapsayacağı konusunda mutabık kalarak kaleme aldıklarını belirtti.

Toplantıya, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu katıldı. 

Davutoğlu, 25 başlıkta 1350 eylem planı çerçevesinde yeni hamle döneminin başlayacağını ifade ederken, siyasi istikrarın büyümeye katkısına dikkat çekti.

Başbakan, bugün açıklanan 9 sektörel dönüşüm programı ve 417 eylem planının, reel sektöre yönelik planlar olduğunu açıkladı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Hedefimiz, bu sektörel dönüşüm programlarıyla 2018 sonuna kadar yani 4 yıl içinde, GSYH'yi 1,3 trilyon dolara, cari açığı yüzde 5,2'ye çekmek, işsizlik oranını da yüzde 7 civarına indirmektir" dedi.

Planın 9 ana maddesi

Davutoğlu 9 dönüşüm planını şöyle açıkladı;

1-İthalata Olan Bağımlılığın Azaltılması Programı 

2-Öncelikli Teknoloji Alanlarında Ticarileştirme Programı 

3-Kamu Alımları Yoluyla Teknoloji Geliştirme ve Yerli Üretim

4-Yerli Kaynaklara Dayalı Enerji Üretim Programı 

5-Enerji Verimliliğinin Geliştirilmesi Programı

6-Tarımda Su Kullanımının Etkinleştirilmesi Programı 

7-Sağlık Endüstrilerinde Yapısal Dönüşüm Programı 

8-Sağlık Turizminin Geliştirilmesi Programı  

9-Taşımacılıktan Lojistiğe Dönüşüm Programı

MTA yurt dışına açılıyor

Başbakan Davutoğlu, 9 dönüşüm planının ana hatlarını ise şöyle anlattı:

İthalata olan bağımlılığın azaltılması; Türkiye’nin girdi tedarik ihtiyacının stratejisi güncellenecek. MTA’nın yurtdışında da madencilik yapabilmesini sağlayacak. Enerji üretim tesislerinde kullanılan tesisatın yurt içinde üretimi desteklenecek. Demirçelik sektörünün hurda girdi bağımlılığını azaltacak. Sanayi stratejisini revize ederek, sektörel strateji hazırlanacak.

Türk malı marka sayısı artırılacak

Öncelikli Teknoloji Alanlarında Ticarileştirme Programı;  Yerli makine üreticilerinin rekabet gücünü artırmak hedefleniyor.

Kamu Alımları Yoluyla Teknoloji Geliştirme ve Yerli Üretim: 2018 yılına kadar öncelikli sektörlerde Türk malı ürün ve marka sayısını artırmak hedefleniyor.

Yerli Kaynaklara Dayalı Enerji Üretim Programı: 2018 yılında enerji üretiminde yerli kaynak payının yüzde 35'e çıkarılması planlanıyor. Kamu alımlarında yerli firmaların payı artacak.

Enerji Verimliliğinin Geliştirilmesi Programı: Linyit kaynaklarının azami şekilde ekonomiye kazandırılması ve enerji verimliliği konusunda yatırımların desteklenmesi.

Yerli ilaç üretimine teşvik

Tarımda Su Kullanımının Etkinleştirilmesi: Tarımda su kullanımını etkinleştirecek adımlar atılacak. Su kaynaklarının daha verimli kullanılmasına destek sağlanacak.

Sağlık Endüstrilerinde Yapısal Dönüşüm Programı:  Yerli ilaç ve tıbbi cihaz üretimine teşvik sağlanacak.

Sağlık Turizminin Geliştirilmesi Programı: Yerli Ar-Ge ve üretimi destekleyecek şekilde Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı kurulacak. İlaç ve tıbbi cihaz alımlarında yerli üretimi özendirici ve geliştirici tedbirler alınacak. 2018 sonunda tıbbi cihaz ihtiyacının yüzde 20'sini, ilaç ihtiyacının ise yüzde 60'ı yerli üretimle karşılanacak.

Taşımacılıktan Lojistiğe Dönüşüm Programı: Bu alanda lojistik destek adımları atılacak.

al jazeera

Etiketler : ahmet davutoğlu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler
Cari işlemler açığı Ocak ayında beklentilerin üzerinde geldi.
Türkiye, daha önce et ithalatı gerçekleştirdiği Polonya, Fransa ve Bosna He..
Şeker fabrikalarının özelleştirilmesi hakkında konuşan MHP Grup Başkanvekil..
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından..
İller Bankası, borcu olan belediyelerin listesini açıkladı. Listenin ilk be..
Yurt dışına beyin göçünün araştırılması için Meclis’e araştırma önergesi ve..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=