Lütfen bekleyin..

Ak-Saray'a harcanan 1 milyar 370 milyon lira! Harcanan parayla neler yapılabilirdi?

05 Kasım 2014, 14:22

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kamuoyunda tartışmalara yol açan Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın maliyetini 1 milyar 370 milyon lira olarak açıkladı. Şu ana kadar 964 milyon liranın kullanıldığını, geri kalanın 2015 bütçesinden harcanacağını söyleyen Şimşek, Erdoğan’a alınan uçağın maliyetinin ise 185 milyon dolar olduğunu belirtti.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Türkiye ve dünya medyasının tartıştığı Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın maliyetini Maliye Bakanı Mehmet Şimşek açıkladı. Buna göre, saray için şu ana kadar 964 milyon lira harcandı. 2015 yılı bütçesinde ayrılan inşaat harcaması ile toplam maliyet 1 milyar 370 milyon lirayı bulacak.

Yine alımı Tayyip Erdoğan’ın başbakanlığı döneminde yapılan ve Erdoğan cumhurbaşkanı seçildikten sonra kullanıma sokulan yeni Cumhurbaşkanlığı uçağı TC-Ana’nın maliyeti ise 185 milyon dolar. Bugüne kadar sır gibi saklanan devletin iki büyük harcamasının boyutları Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda ortaya çıktı.

Ak-Saray ve Uçan-Saray’ın maliyetini, Komisyon’daki görüşmelere katılan Maliye Bakanı Şimşek açıkladı. Rakamların büyüklüğü muhalefetin tepkisini çekerken Saray’ın maliyeti ile tanesi 250 bin dolara mal olan 40 kişi kapasiteli 2 bin 462 yaşam odası veya biri 2 milyon liraya mal olan 24 derslikli 685 okul yapılabiliyor.

Tayyip Erdoğan’ın başbakan olduğu dönemde inşasına başlayıp cumhurbaşkanı olunca taşındığı yeni Cumhurbaşkanlığı Köşkü’nün maliyetinin 1 milyar 370 milyon lira olduğu ortaya çıktı. Bugüne kadar 964 milyon lira harcanan  Ak-Saray’ın maliyeti inşaat tamamlandığında 1 milyar 370 milyon liraya ulaşacak. Yine alımı Tayyip Erdoğan’ın başbakanlığı döneminde yapılan ve Erdoğan cumhurbaşkanı seçildikten sonra Türkiye’ye getirilerek kullanıma sokulan yeni Cumhurbaşkanlığı uçağı TC-TUR’un maliyeti ise 185 milyon dolar. Bugüne kadar sır gibi saklanan devletin iki büyük harcamasının boyutları önceki akşam yapılan Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda gün yüzüne çıktı. Ak-Saray ve Uçan-Saray’ın maliyetini, komisyondaki görüşmelere katılan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek açıkladı.

Bütçe görüşmelerinde muhalefet milletvekillerinin ısrarlı soruları karşısında terleyen Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın makam uçağı TC-TUR’u THY’nin aldığını, bu uçağa henüz bütçeden bir ödeme yapılmadığını söyledi. Ödemenin bu yıl içinde Başbakanlık’tan yapılacağını ifade eden Bakan Şimşek, “Satın alma bedeli ile uçağın toplam maliyeti 185 milyon dolar.” dedi.

Bakan Şimşek, halk arasında AKP iktidarındaki israfın sembolü olan ve Ak-Saray olarak adlandırılan yeni Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın maliyetini ise 1 milyar 370 milyon lira olarak açıkladı. Şimşek, saray için Başbakanlık bütçesinden 964 milyon harcandığını, inşaat bittiğinde maliyetin 1 milyar 370 milyon liraya ulaşacağını kaydetti. Komisyonda CHP Gaziantep Milletvekili Ali Serindağ, Tayyip Erdoğan’ın 11 yıllık başbakanlığı süresinde örtülü ödenekten toplam 6 milyar 424 milyon TL harcama yaptığını açıkladı. Serindağ, önceki başbakanlar Tansu Çiller, Mesut Yılmaz, Necmettin Erbakan’ın görev yaptıkları 10 yıllık dönemde 312 milyon TL örtülü ödenek harcaması yaptığına dikkat çekti. Serindağ, “Erdoğan döneminde önceki 3 başbakandan 20 kat fazla harcanan örtülü ödenek var. İstisnai bir harcama olan örtülü ödenek harcamasının bu boyuta ulaşması ürkütücü.” dedi.

Madenlere tanesi 250 bin dolar olan 40 kişi kapasiteli 2 bin 462 adet yaşam odası kurulabilirdi.

Her biri 2 milyon liraya mal olan 24 derslikli 685 tane okul yapılabilirdi.

TOKİ, 34 bin 250 adet 100 metrekarelik ev yapabilirdi.

İç donanımları dahil her şeyi tam olan ve 25 milyon liraya mal olan 100 yataklı 55 devlet hastanesi yapılabilirdi.

2 milyon liraya mal olan 685 adet 100 kişilik öğrenci yurdu yapılırdı.

2 milyon liraya mal olan 685 adet 100 kişilik huzurevi inşa edilebilirdi.

2,5 milyon liraya mal edilen 548 adet 500 kişilik cami yapılırdı. 

Etiketler : aksaray, erdoğan
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, TSK içinde 3 bin kişilik bir yapıyı ..
Eski MHP Milletvekili, emekli büyükelçi Deniz Bölükbaşı, tedavi gördüğü has..
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz'a ..
TSK ve ÖSO unsurlarının terörden tamamen temizlediği Afrin'in Raco beld..
Afrin'e yönelik düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı'nın 41. gününde böl..
Terör örgütü YPG'den tamamen temizlenen Afrin'in Bülbül Kasabası gö..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=