Lütfen bekleyin..

Sınavdan başarısız olan, kömür işletmelerine müdür yapılmış

02 Kasım 2014, 16:01

Soma da dahil Türkiye’nin farklı bölgelerinde kömür üretimi yapan Enerji Bakanlığı’na bağlı Türkiye Kömür İşletmeleri’nde hukuksuz kadrolaşmaya gidildiği iddia edildi.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Sayıştay raporuna yansıyan tespitlere göre TKİ Yönetim Kurulu kararıyla yapılan bazı atamalarda müdür, şube müdürü gibi kadrolara sınava girmemiş ya da girip de başarısız olanların sınavsız atamasını yapmak amacıyla işletme müdür yardımcısı gibi sınav gerektirmeyen unvanlar araç olarak kullanıldı. Görevde yükselme sınavıyla şube müdürlüğüne atanmayan bazı kurum görevlileri işletme müdür yardımcısı olarak atandıktan birkaç ay sonra müessese müdürlüklerine getirildi. Daha önceki denetimlerde işletme müdür yardımcısı gibi pozisyonların sınav yapılmadan atama yapılabilecek kadrolar arasında yer almaması için değişiklik yapılmasının istendiği ancak herhangi bir değişiklik yapılmadığı belirtilen Sayıştay raporunda kadrolaşmayla ilgili sert eleştirilere yer verildi: “İşletme müdür yardımcısı kadrolarının aracı olarak kullanılması adil olmayan ve motivasyonu bozan bir tasarruf olup görevde yükselme sınavını etkisizleştiriyor. Söz konusu sınavlara girip de yedekte atama bekleyen personel aleyhine durum ortaya çıkıyor. Fırsat eşitliğini bozduğu için kurum personeli arasında huzursuzluk yaşanıyor.”

TKİ’nin bünyesinde Ege Linyit ve bağlı işletmesi Çan Linyitleri, Garp Linyitleri ve bağlı işletmesi Bursa Linyitleri İşletmesi bulunuyor. Kurumda 4.575’i işçi, 1.735’i sözleşmeli ve 229’u memur olmak üzere toplam 6 bin 539 personel görev yapıyor. 2012 yılında kurum personeli için 496 milyon lira tutarında harcama yapıldı. Memur başına aylık ortalama harcama miktarı 4 bin 745 lira olarak gerçekleşti. Sayıştay’ın 2012 TKİ denetim raporunda yer alan bilgilere göre 2012’de kurum için Bakanlar Kurulu kararıyla toplam 41 memur ve sözleşmeli personel kadrosu iptal edilirken 112 yeni kadro açıldı. 2012’de 36 sözleşmeli personelin TKİ’ye KPSS sınavıyla açıktan ataması yapıldı. Aynı yıl 308 işçi de açıktan atandı. Kurumda geçmiş dönemlerde aktif görevlerde bulunan, çeşitli nedenlerle görevlerinden alınan toplam 20 müşavir bulunuyor.

Zaman Gazetesi'nin haberine göre, Sayıştay raporunda, TKİ Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Yönetmeliği’nde yükselme sınavı yapılmadan atama yapılacak kadrolarla ilgili sorunlara dikkat çekildi. Raporda şu tespitlere yer verildi: “Şef, mühendis, başmühendis kadrosunda olup görevde yükselme sınavı ile şube müdürlüğüne atanmamış bazı kurum görevlilerinin Ilgın Linyit İşletmesi veya Çan Linyitleri İşletmesi’ne işletme müdür yardımcısı atandıkları, birkaç ay sonra şube müdürlüklerine getirildikleri görüldü.  Görevin gereği ve kalıcı olarak yapılacak atamalar dışında hiyerarşik yapıyı zorlayarak ve kademe atlayarak, işletme müdür yardımcılığı kadrolarının bu amaçla kullanılmaması gerekiyor.”

Zaman

Etiketler : Soma, Maden Ocağı, AKP,
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, TSK içinde 3 bin kişilik bir yapıyı ..
Eski MHP Milletvekili, emekli büyükelçi Deniz Bölükbaşı, tedavi gördüğü has..
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz'a ..
TSK ve ÖSO unsurlarının terörden tamamen temizlediği Afrin'in Raco beld..
Afrin'e yönelik düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı'nın 41. gününde böl..
Terör örgütü YPG'den tamamen temizlenen Afrin'in Bülbül Kasabası gö..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=