Lütfen bekleyin..

MHP'den 'Peşmerge' için "genel görüşme" isteği

01 Kasım 2014, 14:33

Halaçoğlu, peşmergelerin Türkiye üzerinden geçirilmeleri ile ilgili olarak MHP grubu adına genel görüşme açılmasını istediklerini söyledi.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

MHP Kayseri milletvekili Yusuf Halaçoğlu, Anayasa'nın 98'inci, TBMM İçtüzüğü'nün 101, 102 ve 103'üncü maddeleri uyarınca 'Genel Görüşme' açılmasını MHP Grubu adına istediklerini söyledi. Halaçoğlu, buna gerekçe olarak şunları ileri sürdü:

"Tunus'ta başlayarak tüm Arap dünyasını etkisi altına alan 'Arap Baharı' olarak nitelendirilen gelişmeler Suriye'ye de sıçramış ve AKP Hükümeti tarafından Suriye'nin içişlerine doğrudan müdahale edilmek sureti ile komşularla sıfır sorundan bahsedilirken sorun yaşamadığımız hiçbir komşumuz kalmamıştır. Suriye'deki muhalif gruplara her türlü destek sağlanmış, 935 kilometrelik sınırımız adeta bir serbest geçiş bölgesi olmuş, sınır güvenliğimiz ortadan kalkmış, güvenlik kuvvetlerimiz şehit edilmiş, vatandaşlarımız öldürülmüş, okullarımız kapatılmış, köylerimiz güvenlik nedeni ile boşaltılmış, Suriye'deki iç savaş Türkiye'de yaşanır olmuştur. Bütün bu gelişmeler ülkemizin ekonomisini, milli güvenliğimizi ve vatandaşlarımızın sosyal yaşamını tehdit eder hale gelmiş, sadece göçmenlerin şu ana kadarki maliyeti 4,5 milyar dolar civarında gerçekleşmiştir."

Peşmergenin Türkiye'den geçişi sırasında yaşanan rezil görüntüler:

Halaçoğlu, Suriye'nin Kobani olarak nitelendirilen 'Ayn el-Arab' ilçesinin, başta Cumhurbaşkanı olmak üzere AKP Hükümet üyeleri tarafından terör örgütü olarak ifade edilen PYD tarafından savunulduğunu, Türkiye'nin 30 yıldır mücadele ettiği PKK'nın Suriye uzantısı olan bu örgüte yardım amaçlı olarak peşmergelerin gönderildiğini hatırlattı. Halaçoğlu, bu işlemin Cumhuriyet'in 91'inci kuruluş yıldönümünde güvenlik güçlerinin korumasında, gerçekleştirildiğini ifade ederken şöyle devam etti:

"Milletlerarası hukukun meşru saydığı hallerde savaş hali ilanına ve Türkiye'nin taraf olduğu milletlerarası antlaşmaların veya milletlerarası nezaket kurallarının gerektirdiği haller dışında, Türk Silahlı Kuvvetlerinin yabancı ülkelere gönderilmesine veya yabancı silahlı kuvvetlerin Türkiye'de bulunmasına izin verme yetkisi TBMM'nindir' ifadesi yer alan Anayasa'nın 92 nci maddesi açıkça ihlal edilmiş, çiğnenmiş ve bir Anayasa suçu işlenmiştir. Ayrıca bu konuyu, yine Anayasa'nın 92 nci maddesi uyarınca TBMM'nce verilen tezkereye dayandırmak da mümkün değildir. Nitekim yabancı silahlı kuvvetlerden bahsedilmekte, oysa peşmerge bir ülkenin silahlı kuvveti olmadığı gibi Türkiye'de bulunmak için de gelmemiş ve Türkiye üzerinden bir başka ülkeye gönderilmek sureti ile başka bir ülkedeki terör örgütüne yardım edilmiştir. Bu sebeplerle, ülkemizin bu karmaşık ve içinden çıkılmaz bir hal alan iç ve dış politikalarının değerlendirilmesi amacı ile bir Genel Görüşme yapılması gerekmektedir.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
yapma hoca
1268 gün önce
teskereye evet diyen sizsiniz şimdi mi aklınız başınıza geldi ya teskere amacı dışında kullanılırsa gök kubbeyi başlarına dıyarız diyen siz ama teskerede gine çuvalladınız gök kubbede sizin başınaza düştü şimdi neden kem küm .
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler
İYİ Parti sözcüsü Aytun Çınar, "Yargıtay'ın verdiği listede İYİ Pa..
İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Koray Aydın Best FM'de Ufuk Karcı'..
"İYİ Parti’nin seçimlere girmek için hiçbir şartı eksik değildi. Eğer ..
MHP lideri Bahçeli'den erken seçim açıklaması
İYİ Parti'nin seçime katılıp, katılamayacağıyla ilgili sorulara yanıt v..
İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, "An itibarıyla seçim çalışmalar..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=