Lütfen bekleyin..

Arşivi taşıyan kamyon 48 saat ortadan yok oldu!

16 Temmuz 2013, 22:57

İran, Tahran büyükelçiliğimizin arşivi kopyaladı mı?

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Tahran Büyükelçiliği'ndeki arşivi taşıyan kamyon 48 saat süreyle İran'da kayboluyor. Peki kamyon nereye gitti, arşiv neden uçakla getirilmedi, İran gizli belgelerin olduğu arşivi kopyaladı mı?

Tahran Büyükelçilimizde yer olmadığı için arşivin bir kısmının Türkiye'ye getirilmesine karar veriliyor.

Arşiv neden uçak yerine kamyonla taşınıyor? Henüz bu bilinmiyor. Neyse Arşiv yükleniyor. Mühürleniyor ve kamyon yola çıkıyor. Ama durun. Arşivi taşıyan kamyon 48 saat ortadan kayboluyor. Sonra iki gün sonra ortaya çıkınca yetkililerin ilk yaptığı iş mühürü kontrol etmek oluyor.

Gerisini Hürriyet Yazarı Yalçın Doğan'dan dinleyelim... İşte Doğan'ın yazısı

Oysa, özene bezene mühürlenmiş. Kamyonda kim bilir kaç yüz yıllık arşiv var; belki de Osmanlı’dan kalan, Cumhuriyet’le çoğalan arşiv, Türk-İran ilişkilerinin tarihi.
Türkiye-İran sınırı 1639 Kasr-ı Şirin anlaşmasıyla çiziliyor, bizim en eski sınırımız. Türkiye ile İran arasındaki diplomatik ilişkiler dört yüz yıllık. İyi günde de, kötü günde de.

Dört yüz yıl içinde binlerce diplomatik yazışma, not, görüşme trafiği ve bunların tutanakları var. Yüzlerce gizli belge, devlet sırrı niteliğinde. İran’la ve bölge ülkeleriyle, dönemine göre yaşanan olaylarla bağlantılı, sadece Türkiye’nin bilmesi gereken arşiv.

DEPO DOLDUĞU İÇİN ARŞİVİN TAŞINMASI KARARI ALINYOR

Bizim Tahran Büyükelçiliği’nde arşivin bulunduğu depo ağzına kadar doluyor. Tahran’daki arşivin bir bölümünün Ankara’ya gönderilmesine karar veriliyor.
Gönderilecek arşiv bir kamyona yükleniyor, kamyon mühürleniyor ve Tahran’dan yola çıkıyor.

KAVUN, KARPUZ GİBİ

Madde 1: Gizli arşivin bir kamyonla gönderilmesi görülmüş olay değil. Kavun, karpuz mu gönderiyorsun da, kamyona yüklüyorsun.

Bunun yolu, yordamı var. Hem geçmişte Türkiye’de, hem dünyada bu işler özel uçakla yapılıyor. Koyarsın uçağa, uçağa koyarken de, sıkı önlemini alırsın ve gönderirsin. Çaptan iyice düşmüş bizim Dışişleri, kamyona yüklüyor.

Madde 2: Kamyonu mühürlemeyi unutmuyor, ne de olsa içinde gizli arşiv var, aman kimse bilmesin, duymasın, bilse de mührü açamasın. Mühür, güveni mutlaka sağlıyormuş gibi.

KAMYON 48 SAAT ORTADAN KAYBOLUYOR

Kamyon yola çıkmasına çıkıyor ama, kırk sekiz saat ortadan kayboluyor. Ara ki kamyonu bulasın, nerede olduğu belli değil.

Oysa, yolu belli. Tahran’dan çıkacak, Türkiye sınırına gelecek. Tahran’dan deveyle yola çıksan, 48 saatte Türkiye sınırına çoktan gelirsin. Ne ki, bizim kamyon 48 saat kayıplara karışıyor. Yer yarılıyor, içine giriyor.

OH İŞTE KAMYON

Sırra kadem basan kamyon, 48 saat sonra oh, nihayet Türkiye sınırında güneş gibi parlıyor. Bizimkilerin ilk işi ne? Hemen mührü kontrol etmek, açılmış mı, açılmamış mı? Derin bir nefes alınıyor, yok, açılmamış, mühür yerinde.

Madde 3: Ne malum açılmadığı? Günümüzde bir mührü açıp, eski haliyle yeniden yerleştirmek çok mu zor?

TAHRAN'A SORDUNUZ MU?

Madde 4: Madem açılmadığı inancı yayılmak isteniyor, o zaman kamyon 48 saat neden kayboluyor? O 48 saat içinde kamyon nerede? Tahran’a bu soruluyor mu? Yanıt var mı, varsa ne?

devamı için tıklayın

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
MEDYA Kategorisindeki Diğer Haberler
Alişan Satılmış yöneticilerin vefasızlığına dikkat çekti...
flaş iddia: PKK'ya karşı verdiği mücadeleyle tanınan Osman Pamukoğlu..
"MHP'li üst düzey bir yönetici..."
Erdoğan ve Bahçeli'nin tavrı...
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=