Lütfen bekleyin..

Ermenek'teki maden 1 yıl önce uyarılmış: Madenciler suyun altında çalışıyor

30 Ekim 2014, 14:12

"SUYUN ALTINDA ÇALIŞILIYOR"

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

TEMA Ermenek ve Konya Havzasında çıkarılacak madenlerle ilgili 1 yıl önce uyarmış. Yeraltı suyu 20 metre derinlikte, kömür 138 metre derinlikte... O sular tahliye edilmediği için daha aşağıdaki maden ocaklarını basıyor.

Karaman’ın Ermenek ilçesinde yer altı suyunun ocağı basması sonucu yaşanan maden faciasının göz göre geldiği tespit edildi. Türkiye Erozyonla Mücadele Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı’nın (TEMA) raporu, zengin yer altı suyu havzasında kalan maden ocakları için tehlike uyarısının 1 yıl önce yapıldığını ortaya koydu.

SUYUN ALTINDA ÇALIŞILIYOR

TEMA, geçen yıl 4 Aralık’ta açıkladığı Konya Karapınar Kapalı Havzası Termik Santral Etkileri Uzman Raporu’nda, bölgedeki maden ocaklarının suyun altında kaldığı uyarısı yaptı. Yer altı sularının 20 metre, kömürün ise 138 metre derinlikte olduğu, kömürün çıkarılabilmesi için riskli bölge olan suyun altında çalışmak gerektiği belirtildi.

http://www.haberfedai.com/upload/dosya/31480.jpg

Yer altı sularının yoğunluğu nedeniyle kömür madenciliği yapılmaması gerektiği belirtilen raporda, madencilik yapılması durumunda bölgenin tahıl ambarı özelliğini kaybedeceği vurgulandı. Raporda şu uyarılar yapıldı:

 SU 20 KÖMÜR 138 METREDE

“Bölgede çıkarılacak kömür ortalama 138 metre derinlikte. Kömürlü sahanın verimli olduğu bölgede yer altı su düzeyi en çok 20 metre derinde. Kömürün verimli çıkartılması için 300 metreyi aşan kazının bütününe yakını yer altı suyu düzeyinin altında sürdürülmek zorundadır. Bunun engellenmesi için yer altı suyunun pompalarla boşaltılması gerekmektedir. Bu durumunda yer altı suyundaki düşüş hızlanacaktır.”
Yeraltı su düzeyleri ve toprak yapısı göz önüne alındığında, işletmenin her yerinde 20 metreyi aşan derinliklerden başlayarak yeraltı suyu mevcut olduğu belirtildi.

Açılacak kazı çukuruna farklı tabakalardan yer altı suyu gireceğinin öngörüldüğü raporda şu çarpıcı uyarı dikkat çekti: “İşletmenin sürdürülebilmesi için ya ocak tabanında birikecek olan suyun pompalarla ocak çukuru dışına atılması ya da ocağın ilerleyeceği yönde yeterli sayıda su kuyusu açılması ve içlerinden sürekli su çekilerek su tablasının düşürülmesi gerekmektedir. Böylece ocağa su girişi önlenirken zayıf tabakaların su kapsamının düşürülmesi gerekmektedir.

TELAFİSİ OLMAYACAK

Yer altı suyu konusunda bütün bu önlemler alınsa bile yaşanacak su baskını, çökmeler, heyelanlar gibi kazalarda muhtemel can kayıplarının telafisi olmayacaktır.”

Bugün

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz'a ..
TSK ve ÖSO unsurlarının terörden tamamen temizlediği Afrin'in Raco beld..
Afrin'e yönelik düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı'nın 41. gününde böl..
Terör örgütü YPG'den tamamen temizlenen Afrin'in Bülbül Kasabası gö..
"Tartışmaya gerek yok, bırakalım..."
Zeytin Dalı Harekatı'nın başlangıcından etkisiz hale getirilen terörist..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=