Lütfen bekleyin..

HSYK'da daireler oluşturuldu

28 Ekim 2014, 12:19

HSYK genel kurulu dairelerin görev dağılımını belirledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın seçtiği 4 üye 3 ayrı dairede görev yapacak. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, 'Kurula yapılan atamalar yasalara ve Anayasa'ya uygun' dedi.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'na seçilen yeni üyelerin görev dağılımı belirlendi. Buna göre Birinci Daire Başkanlığı'na Halil Koç getirildi. Hâkim ve savcılar hakkında soruşturma açılıp açılmamasına karar veren Üçüncü Daire'nin Başkanı Metin Yandırmaz oldu. 

Adalet Bakanlığı Müsteşarı Kenan İpek Birinci Daire üyesi oldu. Bu dairede görev yapacak isimlerden Mehmet Durgun, Ömür Topaç ve İsa Çelik Yargıda Birlik Platformu'nun desteğiyle kurul üyeliğine seçilmişti. Yakup Ata bağımsız olarak Yargıtay sandığından çıkan isim oldu. Rasim Aytin ise Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından kurula seçilen dört isimden biriydi. Yakup Ata Yargıtay seçimlerine bağımsız girip kurula üye olarak seçilmişti. Birinci Daire Hakim ve savcı atamalarına ilişkin kararnamelerin hazırlandığı daire olarak görev yapıyor. 

Hâkim ve savcılarla ilgili soruşturma raporlarının ele alınıp karara bağlandığı İkinci Daire Başkanlığı'na Mehmet Yılmaz seçildi. Taci Bayhan, Hayriye Şirin Ünsel, Mustafa Kemal Özçelik, Muharrem Özkaya, Ramazan Kaya ve Mahmut Şen kurulun diğer üyeleri oldu. Özkaya ve Ünsel Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından seçilmişti. 7 kişilik kuruda Taci Bayhan Danıştay'dan seçilerek HSYK'ya gönderilmişti. Mustafa Kemal Özçelik Yargıtay'dan bağımsız, Mahmut Şen ise adli yargıdan bağımsız olarak seçime girip kazanmıştı. Ramazan Kaya Yargıda Birlik Platformu tarafından desteklenerek seçimi kazanmıştı. 

Üçüncü Daire'nin Başkanlığı'na getirilen Metin Yandırmaz aynı zamanda HSYK Başkanvekili olarak seçildi. Yandırmaz da Yargıda Birlik Platformu'nun desteklediği isimler arasında bulunuyordu. Bu dairede Şaban Işık, Ömer Kerkez, Kerim Tosun, Aysel Demirel, Ahmet Berberoğlu ve Turgay Ateş de üye olarak görev yapacak. Şaban Işık, Ahmet Berberoğlu ve Kerim Tosun HSYK seçimlerine bağımsız giren isimler arasındaydı. Ömer Kerkez ise Adalet Akadamesi'nden HSYK üyesi olarak seçilerek gönderildi. Bu dairede görev yapacak Aysel Demirel Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından atanmıştı. Demirel HSYK'da görev yapacak ilk türbanlı üye olacak.

'Seçimler demokratik ortamda yapıldı'

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ HSYK'ya üye seçimlerinin demokratik bir şekilde tamamlandığını söyledi. Bozdağ, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın kurula 4 ismi atamasının da Anayasa ve yasalar çerçevesinde yapıldığını belirtti. 

HSYK genel kurulu yeni üyeleriyle ilk toplantısını yapıyor. Hangi üyenin hangi dairede görev yapacağı bu toplantıda netleştirilecek. Toplantı öncesi kısa bir açıklama yapan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, HSYK'ya üye seçimlerinin, milletin gözü önünde olan demokratik seçimler olduğunu belirtti:

"Seçimlerin sıhhati konusunda kimsenin eleştirisi, itirazı yok ve sonuçlar kesinleşmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımızın atamaları da anayasa ve yasalar çerçevesinde yapılmış atamalardır. Hiç kimse bu atamaların anayasa ve yasaya aykırı olduğunu iddia edemez."

Bozdağ, kurulda çoğulcu bir yapı oluştuğunu belirterek "Kurul üyeleri inşallah görevlerini tarafsız şekilde sürdürür" dedi.

Bakan Bozdağ'a CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun HSYK yeni üyeleri için söylediği "Tarafsız değiller" eleştirisi hatırlatıldı. Bozdağ, kurulun tüm üyelerinin Danıştay, Yargıtay, Adalet Akademisi ile adli ve idari yargıda yapılan demokratik seçimler sonucu göreve geldiğini belirtti. 

Bozdağ, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın kuruldaki kadın üye eksikliğini iki kadın üye atayarak giderdiğini söyledi. 

Kaynak: Al Jazeera

Etiketler : hsyk, bekir bozdağ
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, TSK içinde 3 bin kişilik bir yapıyı ..
Eski MHP Milletvekili, emekli büyükelçi Deniz Bölükbaşı, tedavi gördüğü has..
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz'a ..
TSK ve ÖSO unsurlarının terörden tamamen temizlediği Afrin'in Raco beld..
Afrin'e yönelik düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı'nın 41. gününde böl..
Terör örgütü YPG'den tamamen temizlenen Afrin'in Bülbül Kasabası gö..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=