Lütfen bekleyin..

AKP'li Akdoğan'dan 'çözüm süreci' itirafları

27 Ekim 2014, 16:11

"Demokratik çözüm ile ulaşılacak noktayla onların ütopyaları arasında fark var. Onlar silahı bırakmak istemiyorlar ve silahlı yöntemle kendi amaçlarına ulaşmak istiyorlar."

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Sözde "Çözüm süreci" ile ilgili olarak daha önce "Öcalan süreci doğru okuyor" diyen, Kobani olaylarının ardından ise "Ben Öcalan'ın rolü olduğunu düşünüyorum" açıklaması yapan Akdoğan, Yüksekova'da üç askerin şehit olmasından sonra ise "Eylemler ve saldırılar sona ermeden, süreçte bundan sonra atılacak adımların konuşulmasını doğru bulmadığını" ifade etti.

Akdoğan, açıklamalarında "Demokratik çözüm ile ulaşılacak noktayla onların ütopyaları arasında fark var. Onlar silahı bırakmak istemiyorlar ve silahlı yöntemle kendi amaçlarına ulaşmak istiyorlar." ifadesine de yer verdi. Akdoğan'ın bu söylemi kafalarda çözüm sürecine ilişkin soru işaretleri oluşturdu zira PKK'nın silahla ulaşmak istediği amaç ve 'ütopyaları' demokratik çözüm ile ulaşılacak noktadan farklı ise görüşmeler ne ifade ediyor olabilirdi?..

Akdoğan'ın, dikkat çeken ifadelerinden biri de "Türkiye'yi terk edecekti PKK geçen yıl, etti mi? Hayır." açıklaması oldu. Kendi sorup kendi cevapladığı bu soruda Akdoğan, PKK'nın geçen yıl sınırdışına çıkmadığını itiraf ediyordu. Oysa, o dönemde havuz medyası olarak bilinen AKP'ye yakın medya dağların teröristlerden temizlendiğini, halkın bu alanlarda piknik yapmaya başladığını yazıyordu.

Al Jazeera'nin sorularını yanıtlayan Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan'ın açıklamalarının dikkat çeken bölümleri:

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, eylemler, asayiş olayları ve saldırılar sona ermeden, süreçte bundan sonra atılacak müzakerelere geçiş, sekretarya gibi adımların konuşulmasını doğru bulmadığını söyledi. Akdoğan, "HDP'nin İmralı ile görüşmeleri de durur mu?" sorusuna ise net yanıt vermedi, "Yaşanan olaylar, yapılan açıklamalar süreci zehirliyor. Zaman içinde göreceğiz" dedi.

PKK, ÇÖZÜM İSTEMİYORSA 'ÇÖZÜM SÜRECİ'NİN ANLAMI NE?

Akdoğan, "Demokratik çözüm ile ulaşılacak noktayla onların ütopyaları arasında fark var. Onlar silahı bırakmak istemiyorlar ve silahlı yöntemle kendi amaçlarına ulaşmak istiyorlar." dedi. Akdoğan, devletin kararlı bir mücadele yürüttüğü dönemde PKK'ya 1500'e yakın kayıp verdirdiğini de belirtti.

Akdoğan, şöyle konuştu: "Örgütün ulaşılmak istenen o sonucu kabullenmediğini, kabullenemediğini, hazmedemediğini, su kaynattığını, yan çizdiğini görüyoruz. Yani demokratik çözüm ile ulaşılacak noktayla onların ütopyaları arasında fark var. Onlar silahı bırakmak istemiyorlar ve silahlı yöntemle kendi amaçlarına ulaşmak istiyorlar.

Bunu daha önce de, devrimci halk savaşı ile aynı şeyi yapmak istediler. O süreci de sabote etmişlerdi fakat başarılı olamadılar. Şehirlerde halk isyanı, kırsalda alan hakimiyeti kuracak şekilde silahlı saldırıda bulundular ama buna karşı devlet, kararlı bir mücadele yürüttü ve o yıl içinde PKK 1500'e yakın kayıp verdi.

Gelinen noktada hükümet yine neticeye odaklanmışken, Kandil'in ayak dirediği görülüyor. Burada Kobani'yi bahane olarak kullandılar. “Kobani üzerinden çözüm sürecinin önünü nasıl tıkayabiliriz?” arayışına girdiler. Ama toplumsal tepki yoğun olunca; vandalizm, şiddet tepki görünce, HDP bu defa girdiği çıkmaz sokaktan çıkmaya çalışıyor."

HDP İLE GÖRÜŞMELER DEVAM ETMEYECEK Mİ?

Akdoğan, PKK'nın "Silah olmazsa, baskı olmazsa, şiddet olmazsa ben bölgede tutunamam" diye düşündüğünü ve silah bırakmadığını anlattı.

Akdoğan, "Yaşanan olumsuzluklar toplumun algısını bozmuş durumda. Burada bir düzelme olmadan, şiddet olayları, asayiş olayları vs bitmeden ileri birtakım sözler etmelerini de ben doğru bulmuyorum açıkçası. Dediğim gibi şiddet, bölgede terör estirmeleri, provokatif saldırılar, şehir merkezlerindeki eylemler, vandalizm, şiddet bu en temel zemindir. Zaten örgüt bundan vazgeçmek istemediği için burada işi sabote etmeye yeltenmiştir. Çünkü, "Silah olmazsa, baskı olmazsa, şiddet olmazsa ben bölgede tutunamam" diye düşünüyor." dedi.

ÜÇ ŞEHİT OLAYININ ARDINDAN AKDOĞAN'IN AÇIKLAMASINDA ÖCALAN YOK

Çözüm süreci ile ilgili olarak daha önce "Öcalan süreci doğru okuyor" diyen, Kobani olaylarının ardından ise "Ben Öcalan'ın rolü olduğunu düşünüyorum" açıklaması yapan Akdoğan, Yüksekova'da üç askerin şehit olmasından sonra ise "Toplumsal olaylar, eylemler, şehitler; Kandil'in de, HDP'nin de yaptığı birtakım negatif açıklamalar, bunlar süreci zehirliyor." şeklinde konuştu.

Akdoğan, Kobani olaylarıyla ilgili olarak "Bu olaylarda HDP yanlış yapmıştır. Bu olayların fitilini ateşlemiştir. Ben Öcalan'ın rolü olduğunu düşünüyorum" demişti. Akdoğan, daha önce ise "Öcalan süreci doğru okuyor" şeklinde konuşmuştu. Erdoğan ise çözüm sürecine ilişkin bir soruya cevap verirken açıklamalarında, "İmralı gördüğüm kadarıyla rahatsız oldu ve 'Çözüm sürecini bozmayın' açıklamasını yaptı. 'Engellemeyin' dedi." demişti. 

Akdoğan, "Hukuk olmadan hiçbir şey olmaz, en temel zemin hukuktur. Zaman içinde göreceğiz. Bu yaşananlar toplumsal algıyı bozuyor ve süreci zehirliyor. Toplumsal olaylar, eylemler, şehitler; Kandil'in de, HDP'nin de yaptığı birtakım negatif açıklamalar, bunlar süreci zehirliyor." dedi.

PKK, GEÇEN YIL TÜRKİYE'Yİ TERK ETMEDİ

Akdoğan'ın, PKK'nın geçen yıl sınır dışına çıkmadığını itira eden açıklaması da, o dönemde yapılan algı operasyonları hatırlanınca, dikkat çekti.

Akdoğan, "Türkiye'yi terk edecekti PKK geçen yıl, etti mi? Hayır. Verdikleri hiçbir sözü tutmadılar. Bölgedeki hangi şiddeti, baskıyı durdurdular? Önce kendi yapacaklarını yapsınlar. Bize görev tarif etmesinler." şeklinde konuştu.

SÜRECİ DEVAM ETTİRMEK İSTİYORUZ

"Demokratik çözüm ile ulaşılacak noktayla onların ütopyaları arasında fark var. Onlar silahı bırakmak istemiyorlar ve silahlı yöntemle kendi amaçlarına ulaşmak istiyorlar." diyen Akdoğan, sürecin devam edeceğini de vurguladı.

Akdoğan, "PKK'nın Çözüm sürecini biz başlattık, sahibi biziz, devam ettirmek istiyoruz." şeklinde konuştu.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
murat
1237 gün önce
Şunu kafanıza şokun onlar terörist ve bağımsız devlet kurmaya çalışan vatan hainleri...sizin çözüm süreciniz Türk halkını uyutma politikasıdır...yazık bir ülke bu kadar çaresiz kestirilemez di...
hulusi kavas
1237 gün önce
ne yüzsüz insanlarsınız hala ne açılımından bahsediyorsunuz memleketi kan gölüne çevirenleri tedavi ediyor ve besliyorsunuz allahbelanızı tez zamanda verecek inşaallah
ahmet
1237 gün önce
bu canini yanına 5 bayan verildiğini biirmuydunuz . siz hükümetin şehitlerden sonra gaz alma açıklanasına bakmayınızzz
mustafa
1238 gün önce
uyanda balıga gidelim
MUHSİN
1238 gün önce
ALLAHIM GELDE BU AKP'YE İNAN,GEL DE BU AKP'YE GÜVEN.KATİL PKK TERÖR ÇETELERİ ÇARŞI ORTASINDA ASKERLERİMİZ ŞEHİT EDİYOR,ÖTE YANDAN AKP, PKK VE PYD TERÖRİST ÇETELERİNE SINIRI AÇMIŞ VAZİYETTE.PKK İÇİN TÜM OLANAKLAR SEFERBER EDİLMİŞ VE TÜM BU HAİNLER TÜRKİYEDE TEDAVİ EDİLMEKTEDİRLER.GEL DE BU İŞİN İÇİNDEN ÇIK..
ertan
1238 gün önce
anlaşılan, olayı tayyip beye yıkacaklar kendileri yüksüz kurtulacaklarını düşünebilirler tabiki olaylar kötü giderse....
Ilteris
1238 gün önce
Su adamlar Ülke yönetiyor sözde. Utanin be artik ve yönetebilecek kisilere birakin bu isleri.
Tarihçi
1238 gün önce
Tarih kitaplarını açında okuyun gafiller.Bunlar Osmanlı zamanında ve Cumhuriyet döneminde kaç defa isyana kalkışmışlar.( En az 40 defa) Kaç defa çözüm süreci dediğiniz şekilde anlaşma yapmışlar. buna bir bakarsanız böyle bir şeyin olmayacağını görürsünüz..Ne kendinizi kandırın ne de Türk milletini.
DETAY HABER Kategorisindeki Diğer Haberler
Yandaşlar hangi algı operasyonunun peşinde ?
"Anketler Erdoğan'ı kızdırmaya devam ediyor... "
"Saray anketleri tehlike alarmı veriyor..."
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=