Lütfen bekleyin..

MHP'li Oktay Vural'ın sakal bırakma gerekçesi: İmaj değil, dram !

26 Ekim 2014, 13:54

Herkes imaj sandı ama, MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural'ın uzattığı sakallarının ardında büyük bir acı var.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural sakal bıraktı. Kimileri yeni imaj zannetti, kimileri siyasi bir tepki.

Oysa o sakalların ardında derin bir hüzün yatıyor.

Oktay Bey'in eşi Tuba Hanım kanserin pençesinde yaşam mücadelesi veriyor. Vural, yaşadığı acıyı ilk kez Habertürk'ten Kübra Par'a anlattı.

3.5 yıl önce meme kanseri geçirmiş, 2 memesi alınmıştı. Hayat onlara kötü bir sürpriz yaptı ve tümörün metastaz yaptığını, nüksettiğini öğrendiler. Her türlü tedaviyi denediler, yurtdışında çare aradılar ama işler pek yolunda gitmedi. Tuba Hanım, büyük oğlu Oğuz'u askere teslim ettikten sonra hastaneye yatmak durumunda kaldı.

"O DÖNÜNCEYE KADAR EVİMİZ BURASI"

GATA'da radyoterapi sonrası yurt dışına gitti ve Kurban Bayramı'ndan bir hafta önce döndü. Bayramın 3. gününden beri Ankara GATA'da onkoloji servisinde tedavi görüyor. Klinik durumu kritik bir süreçte. Bu sene Hukuk Fakültesi'ne başlayan küçük oğlu Yavuz ve Oktay Bey sürekli başucundalar. "O dönünceye kadar evimiz burası" diyorlar...

Politik konularda coşkuyla konuşmasına alıştığımız Oktay Bey, konu eşi olunca pek konuşamıyor. Duraklıyor, uzaklara bakıyor, konuyu değiştirmeye çalışıyor. Yüzünde hep bir tebessüm, arkasına geçmemize müsaade etmiyor.

İŞTE O RÖPORTAJ:

OKTAY BEY, BIRAKTIĞINIZ O SAKALLARIN ALTINDA DERİN BİR HÜZÜN MÜ YATIYOR?

Dışı seni içi beni yakar... İmaj olsun diye bırakmadım. Zorlu bir süreç geçiriyorum. Kişisel bakım yapmaya, her gün tıraş olmaya fırsatım olmadı. İlgi odağınız farklı. Darmadağınık olmaktansa sakal bırakayım dedim.

MANEVİ BİR ANLAMI DA VAR MI?

İçinde bulunduğumuz ortamın sonucu, spontane gelişti.

TUBA HANIM DAHA ÖNCE MEME KANSERİ GEÇİRMİŞTİ. NE OLDU DA DURUMU TEKRAR KÖTÜLEŞTİ?

İlk kez 2011 seçimleri öncesinde rahatsızlandı. O kemoterapi görürken ben seçim kampanyası için çalışıyordum. Tuba Hanım çok güçlü bir kadındır. "Mücadelene devam edeceksin" diyordu. Hastalığını grip, nezle gibi görüyordu. Tabii hastalıkların bir seyri var. Belli bir safhadan sonra başka türlü tebarüz ediyor, elinizde değil... Her şey iyi gidiyor derken böyle gelişti...

MEME KANSERİNİ ATLATTI DERKEN METASTAZ MI YAPTI?

Evet, nedenini bilmediğimiz bir şekilde tekrar nüksetti. Cumhurbaşkanlığı seçiminden sonra büyük oğlum askere gitti. Tuba Hanım o günlerde de sıkıntılı bir dönem yaşıyordu. Birlikte Kastamonu'ya gidip onu birliğine teslim ettik. Sonra süreç daha kötüleşti maalesef. Oğlumuzun yemin törenine gidemedik. Şimdi tedavisi devam ediyor. (Bir süre duraksıyor...) Allah'a şükür...

GÖĞÜSLERİNİ ALMIŞLAR MIYDI?

Tabii tabii, operasyonlar yapıldı. Kanserle mücadele konusunda çok kararlıydı. O kadar güçlüydü ki başka hastalara tavsiyelerde bulunur, tecrübelerini iletirdi. Şifayı veren Cenab-ı Allah. İlaçlar, doktorlar vesile oluyor. "Kanseri yendim" derken bir bakıyorsun yeniden tecelli ediyor.

TUBA HANIM YURTDIŞINDA DA TEDAVİ GÖRDÜ MÜ?

Evet, radyoterapiden sonra ilaç alım sürecine bir ay süre vardı. Kritik bir süreçteydik. O arada vücudun direncini artırabilecek bir tedavi uygulatalım dedik.

NEREYE GİTTİNİZ?

Söylememe gerek yok. Hastalık ilk çıktığında yurt dışında tedavi düşünmüştük ama Tuba Hanım "Memleketimde olmak istiyorum" demişti. Nüksedince, artık bu noktadan sonra "Bir de dışarıyı deneyelim" dedik. Radyolojik sonuçlarımız gayet iyi ama vücudun klinik durumu iyi değil.

NEDEN TÜRKİYE'YE GERİ DÖNDÜNÜZ?

Oradaki programı tamamladık. Doktor burada uygulayacağımız programı da verdi. Daha rahat eder diye döndük ama maalesef rahatsızlandı. İnşallah ayağa kalkıp gelecek ve bundan sonraki röportajda yaşadıklarımızı size kendisi anlatacak...

KENDİSİ DURUMUNUN FARKINDA MI YOKSA DESTEK OLMAK İÇİN GİZLİYOR MUSUNUZ?

Yani... (Duraksıyor...) Bildiğini zannediyorum...

AÇIKÇA KONUŞABİLİYOR MUSUNUZ?

Çok açık konuşamıyorum. Zor geliyor... Kendisi de biliyor. Tekrar nüksetmesini beklemiyorduk açıkçası. İnşallah toparlayacak. Ayağa kalkacak. Yurt dışındaki merkezde şunları gözlemledim: Dua etmek, iradeyi güçlü tutmak, yeme içmeye dikkat etmek ve bu bedenin size verilmiş bir hediye olduğunu unutmamak gerek.

BİRLİKTE NELER YAPTINIZ? ONA NASIL DESTEK OLDUNUZ?

Yurt dışında çok farklı bir ortama gidiyorsunuz. Klinik ortamı... Başka hastalar var, onlarla sohbet ederek enerji verip almaya çalıştık. Çok detayına giremiyorum... Belli zorluklarla sürdürdüğümüz bir dönem oldu. Bayram öncesi Türkiye'ye geldik. Birlikte oğlanın yanına Sivas'a gideceğiz dedik ama gidemedik... Bekliyoruz açıkçası... Çok ehil bir hastanedeyiz. Her saat buradayız. Güç vermeye çalışıyoruz.

GECE YANINDA KALIYOR MUSUNUZ?

Şu anda ilaç aldığı dönem, enfeksiyona açık olduğu için yanında kalamıyoruz. Hastabakıcı ilgileniyor

TUBA HANIM'IN AİLESİ NASIL KARŞILADI YAŞANANLARI?

Baba rahmetli olmuştu. Annesi bizimle, her gün durumunu soruyor.

ASKERDEKİ OĞLUNUZUN DA AKLI SİZDE KALIYORDUR...

Kolay değil tabii, her gün arıyor.

"DESTEK TEDAVİLER TÜRKİYE'DE YOK"

HASTALIĞI ANLAMAK İÇİN ARAŞTIRMA YAPTINIZ MI?

Sonradan... Aslında hep eşim araştırırdı. İnternete girer, doktorlarla konuşurdu. Hastalığıyla barışık yaşadı ve yendi. Yine yenecek inşallah, inanıyorum... Kanser dediğimiz aslında vücudun çeşitli yardımlarla yenebileceği bir hastalık. Vücudumuz her gün binlerce kanser hücresiyle mücadele ediyor. İlaç tedavisinin yanında vücudun direncini artıracak destek tedaviye ihtiyaç var. Bağışıklık sistemini güçlendiren, daha az ilaçla daha etkin bir tedavi yöntemini benimsemek gerekiyor.

BUNUN İÇİN NELER YAPTINIZ?

Entegre onkoloji dediğimiz bağışıklık sistemini güçlendiren yöntemler uygulandı. Daha düşük dozda ama etkili ilaç kullanımı yapıldı. Yurtdışında akıllı ilaçlar dediğimiz ya da alternatif destek dediğimiz yöntemler var. Türkiye'de bu destekleri maalesef sistem kapsamıyor. Oysa doktorlarımıza daha esnek bakabilmeleri için imkân vermemiz lazım. Mesela bu hastanede yatan bir hastanın kalsiyumu çok yükselmiş. Doktor bir ilaç vermiş ama Sağlık Bakanlığı uygun görmemiş. 880 TL'lik ilacı kendi cebinden ödemek zorunda kaldı. Doktor "gerekli" diyor, devlet karşılamıyor. Belli evrelerdeki hastalar için alternatifleri artırmak lazım.

KANSER İLAÇLARIYLA İLGİLİ CİDDİ SORUNLAR YAŞANDIĞI BİLİNİYOR. BUNUNLA İLGİLİ SAĞLIK BAKANI'YLA GÖRÜŞTÜNÜZ MÜ?

Sağlık Bakanı'yla görüşmedim ama yasa teklifi vermek için bir hazırlığım var. Kanser ilaçları bulunmuyor. Hastalar başka yerlerde çare arıyor. Hipertermi uygulaması, C vitamini terapisi gibi vücudu güçlendiren tedavilerin de uygulanması lazım. Yurtdışında kanserli hücrelerle mücadele ederek öldüren proteinleri dışarıdan vermek suretiyle kanserle mücadele ediyorlar. Bu tedaviyi eşim için uygulatıyorum ama sosyal güvenlik kapsamında değil. Maddi imkânı olmayan pek çok hasta var. Sağlık Bakanlığı'nın bunların getirilmesine izin vermesi lazım.

"MECLİS'E YENİ YENİ GİTMEYE BAŞLADIM"

HASTANE ORTAMI SİZİ NASIL ETKİLEDİ?

Sabahtan akşama buradayız, o kadar çok insan manzarasıyla karşılaştık ki. İnanılmaz hikâyeler var. Son koyununu satıp oğlunu getirenler, hastane bahçesinde uyuyanlar, çocuğu hastalığını öğrenmesin diye uğraşanlar... Hastaların yanında kalanların da durumu kötü, desteğe ihtiyaçları var.

SİZ DESTEK ALDINIZ MI?

Almadım. Daha çok destek veren konumundayım

SİYASETİ, İŞİ GÜCÜ BIRAKSAM DİYE DÜŞÜNÜYOR MUSUNUZ?

Hayır. Ama Meclis'e yeni yeni gitmeye başladım. Aileme ve milletime karşı sorumluyum.

EVDEKİ RUTİN NASIL ETKİLENDİ?

Akşamları dışarı çıkmayı sevmezdim, bir an önce eve gideyim isterdim. "Tuba bir çay koy" derdim. Ama o şu anda yok... Epey uzunca bir süredir eve sadece yatmaya gidiyoruz. Evin sahibesini bekliyoruz... (Gözleri doluyor...)

Etiketler : oktay vural, mhp
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
naşit üzgüç
1273 gün önce
yüce mevlam nşallah şifasını tezzamanda versin kadeşmize ve yavrularımıza sabırlar dilerim
ALİ
1273 gün önce
ALLAH ACİL ŞİFALAR VERSİN.
ayşe
1273 gün önce
rabbim şıfasini verir insallah ilaç dua inşallah eski günlerdeki gibi mutlu aile birlıkteliğinizin devamını dilerim derdi veren allahim dermenınınıda
Abdülhamit Karaca
1274 gün önce
Rabbim Tuba Anamıza acil şifalar ihsan etsin ve tekraren sihatınına kavuştursun.Büyük korkular içinde kıvranan Aile fertlerine de tükenmez sabır ve dayanma gücü nasip etsın..Amin
attila
1274 gün önce
Yarabbim şifalar versin,ailenizle nice mutlu günler görün inşallah Oktay Bey.
Fatih KARATAŞ
1274 gün önce
Vekilimizin eşi saygıdeğer Hanımefendiye cenabı Allah'tan acil şifalar diliyorum.Bütün aile fertlerine sabır ve kolaylıklar diliyorum.
kürşat altuntaş
1274 gün önce
Rabbim Şafi sıfatıyla şifalar versin,ailenizle nice mutlu günler görün Oktay Bey.
meriç çiftçi
1274 gün önce
çok çok geçmiş olsun ALLAH acil şifalar versin..
YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler
İşte Türk Milleti ! Şehit için bir şehir kıyama durdu !
Van ve Konya'da meydana gelen otobüs kazalarında 2 kişi öldü, 30 kişi y..
Üsküdar'da bir otobüsün durağa girmesi sonucu meydana gelen kazada ölü ..
Mekke'de Kabe yakınındaki inşaatın şantiyesinde yangın çıktı. Mescid-i ..
İETT, otobüs güzergâhlarının sahada kontrolünü yaptırarak, hat, güzergâh ve..
Kalender Ordu Evi önündeki yolda çökme meydana geldi. Araç trafiği çift yön..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=