Lütfen bekleyin..

AKP'nin işlediği anayasal suç: Peşmerge Koridoru

25 Ekim 2014, 14:41

Yeniçağ Gazetesi'nin derin kulis bilgileri yazan yazarı Ahmet Takan'ın bu yazısı Ankara'yı karıştıracak...

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Yeniçağ Gazetesi Yazarı Ahmet Takan, Hükümetin izin verdiği 'Peşmerge koridoru' kararı ile Anayasal bir suç işlediğini yazdı.

Takan, Irak Anayasası Peşmerge'yi askeri güç saymadığını dile getirerek, Hükümetin Anayasal suç işlediğini iddia etti.

Hatırlanacağı üzere Kobani'ye yardım için Hükümet "Peşmerge'nin geçmesi için Koridor açılmasına" izin vermişti. Hatta Erdoğan, Obama'ya "Koridor açılmasını ben teklif ettim" demişti. AKP Hükümeti de Peşmerge'nin Kobani'ye gidişini tezkerede geçen "yabancı asker" statüsünde Türkiye üzerinden geçeceğini söylüyordu.

Irak Anayasası'ndan alıntı yapan ve Peşmerge'nin "Askeri Güç" sayılmadığını hatırlatan Ahmet Takan "Sonuç olarak peşmergenin Türk toprakları üzerinden Ayn Al-Arap bölgesine geçirilmesi Anayasal bir suç. Hem de açıktan..' dedi.

İşte Yeniçağ Yazarı Ahmet Takan'ın yazısından ilgili bölüm;

Yalnızca bilgi kirliliği ile değil ki!.. Her türlü kirlilikle karşı karşıyayız.. Ağzı olan konuşuyor.. Sapla saman gayet bilinçli bir şekilde birbirine karıştırılıyor ve de karıştırıltılıyor..

MİLLETİ YALANA BOĞUYOR

“Peşmerge koridoru”nu meşru kılmak adına Hükümet sözcüleri ve de bilumum borazancı takımı Meclis’ten geçen tezkerenin  “yabancı silahlı kuvvetler”  ibaresine işaret ederken Irak Anayasası’na da atıfta bulunarak milleti yalana boğuyor. Kervana Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş da eklendi. Kurtulmuş, işi daha da ileri götürerek katıldığı bir tivi programında peşmergenin “Irak Anayasası’nda silahlı kuvvetler” olarak tanımlandığını ifade etti.

IRAK ANAYASASI NE DİYOR?

Biri de çıkıp sormadı,  “Yahu sen ne diyorsun silahlı kuvvetler çoğuldur. Bir ülkenin silahlı kuvvetlerinden bahsederseniz akla; kara, hava ve deniz kuvvetleri gelir” diye.. Hadi bırakın bu teknik ayrıntıyı kimse  “Irak Anayasası ne diyor”  diye bile bakmıyor. Nasıl olsa yandaş dahil atışlar serbest!..

IRAK ANAYASASINA GÖRE PEŞMERGE SİLAHLI KUVVET DEĞİL

Irak Anayasası’nın 9. maddesinde, Irak Silahlı Kuvvetleri’nin tanımı yapılmış, peşmerge kuvvetleri bu tanımlamaya girmiyor. Bakın Irak Anayasası ne diyor?..

Madde 9:
1.
a) Irak Silahlı Kuvvetleri ve Emniyet Güçleri, Irak milletini oluşturan kesimlerden ayrımcılık gözetmeksizin ve hiçbir kesimi dışlamadan dengeli bir şekilde oluşturulur, sivil otoritenin komutasına bağlanır ve yönetim değişikliğinde rol oynamaz.

b) Silahlı Kuvvetler haricinde askeri milis kuvveti oluşturulamaz.
Madde 121:

5. Bölgesel Hükümet, başta polis, güvenlik güçleri ve bölgesel muhafızları da içeren bölgesel güvenlik birimlerinin kurulması ve örgütlenmesi olmak üzere bölgenin bütün idari ihtiyaçlarını karşılar.

Yani; Irak Anayasası’nın 121. maddesinin 5. fıkrasında da Bölgesel Hükümetlere sadece iç güvenliğin sağlanması maksadıyla polis ve benzeri kolluk kuvvetlerinin kurulması yetkisi verilmiş. Irak Anayasası’na göre peşmerge, iç güvenliğin sağlanması için teşkil edilmiş kolluk kuvveti.

Sonuç olarak peşmergenin Türk toprakları üzerinden Ayn Al-Arap bölgesine geçirilmesi Anayasal bir suç. Hem de açıktan..

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
PLASTEL
1272 gün önce
Arkadaşım sırf peşmerge değil ,Özgür suriye ordusu denen gurupta aynı şekilde yabancı ülke askeri değil.Bugün bu insanları Kobaniye geçirenlerin yarın büyük suçlamalarla karşı karşıya kalacakları kesin. Bunlar Amerikanın sınırları yeniden dizayn etmek için kullandığı teröristler
DETAY HABER Kategorisindeki Diğer Haberler
Yandaşlar hangi algı operasyonunun peşinde ?
"Anketler Erdoğan'ı kızdırmaya devam ediyor... "
"Saray anketleri tehlike alarmı veriyor..."
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=