Lütfen bekleyin..

Kılıçdaroğlu: Davutoğlu Öcalan ile görüşüyor

23 Ekim 2014, 21:34

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Bilkent Üniversitesi Politik Düşünce Kulübü toplantısında konuştu.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Başbakan Ahmet Davutoğlu ile Abdullah Öcalan arasında görüşme yapıldığını iddia eden Kılıçdaroğlu, "Şimdi sorun Abdullah Öcalan ile dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan arasındaki bir görüşmeydi. Şimdi Davutoğlu ile Öcalan arasında görüşmeler yapılıyor. Ne görüşüyorlar kimse bilmiyor. Ne vaatlerde bulunuyorlar kimse bilmiyor" dedi.

sözde "Çözüm süreci"nin TBMM'de çözüleceğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, "Konumuz aslında kolay bir konu değil. Türkiye'nin 30, 35 yıldır çözemediği bir sorunu tartışıyoruz aslında. Pek çok insanımız hayatını kaybetti. Bu sorun güvenlik yöntemleri ile çözülmez. 30 yıllık deneyim bize bunu gösterdi. Bu sorunun çözümü ancak siyasi birliktelikten geçer. Gelin bu sorunun çözümü için elimizi taşın altına koyup bu sorunu çözelim. Bu sorun kapalı kapılar ardında değil TBMM'de çözülür. Bir uzlaşma komisyonu kuralım. Bir de parlamento dışında akil adamlar heyeti olsun. Bunlar eş zamanlı çalışsın. Neden akil adamlar? Bir sorunu meşru zeminde çözmek zorundasınız. Çünkü sorun bir parti sorunu olmaktan çıktı. Türkiye bu sorunu kendi özgür iradesi ile çözmezse, sorun uluslararası boyut alabilir, çözümü daha zor olur demiştik. Bugün geldiğimiz nokta budur. Size anlattıklarımı yazılı olarak dönemin başbakanına ilettim. Gelin beraber oturup bu sorunu çözelim. Eğer bu sorun hala çözülmemişse, sorumlusu siyasi partilerdir" açıklamasında bulundu.

"PARLAMENTO SORUNU ÇÖZMÜYOR ASKERE HAVALE EDİYOR"

Çözüm sürecinde parlamentonun sorunu çözmediğini askere havale ettiğini ileri süren Kılıçdaroğlu, "Parlamento, sorunu çözmüyor. Askere havale ediyor. Buyurun siz çözün diyor. Onlarda kendi yöntemleri ile bunu çözmek istiyorlar. Onların görevleri ayrı. Güvenlik önlemleri ile bu sorunu çözemezsiniz. Şehitler geliyordu. Bu sorun bu şekilde çözülmez dedik. Dört temel noktada dönemin başbakanın dikkatini çektim. Dürüstlük, samimiyet, gizli, kişisel bir ajandanız olmayacak. İzah edemeyeceğiniz angajmanlara girmeyeceksiniz. Dördüncüsü, ana muhalefet ve muhalefet partilerine bilgi vereceksin. Şimdi biz bilinmeyen bir süreci tartışıyoruz" ifadelerini kullandı.

"DAVUTOĞLU İLE ÖCALAN ARASINDA GÖRÜŞMELER YAPILIYOR"

Başbakan Ahmet Davutoğlu ile Abdullah Öcalan arasında görüşme yapıldığını iddia eden Kılıçdaroğlu, "Şimdi sorun Abdullah Öcalan ile dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan arasındaki bir görüşmeydi. Şimdi Davutoğlu ile Öcalan arasında görüşmeler yapılıyor. Ne görüşüyorlar kimse bilmiyor. Ne vaatlerde bulunuyorlar kimse bilmiyor" dedi.

'GÖREVİMİZ TEHLİKE' DİZİSİ

Devletin gizli görüşmeler yapmasının doğal olduğunu vurgulayan Kılıçdaroğlu, "Devlet ebetteki gizli görüşmeler yapar. Ama gizli görüşmeler, kamuoyuna yansımaz. Yansıdığı anda devlet onu tanımaz. 'Görevimiz Tehlike' dizisi vardı. Orada filmin aktörüne "Şu CD'yi dinleyeceksin. 5 saniye içinde kendi kendisini imha edecek. Yakalanırsan ne sen bizi ne ben sizi tanıyorum. Ona göre çalışın" deniyordu. Devletin ebetteki gizli operasyonları olabilir. Ama bunu toplumun önünde yapamazsınız. O zaman saygınlığınızı yitirirsiniz" diye konuştu.

"ULUDERE'DE HÜKÜMET TARAFINDAN TALİMAT VERİLDİ GİDİN BOMBALAYIN" DEDİ

Uludere dosyasının kapatılmasını eleştiren Kılıçdaroğlu, "Bu sorunu çözmek istiyorsanız Uludere'de öldürülen çocuklarımızın faillerini bulup çıkarmak zorundasınız. Onlar bizim çocuklarımız. Talimat verildi hükümet tarafından gidin bombalayın dedi. Bombalandı ve öldürüldü. Fail yok. Kim hesabını verecek? Kapattılar dosyayı" dedi.

"TÜRKİYE'DE SENDİKACILIK BİTTİ SENDİKA AĞALARI ÇIKTI"

Kılıçdaroğlu'nun konuşmasının ardından soru-cevap kısmına geçildi.İş ve işçi sorunlarına ilişkin bir soru üzerine Kılıçdaroğlu, "Türkiye'de sendikacılık bitti. Sendika ağaları çıktı. Sendika ağaları da işçilerin sorunları ile ilgilenmiyor. Asıl sorun bu" dedi.

"AK PARTİ'YE HALA OY VERİYOR KENDİSİ DE YOLSUZLUK YAPIYOR"

Toplantıda söz alan bir öğrenci, "Yapılan hukuksuzluk ve yolsuzluklar ortadayken halen Ak Parti seçilmeye devam ediyor. Bu insan hala oy veriyor. Neden çünkü zihniyeti aynı. Kendisi de yapıyor yolsuzluk" dedi.

"ATATÜRK'Ü KENAN EVREN VE ARKADAŞLARI BİZE YANLIŞ ÖĞRETTİ"

Mustafa Kemal Atatürk'ün Kenan Evren ve arkadaşları tarafından yanlış anlatıldığını ileri süren Kılıçdaroğlu, "Mustafa Kemal düşmanların bile saygı gördüğü bir lider. Son olaylarda heykelleri yakıldı. Asla böyle değil. Tarihimize saygı duymalıyız. Nazım Hikmet bizden Mehmet Akif Ersoy bizden değil diye asla ayrım yapmıyorum. İkisi de bizim kültürümüzün parçasıdır. Yeni değil, yeniden bir Türkiye'yi inşa etmemiz lazım. Yeniden Türkiye dememiz lazım. Biz Atatürk'ü yanlış anlıyoruz. Kenan Evren ve arkadaşları bize yanlış öğretti. Atatürk farklı birisi. O Kuva-yi Milliyecidir. Biz aldığımız kararlar ile ona ihanet ettik" diye konuştu.

"DEVLETİN DOĞRUDAN ÖCALAN İLE GÖRÜŞMESİNİ SAVUNAN BİRİSİ DEĞİLİM"

Abdullah Öcalan ile görüşme sürecine ilişkin bir soru üzerine Kılıçdaroğlu, "Ben devletin doğrudan Öcalan ile görüşmesini savunan birisi değilim. Partimiz de savunmuyor. Eğer muhatap alınacaksa, HDP var. Meşru Parlamento'da. Neden Öcalan? Neden? Bütün Kürtleri temsil ediyor mu? Hayır. Ama ben ülkede etnik kimlikten kaynaklanan bir sorun varsa çözmek istiyorum. HDP var. Oturur konuşur çözerseniz. Öcalan'a ayrı bir yer verilmesi, mekan tutulması, sekretarya vesaire gibi olguların çok doğru olduğu kanısında değilim" ifadelerini kullandı.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler
İYİ Parti Genel Başkan yardımcısı Koray Aydın partisinin Gölbaşı ilçe başka..
İYİ Parti'de teşkilatlanma tüm hızıyla devam ediyor.
İYİ Parti Isparta Milletvekili Nuri Okutan, Afrin'e yapılan operasyonla..
İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Keçiören İlçe Başkanlığı binasının a..
AKP'nin dün gerçekleşen Meclis grup toplantısında ilginç bir koltuk kav..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=