Lütfen bekleyin..

Davutoğlu yeni düzenlemelerin detaylarını paylaştı

21 Ekim 2014, 13:04

Başbakan Ahmet Davutoğlu, partisinin Meclis grup toplantısında iç güvenlik reformunu açıkladı. Başbakan yeni düzenlemeyle şiddete dönüşen her eylemin suç sayılacağını söyledi.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Başbakan Davutoğlu, AK Parti grup toplantısında Kobani eylemlerine değindi:

"Kobani bahane edilerek yapılan şiddet ve vandalizmden sonra çözüm süreci ile ilgili kararlılığımızı bir kez daha teyit etmek istiyorum. Toplumdaki her siyasi eğilimi barındıran gerçek bir fikir harmanı oldu. Herkesi dikkatlice dinledim. Bir kez daha kendilerine teşekkür ediyorum. Bütün eleştirileri not ettim, değerlendirmelerimi de açık bir şekilde ifade ettim. Çözüm süreci milli, yerli, özgün projedir ve sonuna kadar da öyle olacaktır. Tüm Âkil İnsanlar yerlidir, özgündür. Bu süreç başarılı olduğunda Türkiye’nin ayağındaki prangalardan kurtulması mümkün olacak."

Çözüm süreciyle ilgili olarak da şunları söyledi: 

"Çözüm sürecini taktiksel hedeflerle başlatmadık, taktiksel olaylarla bitirmeyiz. Baştan provokasyonlar olacağını biliyoruz. Gördüğümüz ve bildiğimiz tehlikelerden korkmayız. Çözüm süreci boyunca gelen provokasyonlara da boyun eğmeyeceğiz. Stratejik hedefe ulaşana kadar bu hedefe emek veren herkesle omuz omuza yürümeye devam edeceğiz. Herkese sesleniyorum; sesinizi yükseltin, vandalizme karşı, şehirlerimizi yakıp yıkmak isteyenlere karşı sesinizi yükseltin."

"Özgürlük-güvenlik uyumu"

Başbakan yeni iç güvenlik refromunu açıklarken de "Özgürlük güvenlik dengesi"ne vurgu yaptı.

İŞTE YENİLİKLER:

Davutoğlu yenilikleri şöyle sıraladı:

"İçişleri Bakanlığımızda yaptığımız değerlendirmelerle vatandaşlarımızın gündelik hayatlarını kolaylaştırıcı adımlar atıyoruz. Nüfus hizmetleri kanununda yapılacak değişiklikler bunlardan biri. Doğum, evlenme, ölüm gibi işlerde Nüfus Müdürlüğe gitmeden doğrudan bildirimle teslim yapılacak.

İsim ve soyisimle ilgili değişikli için mahkeme kararı olmayacak.

Nüfus kayıt örneği, ikametgâh gibi belgeler e-devlet üzerinden verilecek. Pasaport ve seyahat belgeleri Emniyet'in işi değil, güvenlikle ilgili konu değil. Bundan sonra vatandaş Nüfus İşleri Müdürlüğü'ne gidecek.

Bakanlıklarımızın yeniden yapılandırılmasına ihtiyaç var. Bütün bakanlıklarımıza talimat verdim, gidip tek tek dinleyeceğim ve gereken reformları yapacağız. Emniyet Genel Müdürlüğü’nün etkinliğini ve esnekliğini güçlendirecek tedbirler alacağız.

Jandarma ve Sahil Güvenlik Komutanlığı’nda atamaları İçişleri Bakanlığı yapacak. Sivil-asker ilişkilerinin dizaynı en temel konulardan biridir. Jandarmalarımız İçişleri Bakanlığı’nın belirlediği özel bir kıyafet giyecek.

Kolluğun önleyici ve adli istihbaratının denetimi. Yani istihbari faaliyet yapılıyorsa denetimi de yapılacak. Önce Başbakanlık’ta denetimi yapılacak, sonra TBMM’ye rapor sunulacak. Dinlemeyle ilgili rahatsızlıkların hepimizi nasıl rahatsız ettiğini biliyoruz, önlemini alacağız. Dinlemelerin hepsi Meclis’te bütün partilerin katıldığı bir komisyonda denetlenecek.

Toplantı ve gösteri yapma hakkı demokratik bir haktır ve kimse engelleyemez. Ama hukuk devleti kuralları içinde gerçekleşir, kamu düzeni için de gerçekleşir. Bir vatandaş bağırırsa ‘devlet nerede’ diye, devlet de burada millet de burada. Şiddete dönüştürülen her türlü eylem suç sayılacak. Elinize molotof kokteyli aldığınız anda toplantı biter, şiddet eylemi başlar."

Kolluğun önleyici ve adli istihbaratının denetimi. Yani istihbari faaliyet yapılıyorsa denetimi de yapılacak. Önce Başbakanlık’ta denetimi yapılacak, sonra TBMM’ye rapor sunulacak. Dinlemeyle ilgili rahatsızlıkların hepimizi nasıl rahatsız ettiğini biliyoruz, önlemini alacağız. Dinlemelerin hepsi Meclis’te bütün partilerin katıldığı bir komisyonda denetlenecek.

Toplantı ve gösteri yapma hakkı demokratik bir haktır ve kimse engelleyemez. Ama hukuk devleti kuralları içinde gerçekleşir, kamu düzeni için de gerçekleşir. Bir vatandaş bağırırsa ‘devlet nerede’ diye, devlet de burada millet de burada. Şiddete dönüştürülen her türlü eylem suç sayılacak. Elinize molotof kokteyli aldığınız anda toplantı biter, şiddet eylemi başlar.

Molotof kokteyli bir saldırı aracıdır. Avrupa’da, ABD’de, Almanya’da, Kanada’da molotof kokteyli bulundurmak ve kullanmak patlama olmasa bile suçtur. ABD’de kayıt dışı molotf kokteyli bulundurmak, kullanmak yasaktır. Molotof kokteylinin kullanılması insanların canına ve malına kastederse ceza artar. Benim için birinci derecede kutsal olan benim insanımın canıdır. Birileri için ise tek norm dışarıda demokratik ülkelerdeki uygulamalarsa bunlar da ortada. Kimse bunu savunmaya cüret etmesin. ‘Türkiye otoriterleşiyor’ diye yaygara yapmaya kalkmasınlar.  Hayat hakkına saygı göstermeyene biz de saygı göstermeyiz. Şiddet işlemek amacıyla yüzünü kapatanlara da izin verilmeyecek" 

Toplantı ve gösteri yapmak isteyen kendisini gizlemeden her şeyi söyler. Maske takarak şiddet amaçlı sokağa çıkanlar potansiyel suçlu muamelesi görür ve şikayet hakları olmaz. Silahla katılanların da cezaları artacak. Silahla gösteriye katılanlara 2.5 yıldan 4 yıla kadar artırılacak.

Gözaltı süreleri de çok tartışıldı. Polise 24 saat gözaltı yetkisi veriyoruz. Her polise de yetki vermiyoruz, üst amirin kararı ve denetimiyle olacak. Ne suç işlemiş olursa olsun kayda tutup savcıya sevk ediyor. O arada yeni suç işlenmesine karşı tedbir yok. Biz şimdi Avrupa’daki en düşük uygulamayı alıyoruz. Polis 24 saat gözaltında tutacak, savcı 48 saate çıkarabilecek, hakim de 4 güne kadar süre verebilecek.

Verilen zarar suçluya rücu edilecek, onlardan alınacak. Geçmişte olan zamanaşımı da uzatılacak.

Bonzai ve diğer uyuşturucu işi yapanlar terör suçu kapsamına alınacak. Bu işli yapanların her biri teröristtir. Çünkü gelecek nesilleri yok ediyorlar. Okul çevrelere yakın olması durumunda ağırlaştırılmış olanlar cezalar iki misline çıkartılacak.

Sanal ortamda şiddete, teröre, çağrı dili anlamına gelecek uygulamalar, ifadeler suç olarak değerlendirilecek ve gerekli tedbirler alınacak. Kolluğun üst ve araç arama yetkisi yeniden şekillendirilecek.

Engelliler, yaşılılar ve hastalar evlerinde ifade verebilecek.

Kolluğun görevlerini denetlemek amacıyla Kolluk Gözetim Komisyonu kurulacak. Tamamen sivil bir yapı olacak. Tüm düzenlemeler AB Uyum Komisyonu’ndan geçecek.

Kişisel verilerin işlenmesi, korunması ve kullanılmasıyla ilgili düzenleme yapıyoruz.

İstanbul Tahkim Mahkemeleri’ni kuruyoruz.

Alevi vatandaşlarımızın sorunlarıyla ilgili de çalışmalarımızı yoğunlaştıracağız.

Kaynak: Al Jazeera

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz'a ..
TSK ve ÖSO unsurlarının terörden tamamen temizlediği Afrin'in Raco beld..
Afrin'e yönelik düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı'nın 41. gününde böl..
Terör örgütü YPG'den tamamen temizlenen Afrin'in Bülbül Kasabası gö..
"Tartışmaya gerek yok, bırakalım..."
Zeytin Dalı Harekatı'nın başlangıcından etkisiz hale getirilen terörist..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=