Lütfen bekleyin..

Bu pazar seçim olsa partilerin son oy oranı nasıl ? 'İkinci parti' değişti

20 Ekim 2014, 11:36

Karasızları ikna eden her şeyi değiştirir...

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Andy-Ar'ın kurucusu Faruk Acar, ekim ayı başında yaptıkları son anket verilerini internethaber.com'dan Nesrin Yılmaz'a açıkladı.

İşte detaylar:

Türkiye'de Eylül ayının sonu itibariyle Türkiye'nin gündemine paralel bir çalışma yapıldı. Türkiye'nin siyasi gündem Eylül ayı çalışması. Toplam 2037 denek ile, telefonla görüşmeyle yapılmış olan ve toplam 31 ilde, yüzde 98 güven aralığında yapılmış olan bir çalışma, hata payımız yüzde 2 civarında. 

BU PAZAR SEÇİM OLSA NE OLUR?

Tabii bu çalışmanın içerisinde biz Türkiye'nin içinde bulunduğu şartları vatandaşa soruyruz, yönlendirmeli olan sorular ve açık uçlu sorular olmak üzere değerlendirmeler alıyoruz. Henüz değişim göstermiş olan bir iktidar partisi, seçimlerin  akabinde acaba yeni Genel Başkan'ın liderlik pozisyonu partili taban tarafından kabul görmüş mü? Bunun  dışında IŞİD meselesi özellikle son birkaç aydır belkide  Türkiye'nin gündemini oluşturan bir noktaya ilerledi, onunla ilgili de bir değerlendirme aldık.

Ama aslında en dikkat çekici olan, bizim müşterilerimizin de araştırmanın başlangıcında görmediği ama en dikkat çekici olduğunu düşündüğü ve son sayfayı açarak görebildiği ve Türk halkının da yakından takip ettiği "Bu pazar seçim olsa ne olur" şeklinde bir sonuçla başlayalım;

HANGİ SONUCA GÖRE BAŞARI

Şu an itibariyle AK Parti'nin başarılı olup olmaması, cumhurbaşkanlığı seçiminde elde edilen yüzde 52'yle mi, bir önceki yerel seçimlerde alınan yüzde 43 küsu oyla mı, yoksa son 2011 seçimlerinde alınan yüzde 52'lik bir oy oranı ile mi test edilecek. Tabi bu herkese göre değişkenlik gösterebilir fakat en doğrusu yüzde 50 civaraında olan ve bu bantlarda gezinen bir AK Parti oranından söz edebilirdik. Cumhurbaşkanlığı seçimleri ve yerel seçimler biraz daha adayların ön plana çıkmasıyla beraber partilerin oy oranlarını önemli ölçüde etkileyecek faktörlerdir.

İKİNCİ PARTİ "KARARSIZLAR PARTİSİ"

Kararsızlar dağıtılmadan; Bu pazar seçim olsa;

http://www.haberfedai.com/upload/dosya/31044.jpg

AKP- %34,4

CHP- 18,5

MHP- % 11

HDP- %6

KARARSIZLAR- % 25,9

Bu sonuçlara göre % 34,4 oy oranı olan AK Parti'yi hemen takip eden parti CHP değil, kararsızlar partisi. Dolayısıyla bu kadar kararsızın oluştuğu bir dönem akabinde genel seçimlerde her an çok farklı sürprizlerle de karşı karşıya kalabiliriz. Kararsızlar daha önceki seçimlerdeki gibi oransal olarak dağılmayabilir, yeni bir oluşum, yeni bir beklenti ya da insanların özellikle dikkate değer bulacağı bir yapılanma söz konusu olur ise bu kararsızların eğilimini önemli ölçüde etkiler.

İKTİDARDAN EDEBİLECEK BİR ORAN 

Bugün itibariyle edindiğimiz izlenim özellikle MHP'nin birkaç puan yükselişe geçtiği. Dolayısıyla bu % 25,9 (karasızlar) oy oranı bir partiyi ikinci parti konumuna sokabilecek ya da partiyi iktidardan düşürebilecek bir oy oranı. Çok yüksek bir orandan söz ediyoruz. Bu oran, CHP'nin ya da MHP'nin tarihi boyunca almadığı bir oran. Bir partinin %25 gibi bir havuza sahip olması yüksek bir oran ve çok önemli bir oran, bütün dengeleri altüst edebilir.

Özellikle, genel seçimlere giderken, bugün Türkiye'nin gündemini oluşturan konular iç siyasetin dışında dünyanın içinde bulunduğu siyaset gelişmeleri konjonktür olarak Ortadoğu'da yaşanan sıkıntılarla gündem bulmuş durumda. IŞİD meselesi tabi burada çok önemli. Yanıbaşımızda yaşanan olayları Türkiye şu an itibariyle izliyor, belki siyasi olarak politik adımlar gerçekleşiyor ama vatandaş şu anda bunları sadece izliyor.

ERDOĞAN'IN YENİLMEZLİĞİ SÜRDÜRÜLEBİLECEK Mİ?

Özellikle AK Parti ve CHP seçmeni üzerinde bir yenilenme olduğunu kabul edersek. -CHP'de yaşanan kongre ve AK Parti'de yaşanan lider değişikliğinden söz ediyorum.- "Yeni bir süreç başlayacak mı, acaba Erdoğan'ın yenilmezliği Erdoğan'dan sonra sürdürülebilecek mi" şeklinde soru işaretleri var. Biz de bu çalışmada bunun ne kadar gerçek olduğu ve AK Parti'nin hangi noktada olduğu, CHP ve diğer muhalefet partilerinin hangi konuma sahip olduğuna dair bir çalışmaydı bu. Bu oy oranlarına baktığımızda, "Ahmet Davutoğlu nedeniyle oranlar böyle" ya da "IŞİD meselesinden dolayı böyle" demek çok doğru bir yaklaşım değil. Bu bir rutin süreç.

 

Etiketler : seçim, anket, akp, chp, mhp, hdp
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Alperen
1251 gün önce
Devlet Bahçeli meydanlarda istediği kadar bağırsın, alacağı maksimum oy %14-15. O da yine ülkücülerin oyu. AKP'ye oy veren nice insan Bahçeli yüzünden MHP'ye oy vermiyor. Bu adamlara PKK ile pazarlığı anlatmayın, anlamazlar. İyi bir hatip, yeni bir yüz lazım. İşte o zaman MHP'nin oyu en az yüzde 25 olacak, AKP de batmaya başlayacaktır. Yoksa Bahçeli ve dalkavukları seçim akşamı bir yazılı açıklama yapıp oyumuz yükselen trendde, milletimiz gerçekleri görmeye başlıyor mavalını okumaya devam edecekler.
LEVENT
1251 gün önce
bence mhp yüzde 21 oy alır diyerleri doğru
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler
Son anketten çıkan rakamlar Erdoğan'ı üzecek...
BBP'de 'cumhur ittifakı'na karşı çıkan Başkan görevden alındı....
Bahçeli'nin yeniden genel başkan seçildiği MHP'nin 12 Olağan Kurult..
Bahçeli yineledi: Adayımız Erdoğan...
İYİ Parti’nin hazırladığı ‘FETÖ ile Acil Eylem Planı’nda yer alan tespitler..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=