Lütfen bekleyin..

AKP'li Bakan Zeybekci'ye üniversite öğrencisinden zor soru !

16 Ekim 2014, 17:08

Adnan Menderes Üniversitesi'nin yeni öğretim yılı açılışına katılan Bakan Zeybekci'ye cumhurbaşkanlığı bütçesindeki artış ile memura yapılan zam arasındaki uçurum soruldu

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ)'nin yeni öğretim yılı açılışına katılan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'ye bir öğrenci Cumhurbaşkanlığı bütçesinde yapılan artışı ve gerekçesini sordu.

ERDOĞAN'A YÜZDE 100 ZAM VARKEN, MEMURA NEDEN YÜZDE 4 ?

Zeybekci, öğrencinin, "Cumhurbaşkanlığı bütçesi yüzde 97 oranında artarken, bir memurun gelirine yapılan zam neden yüzde 4 oranında? Sizce bu ikisi arasında bir uçurum yok mu? Madem Türkiye zenginleşiyor, zenginleşmesi gereken toplum iken, neden başkaları oluyor, bunu sormak istiyorum" demesi üzerine, "Bir cumhurbaşkanlığı bütçesinin yüzde 100 artması, onun da toplamda gelmiş olduğu rakamın 500- 600 milyon TL haline gelmiş olmasının, hiç kimseyi bu ülkede rahatsız etmemesi lazım. Neden? Hesabını verebildiği sürece. Onu milletin menfaatlerine harcayabildiği sürece." ifadelerini kullandı.

İŞTE O ANLAR:

"BİRİMİZ YANLIŞ YAPIYOR"

Önce işçilik ve maliyetleri bakımından Türkiye ve Avrupa'yı kıyaslayan Zeybekci, "Bizdeki kamu işçisinin maliyeti 2 bin Euro iken Almanya'daki kamu işçisinin maliyeti de 6 kat, yani 13-15 bin Euro civarında olmalı. Öyle mi? Değil, 3 bin euro civarında. Birimiz yanlış yapıyor. Çok fazla verelim; doğru, çok fazla artıralım; doğru. Ben sizin düşünmenizi ve bulmanızı istiyorum. Burada; fazla oldu, eksik oldu diye bir şeyler demek istemiyorum." şeklinde konuştu.

"HİÇ KİMSE BUNU SÖYLEMESİN"

Ardından cumhurbaşkanlığı bütçesindeki artış ile ilgili olarak da şöyle konuştu: "Bir cumhurbaşkanlığı bütçesinin yüzde 100 artması, onun da toplamda gelmiş olduğu rakamın 500-600 milyon TL haline gelmiş olmasının, hiç kimseyi bu ülkede rahatsız etmemesi lazım. Neden? Hesabını verebildiği sürece. Onu milletin menfaatlerine harcayabildiği sürece. Cumhurbaşkanımız artık dünyanın bütün bölgelerini, biraz önce çizmiş olduğum tablo içinde; Cumhurbaşkanı ve Türkiye'nin Başbakanı, Türkiye'nin Bakanları yerinde oturan insanlar mı olacak. Türkiye Cumhuriyeti'nin Cumhurbaşkanı yanına yüzlerce işadamı alarak, bilim insanını alarak, siyasi ve bürokratı alarak dünyanın heryerine gidebilmeli. Dünyanın her yerinde bu ülkeyi hakkıyla temsil edebilir hale gelmeli. Ve maalesef bizim için manevi değeri son derece yüksek Çankaya Köşkümüz var. Çankaya Köşkü'nün sadece kabul bölümünde bir bölümü son derece manevi anlamlar taşır. Onun dışındaki bölümleri son derece kullanışsızdır. Türkiye Cumhuriyeti artık bu devasa ülkenin cumhurbaşkanlığının olması gereken yerler farklıdır güzel kardeşim. Onun için bunları ne olur kafanızda sanki o aktarılan kaynaklar farklı bir yerde.. yani hiç kimse şunu söylemesin; ben senden daha çok milliyetçiyim. Hiç kimse şunu söylemesin; ben senden daha dürüstüm. Hiç kimse şunu söylemesin diğerine; ben senden bu milletin menfaatlerini daha çok fazla sahip çıkarım. Hiç kimse bunu söylemesin. Hele hele bu ülkenin cumhurbaşkanına bunu hiç kimse söylemesin. Hele hele bu ülkenin başbakanına, bakanına hiç kimse söylemesin."

"CARİ AÇIK, EKONOMİYİ DARALTMADAN DÜŞECEK"

Öte yandan Bakan Zeybekci, konuşmasında Türkiye ekonomisinin en büyük sıkıntılarından birisi olan cari açığın, 2014 yılı sonunda ekonomiyi daraltmadan yüzde 5,5'e düşeceğini öne sürdü ve "Türkiye, 2014 sonunda yüzde 35 oranında iyileşme sağlayacaktır. Cari açığın düşmesi demek, namerde muhtaç olmamak demek, cari açığın düşmesi demek, elâleme avuç açmamak demektir." dedi.

"TÜRKİYE TARİHİ BİR BAŞARIYA İMZA ATTI"

Orta gelir tuzağına da değinen Zeybekci, şöyle devam etti: "Türkiye'nin yüksek gelirli ülkeler seviyesine çıkması için, en azından o birinci ligin son sırasında yer alması için gerekli olan rakam 12 bin 800 dolar. Türkiye'nin orta yerinde girdap olan orta gelir tuzağının, o çemberin tuzağının dışına kendisini atması için 13 bin dolarlık gelir seviyesini ulaşması gerekiyor. Türkiye 2013 sonuna kadar ortalama, dünya krizine rağmen 5,8 büyüyen ilk beş ülkeden birisi oldu. Türkiye, cari açığını 2014 sonunda 6,4 düşüreceğini ilan etti. Dünya, 'Bu hedef tutturulursa başarı olur.' dediler. Türkiye 2014 sonu itibari ile cari açığını yüzde 6,4 değil, yüzde 5,5 sevilerine indirerek tarihi bir başarıya imza atacaktır."

Daha çok büyümek için daha çok öz kaynaklarla büyümek gerektiğini dile getiren Zeybekci, "Türkiye cari açığını daraltırken iç piyasasını daraltmadan, ekonomiyi daraltmadan, büyümesinden fedakârlık yapmadan, bir durağanlık seviyesine girmeden bunu başardı. Nasıl başardı? Türkiye, cari açığı daraltmada 16 milyar doların 9,2 milyar dolarlık kısmını ihracat artışıyla sağladı. Gereksiz ithalattan vazgeçerek, ithalatta iyileşmeyi sağladı." ifadelerini kullandı.

"EĞİTİMSİZ GENÇ NÜFUS BİZİM İÇİN HİÇBİR ŞEY İFADE ETMİYOR"

Bakan Zeybekci, eğitimin öneminden bahsederken de şunları söyledi: "Eğitimsiz genç nüfus bizim için de, gençliğimiz için de hiçbir şey ifade etmiyor. Genç nüfusumuz dünya standartlarında bir donamıma sahip olursa bir anlam ifade ediyor. Türkiye, başkalarının ürettiği marka ve patentlerin peşinden koşan bir ülke olarak hayatını idame ettiremez, geleceğini garanti altına alamaz. Türkiye egemen ülkeler, etken ekonomiler gibi sürdürülebilir bir şekilde hammadde kaynaklarını garanti altına almadığı zaman, sürdürülebilir bir şekilde enerji kaynaklarını garanti altına almadığı zaman, illâ bu kaynaklara sahip olmak anlamında değil, bilimle, buluşla, patentleriyle bunları garanti altına almadığı zaman, sürdürülebilir bir şekilde tüketim alışkanlıklarını belirlemediği zaman ve tüketim ağlarına sahip olmadığı zaman edilgen bir ekonomiden, etken bir ekonomiye geçmesi çok zor olan bir ülke haline gelir."

Etiketler : nihat zeybekci
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
HAYDAR
1280 gün önce
Babanızın malı gibi dağıtın. Nede olsa her şey sizin malınız. Olmayan malınız da sizin malınız. İnşaallah rüzgar bir gün tersine eser.
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, TSK içinde 3 bin kişilik bir yapıyı ..
Eski MHP Milletvekili, emekli büyükelçi Deniz Bölükbaşı, tedavi gördüğü has..
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz'a ..
TSK ve ÖSO unsurlarının terörden tamamen temizlediği Afrin'in Raco beld..
Afrin'e yönelik düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı'nın 41. gününde böl..
Terör örgütü YPG'den tamamen temizlenen Afrin'in Bülbül Kasabası gö..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=