Lütfen bekleyin..

"Başbakan Davutoğlu Kendi Bürokratlarını Atayamadı"

13 Ekim 2014, 16:00

Davutoğlu "Başbakanlık" yapabiliyor mu ?

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

"Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yürütme üzerindeki etkinliğini sürdürmesi, önümüzdeki hem siyasi hem de ekonomik açıdan kritik süreçte, gerekenlerin yapılacağı konusunda hem bürokratları, hem de piyasaları tedirgin ediyor."

Erdal Sağlam/Hürriyet

Başbakan Kendi Bürokratlarını Atayamadı

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun atamak istediği bazı bürokratları, yaklaşık bir  aydır, göreve getiremediği konuşuluyor.

Bunların başında da en yakın çalışma arkadaşı olacak Başbakanlık Müsteşarlığı makamı geliyor.

Davutoğlu'nun bu görev için çok güvendiği isim olan mevcut Kalkınma Bakanlığı Müsteşarı Kemal Mağdenoğlu'nu istediği biliniyor ancak 1 aydır konuşulmasına rağmen bu atamanın yapılamadığı görülüyor. Bunun nedeni olarak da Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın bu görev için Madenoğlu'nu uygun görmemesi gösteriliyor. 

Madenoğlu'nun atama kararnamesinin Cumhurbaşkanlığı'na çıktığını sanmıyoruz. Dolayısıyla atama kararnamesi imzalanmadan önce Cumhurbaşkanı Erdoğan'la konuşulduğu, ancak uygun görmediği için kararnamenin bile düzenlenmediği, daha büyük ihtimal gibi gözüküyor.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Başbakanın bizzat çalışacağı makam olan Müsteşarlığa ataması için Başbakan Davutoğlu'na bazı isimler önerdiği de konuşuluyor.

Buna karşılık Davutoğlu'nun da bunlara razı olmadığı, bu nedenle atamanın uzadığı da, kulislerde konuşulanlar arasında. 

Bu nedenle de Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri olan Fahri Kasırga'dan sonra, 1 ayı aşkın süredir, bu görev vekaleten yürütülüyor. Başbakanlık sitesinde görevi 
vekaleten Ergin Ergül'ün yürüttüğü yazıyor.

Başbakanlık Müsteşarlığı'nın yanısıra, İbrahim Çanakçı'nın 1 Eylül'de müsteşarlığı bırakıp, Washington'a IMF İcra Direktörü olarak gitmesinin ardından, Hazine Müsteşarlığı görevi için de henüz atama yapılmış değil. Bu nedenle Çanakçı gittiğinden beri bu görevi Müsteşar Yardımcıları Cavit Dağdaş ile Burhanettin Aktaş, dönüşümlü olarak vekaleten yürütüyorlar.

Kulislerde Hazine Müsteşarlığı için bir süredir bu iki müsteşar yardımcından birinin atanabileceği konuşuluyor. Yanısıra aynı görev için, Kalkınma Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Erhan Usta ile TÜİK Başkanı Birol Aydemir'in adı geçmesine rağmen, 1 ayı geçmesine rağmen henüz atama yapılmış değil.

Hazine Müsteşarlığı'na yapılacak atamanın uzamasının da, yine Cumhurbaşkanı Erdoğan'la ataması yapılacak kişi konusunda anlaşma sağlanamamasının etkili olduğu belirtiliyor.

Kulislerde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'la varolan ekonomik görüş ayrılığının, Hazine Müsteşarlığı yapacak kişinin seçimi konusunda da etkili olduğu konuşuluyor.

EKONOMİK TEDBİRLER VETO YİYEBİLİR

Başbakan Davutoğlu'nun yaklaşık 1.5 aylık görev süresi içinde istediği atamaları 
yapamaması bürokrasi koridorlarında çeşitli spekülasyonlara neden oluyor.

Davutoğlu'nun atama için istediği isimlerle konuştuğu, ancak atamasını yapamadığı için zor durumda kaldığı belirtiliyor. Kulislerde isimleri dolaşıp ataması yapılamayanların rahatsızlıklarını yakınlarına söyledikleri de biliniyor.

Bu kritik atamaların yapılamaması, Başbakan Davutoğlu ile Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın yeni dönem için planladıkları ekonomik tedbirlerin hayata geçirilmesi konusunda da tedirginlik yaratıyor. Örneğin inşaat sektörüne darbe vuracağını düşündüğü için, imar işine disiplin getirilmesi, kentsel rantların 
vergilendirilmesi gibi, yeni dönemin kritik tedbirlerine sıcak bakmadığı biliniyor. Rant yerine sanayi üretimine ağırlık verilmesi gereken yeni dönemi tehlikeye atıyor. Yanısıra artırımın gerekeceği günler yaklaşırken, faiz kararlarının Erdoğan'a bağlı olmasından endişe ediliyor.

Özetle; Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yürütme üzerindeki etkinliğini sürdürmesi, 
önümüzdeki hem siyasi hem de ekonomik açıdan kritik süreçte, gerekenlerin 
yapılacağı konusunda hem bürokratları, hem de piyasaları tedirgin ediyor.

Etiketler : ahmet davutoğlu, erdoğan
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, TSK içinde 3 bin kişilik bir yapıyı ..
Eski MHP Milletvekili, emekli büyükelçi Deniz Bölükbaşı, tedavi gördüğü has..
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz'a ..
TSK ve ÖSO unsurlarının terörden tamamen temizlediği Afrin'in Raco beld..
Afrin'e yönelik düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı'nın 41. gününde böl..
Terör örgütü YPG'den tamamen temizlenen Afrin'in Bülbül Kasabası gö..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=