Lütfen bekleyin..

İşte HSYK seçimlerinin sonuçları

12 Ekim 2014, 21:40

Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun (HSYK) 10 asıl, 6 yedek üyesini belirlemek için hâkim ve savcılar sandık başına gitti.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

YBP'den 8 üye 

Hükümet ile Fethullah Gülen Cemaati arasındaki kavgasının gölgesinde gerçekleşen sürecin Yargıtay ve Danıştay'daki seçimlerinde 5 üyelikten hiçbirini hükümetin desteklediği adaylar kazanamamıştı. 

10 üyeden 3'ü idari yargıdan 7'si adlî yargıdan seçildi. 

İdari yargıdaki 3 üyelikten 2'sini bağımsızlar, birini hükümetin desteklediği YBP üyesi kazandı. 

Kazanan isimler ve önceki görevleri şöyle: 

 • HSYK üyesi Halil Koç (YBP)
 • HSYK üyesi Ahmet Berberoğlu (Bağımsız) 
 • Ankara Bölge Mahkemesi üyesi Mahmut Şen (Bağımsız)

Adli yargıdaki 7 üyelikten 7'sini de YBP aldı. Kazanan isimler ve önceki görevleri şöyle: 

 • Balıkesir Cumhuriyet Başsavcısı Metin Yandırmaz (YBP)
 • İstanbul Hakimi Mehmet Durgun (YBP) 
 • HSYK Başmüfettişi Mehmet Yılmaz (YBP) 
 • Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekili Ramazan Kaya (YBP)
 • İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcıvekili Ömür Topaç (YBP) 
 • HSYK Başmüfettişi İsa Çelik (YBP) 
 • Denizli Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Turgay Ateş (YBP) 

BAKAN BEKİR BOZDAĞ'DAN SONUÇLARA İLK YORUM

Hükümet 15 üyeye ulaşacak

HSYK 22 üyeden oluşuyor. Bunun 10'u Türkiye genelindeki hakim ve savcıların oylarıyla belirleniyor. 5 üye Yargıtay ve Danıştay'da ayrı ayrı yapılan seçimlerle belirleniyor. 4'ünü cumhurbaşkanı atıyor, 1'i Adalet Akademisi'nden geliyor. Adalet Bakanı ve müsteşarı da doğal üye. 

Cumhurbaşkanının belirleyeceği 4 ve Adalet Akademi'nden gelecek 1 üye ile Adalet Bakanı ve müsteşarı ile birlikte hükümet HSYK'da kendisine yakın 15 üyeye ulaşmış olacak. 

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) için yapılan seçimde 61 aday yarıştı. 13 bin 994 hakim ve savcı 10 asil 6 yedek üyeyi belirledi. Bu üyeler 4 yıl boyunca görev yapacak.

 

 

Hükümet 15 üyeye ulaşacak

HSYK 22 üyeden oluşuyor. Bunun 10'u Türkiye genelindeki hakim ve savcıların oylarıyla belirleniyor. 5 üye Yargıtay ve Danıştay'da ayrı ayrı yapılan seçimlerle belirleniyor. 4'ünü cumhurbaşkanı atıyor, 1'i Adalet Akademisi'nden geliyor. Adalet Bakanı ve müsteşarı da doğal üye. 

Cumhurbaşkanı belirleyeceği 4 ve Adalet Akademi'nden gelecek 1 üye ile Adalet Bakanı ve müsteşarı ile birlikte hükümet HSYK'da kendisine yakın 15 üyeye ulaşmış olacak. 

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) için yapılan seçimde 61 aday yarıştı. 13 bin 994 hakim ve savcı 10 asil 6 yedek üye belirlendi. Bu üyeler 4 yıl boyunca görev yapacak.

Hakim ve savcılara soruşturma yolu

Bu sonuçla beraber yasadışı dinleme iddialarında, dinleme talebinde bulunan savcılarla, bunlara izin veren hakimler hakkında soruşturma yolu açıldı. Bu iddialarla ilgili bazı polisler hakkında soruşturma ve davalar açılsa da HSYK 3. Dairesi savcılar ve hakimler hakkında soruşturma izni vermiyordu. 

Dönüm noktası 17 Aralık soruşturması oldu

Hükümet, bazı bakanlar ve çocukları hakkında gözaltı ve arama kararlarının çıkartıldığı 17 Aralık soruşturması sonrası HSYK'nın yapısını değiştirmek için düğmeye bastı. Mülki idare amirlerinin ve bakanların operasyondan haberdar edilmemesi nedeniyle önce HSYK'nın 2010 referandumunda kabul edilen yapısının değiştirilmesi için yasa teklifi hazırlandı. Adalet Bakanı'nın kuruldaki yetkilerini arttıran düzenlemeye gelen tepkilerin ardından teklif askıya alındı.

HSYK Genel Kurulu'nun 15 Ocak 2014'teki ilk toplantısında Adalet Bakanı Bekir Bozdağ hâkim ve savcıların atamalarıyla ilgili kararların alındığı Birinci Daire'nin üye yapısını değiştirdi. Bazı üyeler 3. Daire'ye kaydırıldı.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ kritik atamaları gerçekleştirmek üzere HSYK Genel Kurulu'nu 10 Şubat 2014'te olağanüstü toplantıya çağırdı. Toplantıda karar almak için 22 üyeden 15’nin hazır bulunması gerekiyordu. Ancak sekiz üye toplantıya katılmadığı için hiçbir karar alınmadan toplantı bitirildi. Hükümet ile HSYK arasında yeni bir kriz patlak verdi.

Bu gelişme üzerine acil olarak toplanan AK Parti’nin hukukçu kurmayları durum değerlendirmesi yaptı. TBMM Genel Kurulu’nda askıya alınan HSYK teklifi 15 Şubat 2014'te yeniden gündeme getirildi.

Muhalefet partilerinin yoğun itirazları, hatta yumruklu kavgalar arasında teklif Genel Kurul'dan geçti. Yasa HSYK kadrolarının sil baştan yenilenmesini getirdi ve Adalet Bakanı'nın HSYK'daki yetkileri arttırıldı. Yasa Çankaya Köşkü'nün onayının ardından CHP tarafından Anayasa Mahkemesi'ne taşındı. Yüksek Mahkeme 11 Nisan'da yasanın bazı maddelerini iptal etti. Ancak yasa yürürlüğe girdiğinde yapılan kadro değişiklikleri aynen korundu.

Kaynak: Al Jazeera

Etiketler : HSYK
 • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
YSK, İYİ Parti dahil 10 siyasi partinin 24 Haziran'daki seçimlere katıl..
Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, TSK içinde 3 bin kişilik bir yapıyı ..
Eski MHP Milletvekili, emekli büyükelçi Deniz Bölükbaşı, tedavi gördüğü has..
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz'a ..
TSK ve ÖSO unsurlarının terörden tamamen temizlediği Afrin'in Raco beld..
Afrin'e yönelik düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı'nın 41. gününde böl..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=