Lütfen bekleyin..

Türkiye yangın yeri ! Kobani bahanesiyle gerginlik !

07 Ekim 2014, 20:14

PKK yandaşları ülkeyi ateşe verdi !

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Şırnak merkez ve ilçelerinde 3 dershane, 1 market ve mobese kameraları yakıldı, bankalara molotof kokteylleri atıldı. Siirt'te ise göstericiler Halk Eğitim Merkezi binasına molotoflarla saldırdı, bazı araçları ateşe verdi. Diyarbakır ile Mardin'in Kızıltepe ve Derik ilçelerinde bu sabah tekrar başlayan olaylar halen devam ediyor.

Suriye'nin Rojava bölgesindeki Kobani ilçesine IŞİD'in saldırıları devam ederken, Halkların Demokratik Partisi (HDP) ile Demokratik Bölgeler Partisi (DBP)'nin çağrısı üzerine, dün gece başta Diyarbakır olmak üzere Mardin, Şırnak ve ilçelerinde olaylar çıktı. Dün gece akşam saatlerinde başlayan eylemler sabaha kadar devam etti. Bazı vatandaşlar evlerinde ışık kapatma eylemi yaparken, cadde ve sokaklara çıkan göstericiler ise yolları trafiğe kapattı, Ak Parti binaları, banka şubeleri, bazı dershane ve marketlere taş, molotof kokteyli ve havayi fişeklerle saldırdı. Polisin gaz bombaları ve tazyikli suyla müdahale ettiğ göstericiler sabah saatlerine kadar dağılmayarak eylemlerini sürdürdü. 

GÜNÜN ÖZETİ:

SİİRT'TE HALK EĞİTİM MERKEZİ BİNASINA SALDIRDILAR

Siirt'te dün gece Cumhuriyet meydanında toplanan göstericiler, önce belediye binası önünde oturma eylemi yaptı. Ardından Halk Eğitim Merkezi binası, bazı araçlar ve işyerlerine molotof kokteylleri ile saldırdı. Bazı araçları ateşe veren göstericiler polisin müdahalesi üzerine ara sokaklara girerek polise taş, molotof kokteyli ve havayi fişeklerle karşılık verdi. Saldırıda Halk Eğitim Merkezi hasar gördü.

ŞIRNAK, CİZRE VE SİLOPİ'DE DERSHANELER YAKILDI 

Şırnak'ta, Kobani'ye yönelik IŞİD saldırılarını protesto eden bir grup, dün gece Gündoğdu Mahallesinde bulunan bir dershaneyi ateşe verdi. Dershanenin yakılma görüntüleri ise mobese kameralarına yansıdı. Dershaneyi yakma anındaki mobese görüntülerinde yaklaşık 20 kişilik grup ellerlinde molotof kokteylleriyle dershaneyi ateşe veriyor. Görüntülerde bazı göstericilerde ellerindeki uzun odun parçalarıyla dershanenin camlarını kırıyor. Dershanenin birinci katı kullanılamaz hale geldi. Dershane yöneticileri sabahleyin dershanede temizlik yaptılar.

Cizre'de IŞİD'in Kobani'ye saldırısını protesto etmek amacıyla cadde ve sokaklarda gösteri yapan yüzleri maskeli gençler, yolları trafiğe kapattıktan sonra 3 mobese kamerasını tahrip etti, bir market ve bir dershane ateşe verildi. Dershane ve market kullanılamaz hale geldi. İlçedeki bir özel öğrenci yurduna da molotof ve ses bombaları atan göstericiler, bankalara da saldırdı. Atılan molotof kokteylleri ve taşlardan dolayı bankaların ATM'leri kullanılamaz hale geldi. Sabah saat 04.00'a kadar devam eden olaylar nedeniyle ilçede gerginlik bugün de devam ediyor. 

Şırnak'ın Silopi ilçesinde Kobani'deki saldırıları protesto etmek için dün gece eylem düzenleyen yüzleri maskeli gençler, Dicle mahallesinde bulunan özel bir dershaneye molotof kokteyli ve taşlarla saldırdı. Dershanenin kepenklerinde delik açan göstericiler dershanenin içerisine attıkları molotoflarla binayı ateşe verdi. İtfaiyenin söndürdüğü yangın nedeniyle dershanede büyük çapta maddi hasar meydana geldi. Dershane Müdürü İsmail Aykut, "Dün gece yüzleri kapalı yaklaşık 50 civarındaki bir grup dershaneye saldırdı. Haber alır almaz polis ve itfaiyeye haber verdik. Müdahalede geç kalındı. Bir öğretmen arkadaş ile müdahaleye etmeye çalıştık, ancak 30 kişilik bir grup da bizi linç etmeye çalıştı. Canımızı zor kurtardık. Burası bir eğitim yuvasıdır. Silopi halkının çocuklarını yetiştiren böyle bir kurum bu hale gelmesi hepimizi derinden üzmüştür. Bu yapılan zulmü herkesin görmesini istiyoruz. Çok üzgünüz ve her zaman burada olacağız. Eğitimin yanında çocukları yetiştirmenin yanında olacağız. En kısa sürede tadilatına başlayacağız. Silopi halkına yardımcı olmaya devam edeceğiz. Hiçbir güç hiçbir baskı bizi engellemeyecek. "dedi. 

OLAYLAR BU SABAH TEKRAR BAŞLADI

Diyarbakır'ın Bağlar semti başta olmak üzere öğlene doğru bir çok yerde olaylar tekrar başladı. Ofis semtinde bir araya gelen bazı gruplar IŞİD aleyhinde sloganlar atarken, Suriçi, Melikahmet ve Şehitlik semtlerinde de araç lastikleri yakıldı. 

DERİK KAYMAKAM LOJMANINA TAŞLI SALDIRI

Mardin'in Derik ilçesinde dün gece geç saatlere kadar devam eden olaylar bu sabah tekrar başladı. Dün saat 21.30 sıralarında sokaklara çıkan göstericiler, bir çok yolu taş ve çöp konteynerleri ile trafiğe kapattı. AK Parti ve Hüda Par ilçe başkanlıkları molotof kokteylleri ve taş atan göstericiler daha sonra kendilerine müdahale eden polis panzerlerine de saldırdı. Polisin gaz bombaları ve tayzikli suyla müdahale ettiği göstericiler sokak aralarına dağıldı.

Bugün saat 10.00 sıralarında ilçenin bir çok noktasında tekrar bir araya gelen göstericilere yine polisler müdahale etti. İlçenin Kale Mahallesinde toplanan bazı gruplar ise Kaymakam İsmail Sündük'ün lojmanına taşlarla saldırdı. Polis göstericileri dağıtmaya çalışıyor. İlçede olaylar devam ediyor. 

Mardin'in Kızıltepe ilçesinde dün gece geç saatlere kadar devam eden olaylar bu sabah tekrar başladı. İlçenin bir çok noktasında bu sabah tekrar bir araya gelen göstericiler, yollara barikatlar kurdu. IŞİD aleyhinde sloganlar atan göstericiler, polis panzerlerine taş, molotof kokteyli ve havayi fişeklerle saldırdı. Olaylar ilçenin bir çok noktasında devam ediyor. 

DBP: EYLEMLER SÜRECEK

Diyarbakır Demokratik Bölgeler Partisi tarafından yapılan açıklamada ise, eylemlerin bugün de devam edeceği belirtildi. 7'den 70'e herkesin bulunduğu alanlarda eyleme geçmesinin istendiği açıklamada AK Parti hükümeti eleştirildi.

DİYARBAKIR'DA OLAYLAR ARTARAK SÜRÜYOR

Diyarbakır'da dün geceden beri olaylar aralıksız olarak sürüyor. Kentin merkez Bağlar, Sur, Yenişehir ve Kayapınar ilçelerinde barikatlarla yol kapatan göstericiler polisle çatıştı. Çöp konteynırları, trafik yön levhaları ve taşlarla yol kapatan göstericiler, ateşlerde yaktı. Polis, her yerde göstericilere gaz bombası ve basınçlı su ile müdahale etti.
Diyarbakır'ın en önemli caddesi Ekinciler üzerinde de göstericiler yolu barikatlarla kapattı. Cadde araç trafiğine kapatılırken, polisler gaz bombası ile gruplara müdahale etti. Olaylar nedeniyle cadde üzerindeki esnaflar iş yerlerini kapattı. Göstericiler bankaların ATM'lerini taş atarak kullanılamaz hale getirdi. Polisin müdahalesiyle cadde üzerinden ara sokaklara kaçan göstericiler, bir süre sonra yeniden çıktıkları caddeyi barikatlarla kapattı. Diyarbakır'da olaylar devam ederken, kent üzerinde polis helikopterleri sürekli uçuş gerçekleştirdi.

BATMAN'DA 1 ÇOCUK SİLAHLA YARALANDI

Batman'da dün geceden beri devam eden olaylarda 1 kişi tabanca ile açılan ateşte yaralandı. Atatürk Parkı köşesinde meydana gelen olayda 13 yaşında olduğu belirtilen ve adı henüz öğrenilemeyen bir çocuk vücuduna giren 2 kurşunla ağır yaralandı. Kentte özel bir hastanede ameliyat edilen yaralının yoğun bakım ünitesinde tedavisi sürerken hayati tehlikesinin sürdüğü belirtildi. Kentteki olaylarda göstericiler, PTT binası, banka şubeleri ve ezil bir markete taş ve molotoflarla saldırdı.Kentte bir çocuğun Hüda-Par binası yakınlarında tabanca ile vurulması üzerine ve dün gece parti binası önündeki iki aracın ateşe verilip yakılması üzerine polis parti binası önünde zırhlı araçlarla önlem aldı. Devam eden olaylar sırasında göstericiler bankaların ATM'lelerine taşlı saldırılar düzenledi. ATM'ler yerinden sökülürken, kullanılmaz hale geldi.

NUSAYBİN'DE OKULLARA SALDIRILDI, İPEKYOLU KAPATILDI

Mardin'in Nusaybin İlçesi'nde dün gece aydınlatma direkleri devrilerek, mazot tanklarıyla barikatlar kurulan uluslararası İpekyolu halen kapalı bulunuyor. İpekyolu üzerine çıkıp gösterilerini sürdüren gruplara polis, gaz bombası ve tazyikli su ile müdahalede bulundu. İpekyolu üzerindeki olaylar gün boyu sürerken, uzun araç kuyrukları oluştu. Nusaybin ile merkezinde ise göstericiler, Anadolu İmam Hatip Lisesi, Vilayetler Birliği Anaokulu, Hükümet Konağı ve PTT şubesine taşlarla saldırıp, binalara hasar verdi. Bir dershaneye molotoflu saldırıda bulunan göstericiler, Otogar kavşağında bir aracı da ateşe vererek yaktı. İlçede göstericilerin barikatlarla yol kapatıp, müdahale eden polislerle çatışmaları sürüyor.

SİİRT'TE ASKER ŞEHRE İNDİ

Siirt'te toplanan ve aralarında Belediye Başkanı Tuncer Bakırhan'ın da bulunduğu yaklaşık 2 bin kişilik grup Ak Parti il binasına yürüyüşe geçti. Önlem alan polis, yürüyüşe izin vermeyince Başkan Bakırhan ile polis yetkilileri arasında tartışma yaşandı. Polisin dağılın uyarısı üzerine bazı gruplar polise taş, molotof ve havai fişeklerle saldırdı. Polis, gruplara gaz bombası ve basınçlı suyla müdahale etti. Olayların devam etmesi üzerine İl Jandarma Komutanlığı'ndan Jandarma Özel Harekat Timleri kent merkezine inerek, şehrin önemli bölgelerinde önlem aldı. Jandarma ekipleri Ak Parti binasına yürümek isteyen gruplara da müdahale etti. Siirt'in Barış Mahallesi'ndeki Sağlık Ocağı ile 18 Mart İlkokulu, İnönü İlkokulu molotoflu saldırıya uğradı. Okullarda büyük hasar meydana gelirken, alevlere itfaiye ekipleri müdahale etti. Siirt'te ayrıca trafiğe kapalı olan Güreş Caddesi üzerindeki banka şubelerinin ATM'lerine taşlı saldırı düzenlenip hasar verildi. Polis olaylara karışan 6 kişiyi gözaltına aldı.

İDİL'DE OKUL YAKILDI, ATATÜRK BÜSTÜ TAHRİP EDİLDİ

Şırnak'ın İdil İlçesi'nde göstericiler Turgut Özal Mahallesi'nde bulunan Atatürk Ortaokulu'na molotoflu saldırı düzenleyip, okul bahçesindeki Atatürk büstüne saldırdı. Okulun bazı bölümlerinde çıkan yangını itfaiye ekipleri söndürdü. Kepenklerin kapalı olduğu bugün ilçe merkezinde yolları kapatıp gösteri yapan gruplar polise molotof, taş ve havai fişeklerle saldırdı. Polis ise gruplara gaz bombası ve basınçlı suyla müdahale etti.

POLİS: KIRMIZILI ADAM GİBİ TAŞ AT

Bu arada panzerleri taş yağmuruna tutan göstericilere polis anons yaparak, "Adam gibi taş at" diye seslendi. İlçede olaylar gün boyu sürdü.

TUNCELİ'DE ERZİNCAN VE ELAZIĞ YOLLARI KAPATILDI

Tunceli'de yaklaşık 2 bin kişi Cumhuriyet Meydanı'ndan kent girişindeki Mameki Köprüsü girişindeki kavşağı IŞİD aleyhine sloganlar atarak yürüdü. Burada Tunceli-Elazığ ve Tunceli-Erzincan karayolunu oturma eylemi yaparak kapatan protestocular araçların geçişine yaklaşık 30 dakika izin vermedi. Tunceli Belediye Başkanı Mehmet Ali Bul'un yaptığı konuşmada, "Dersim halkı Kobani halkı ile birlikte direnmeye mücadele etmeye sonuna kadar devam edecektir" dedi. Konuşmanın ardından protestocular bölgeden dağıldı.

KIZILTEPE'DE 16 YARALI

Mardin'in Kızıltepe İlçesi'nde esnaflar kepenk açmazken, olaylar gün boyu sürdü. İlçe merkezinde gösteri yapan gruplar yolları kapatırken bir grup ise uluslararası İpekyolu'nu barikatlarla kapattı. Polis, molotof ve taş atan göstericilere gaz bombası ve basınçlı su ile müdahale etti. Çıkan olaylarda 16 kişi yaralandı.

KIZILTEPE'DE HÜDA-PAR'A POMPALI İLE ATEŞ AÇILDI

Kızıltepe'deki olaylarda Hüda-Par ilçe binasına pompalı tüfekle ateş açıldığı iddia edildi. Parti yetkilileri açılan ateşte 2 kişinin yaralandığını söyledi.

ELAZIĞ'DA OTURMA EYLEMİ

Elazığ'da DBP'liler Hozat Garajı'nda toplanıp PTT Meydanı'na yürüdü. Yürüyüş sırasında polis ile protestocular arasında itişmeler yaşandı. Burada DBP il başkanı Kürtçe konuşurken yanına yaklaşan bir kişi “Türkçe konuş anlamıyoruzö dedi. Gruptakilerin 'Kürdistan' diye bağırması üzerine bu kişi 'Ne kürdistan'ı' diye tepki gösterince polis tarafından uzaklaştırıldı. Daha sonra oturma eylemi yapan grup dağıldı.

DİYARBAKIR VALİLİĞİ OLAYLARI BİLANÇOSUNU AÇIKLADI

Diyarbakır Valiliği, iki gündür süren olayların bilançosunu yazılı açıkladı. Açıklamada, kamu ve vatandaşlara ait binaların zarar gördüğü belirterek, şöyle denildi: "Komşu ülkelerde yaşanan karışıklıklar neticesinde ortaya çıkan kaos ortamı nedeniyle, tarihsel bağın yanı sıra insani değerlerle kayıtsız kalmanın mümkün olmadığı bir süreci yaşamaktayız.

Son günlerde yaşanan gelişmelerin ortaya çıkardığı mevcut ortamda ilimiz genelinde sağduyuyu içermeyen bazı yasa dışı eylemlerin gerçekleştiği görülmektedir. Nitekim; son 24 saatte ilimiz genelinde meydana gelen olaylarda 8 vatandaşımızın özel mülkü ve 3 vatandaşımızın aracı zarar görmüş, 10 kamu binası ve 20 resmi aracın zarar görmesi yanı sıra 2 güvenlik görevlisinin de molotof ve taş atılması sonucu yaralandığı görülmüştür."

Açıklamada çözüm sürecine vurgu yapılarak, "Çözüm süreciyle birlikte ülkemiz genelinde ve ilimiz özelinde var olan huzur ve güven ortamının bu tür yasa dışı eylemlerle sekteye uğramasının hiçbir kesime yarar sağlamadığı açıktır. Kadim kültürlerin beşiği ilimizde yaşayan vatandaşlarımızın, demokratik anlamda etrafa zarar vermeden taleplerinin dile getirilmesi gerekirken, aksi davranışların ilimiz huzur ve güven ortamına zarar vereceğinin ve ilimiz imajına olumsuz etki yaratacağının bilinmesini, vatandaşlarımızın güvenliği açısından da bu tür yasa dışı eylemlere karşı gerekli işlemlerin yerine getirileceğinin bilinmesini kamuoyunun dikkatine sunarız" denildi.

DİYARBAKIR'DA VATANDAŞLAR EVLERE ÇEKİLDİ

Diyarbakır'da gün boyu devam eden olaylar nedeniyle esnafların büyük bölümü kepenklerini kapatırken, vatandaşların da evlerine çekildiği gözlendi. Kentin bazı cadde ve sokaklarında göstericiler barikatlarla yolları kapatırken, bu gruplara polislerin gaz bombası ve basınçlı suyla müdahale ettiği görüldü. Belediye otobüsleri, yolcu taşıyan kent içi minibüsler ile ticari taksilerde çalışmadı. Havanın kararmasıyla birlikte Diyarbakır sokakları sadece göstericiler ve polislere kaldığı görüldü.

BİNGÖL'DE TEHLİKELİ GERGİNLİK

Bingöl'de BDP'lilerin IŞİD saldırılarını protesto etmek için düzenlediği yürüyüşte Yenimahalle Yavuz Selim Caddesi üzerindeki İslah-Der binası önünden geçiş sırasında gerginlik yaşandı. Aralarında yüzleri kapalı protestocular ile dernek üyeleri arasındaki tartışma kısa sürede taş ve sopaların kullanıldığı kavgaya dönüştü. Yaşanan arbede araya girenler tarafından önlenirken, polisin müdahale etmediği görüldü. Yürüyüşe devam eden gruplar Beşyol Mevkii'nde önlem alan polise molotof ve taşlı saldırıda bulundu. Polis, grupları gaz bombası ve basınçlı suyla müdahale etti.
Bingöl'ün Yenişehir Mahallesi'nde kaldırıma bırakılan bir çanta, bomba olabileceği şüphesiyle polise alarma geçirdi. Bomba uzmanların güvenlik önlemi alarak fünye ile patlattığı çantadan okul defteri ve oyuncak çıktı.

NUSAYBİN'DE OKULLAR YAKILDI

Mardin'in sokağa çıkma yasağı ilan edilen Nusaybin İlçesi'nde gün boyu süren olaylarda okullara molotoflu saldırılar düzenlendi. Alev alan okullardaki yangın itfaiye ekipleri tarafından söndürüldü.

MERSİN'DE OLAYLI IŞİD PROTESTOSU: 9 YARALI

MERSİN'de ve Tarsus İlçesi'nde IŞİD karşıtı gösteriler terör eylemine dönüştü. Tarsus'ta IŞİD'ı protesto eden gruba Mustazaflar Derneği'nden taş atılması sonucu silahlı, taşlı kavga çıktı. Olaylarda biri pompalı tüfekle olmak üzere 9 kişi yaralandı.

Mersin'in bazı ilçelerinde bugün Kobani'ye destek vermek ve IŞİD'e tepki göstermek için çeşitli eylemler yapıldı. Merkez Toroslar İlçesi'ne bağlı Demirtaş ve Alsancak mahalleleri, merkez Akdeniz İlçesi'ne bağlı Gündoğdu, Siteler, Güneş, Çay, Çilek, Kurdali mahallelerinde toplanan gruplar, esnafı kepenk kapatmaya zorlayıp, izinsiz gösteriler yaptı. Demirtaş Mahallesi Pazar Sokağı ve Soğuksu Caddesi üzerinde toplanan ve aralarında yüzleri maskeli, ellerinde molotofkokteyli bulunan yaklaşık 400 kişi, Gazi Mustafa Kemal Bulvarı'na doğru slogan atarak yürüyüşe geçti. D-400 Karayolu Gazi Mustafa Kemal Bulvarı'nı çöp konteynerleri ile kapatan gruba TOMA ve panzer destekli çevik kuvvet polisleri müdahale etti. Eylemciler, polise molotofkokteyli, havai fişek ve taş attı. Polis müdahalesiyle dağılıp ara sokaklarda toplanan eylemciler, Alsancak Polis Merkezi'ne doğru yürüyüşe geçip, taşlı saldırıda bulundu. Grup yine polis müdahalesiyle dağıtıldı.

TARSUS KARIŞTI

Tarsus'ta Tozkoparan, Barbaros, Şahin, Fevzi Çakmak ile Fahrettin Paşa mahallerinde toplanan gruplar ise Makam Meydanı'nda buluştu. "Kahrolsun İŞİD, işbirlikçi AKP", "Diren Şengal Kürdistan seninle", "Biji Serok Apo" diye slogan atan yaklaşık bin 500 kişi, araç trafiğine kapalı Yarenlik Alanı'na ulaştı. Burada, gölgeliklerin üzerine çıkan yüzü maskeli eylemciler, Abdullah Öcalan posterleri açtı. Kobani'de ölenler için bir dakikalık saygı duruşunda bulunan eylemciler, oturma eylemi yapıp dağıldı. Grup dağılırken Mustazaflar Derneği önünden geçenler taşlı saldırıya uğradı. Dağılan gruptakilerin de taşla karşılık vermesi üzerine olaylar bir anda büyüdü. Bu sırada dernek üyelerinin bulunduğu yerden dağılan grubun üzerine pompalı tüfek rastgele ateş açıldı. Paniğe neden olan saldırı sırasında göstericilerden bir kişi bacaklarından yaralandı. Yaralanan kişi özel bir araçla Tarsus Devlet Hastanesi'ne kaldırılarak, tedavi altına alındı. İki katlı dernek binasının damına çıkan dernek üyeleri göstericilerin üzerine taş atmayı sürdürdü. Eylemciler de dernek üyelerine taş atarken, TOMA destekli çevik kuvvet ekipleri, iki grup arasında önlem aldı. Olayda her iki gruptan 9 kişi yaralanırken bir otomobil de ateşe verildi. Olay yerine gelen İlçe Emniyet Müdürü Haydar Çelik, her iki tarafı sakinleştirmek için çabaladı. Gruplar TOMA destekli polis ekiplerinin biber gazı ile müdahalesi sonucu dağıtıldı. Polisin dernek binası çevresinde geniş güvenlik önlemleri aldı.

3 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Tarsus'ta IŞİD protestoları sırasında Çağlayan Mahallesi'nde grup içinden bazı kişilerin Mustazaflar Derneği'ne taş atması, binadakilerin de karşılık vermesi ve 9 kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan kavgayla ilgili 3 kişi gözaltına alındı. 

TOMA'dan sıkılan basınçlı su ve gaz bombalarıyla göstericilerin dağıtılmasının ardından Çağlayan Mahallesi'nde çevik kuvvet ekipleri geniş güvenlik önlemi aldı. Olayla ilgili yakalanan 3 şüpheli, sorgulanmak üzere Tarsus İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü. 

VARTO'DA KOBANİ PROTESTOSU: 1 ÖLÜ, 1 YARALI

MUŞ'un Varto İlçesi'nde Suriye'nin kuzeyindeki Şanlıurfa'nın Suruç İlçesi'nin karşısında bulunan Kobani kentine yönelik IŞİD saldırısını protesto protesto için yapılan gösteriler sırasında açılan ateşle 25 yaşındaki Hakan Bursur öldü, Umut Bozkurt da yaralandı.

IŞİD'in Kobani'deki saldırısını protesto edilen Varto İlçesi'nde esnaf kepenk açmadı. Tüm cadde ve sokaklarda barikat kuran grup, Kobani için sloganlar attı. Polis, barikat kurarak, ateş yakan gruba biber gazı ve basınçlı suyla müdahale etti. Müdahaleye taş ve molotof kokteyli ile karşılık veren grup arasında gerginlik görüldü. Çıkan olaylar sırasında açılan ateşle Hakan Buksur öldü. Buksur'un cenazesi Varto Devlet Hastanesi morguna kaldırıldı.

DENİZLİ'DE KOBANİ PROTESTOSUNDA POLİSE TAŞLI SALDIRI

DENİZLİ'de, Suriye'nin Kobani kentine IŞİD'in yaptığı saldırıları protesto etmek isteyen bir grup, yürümelerine izin vermeyen polise taşlarla saldırdı. Başına taş isabete eden İl Emniyet Müdür Yardımcısı 45 yaşındami Mehmet Gülsezer ile 4 kişi yaralandı.

Denizli'nin Esentepe Mahallesi'nde toplanan yaklaşık 200 kişilik grup, IŞİD'in Kobani'ye saldırılarını protesto etmek için 29 Ekim Bulvarı'ndan Delikliçınar Meydanı'na yürüyüşe geçti. Terör örgütü PKK ve Abdullah Öcalan lehine sloganlar atarak yürüyüşe geçen grubu polis, Özay Gönlüm Meydanı'nda durdurdu, yürüyüşü saonlandırmalarını istedi. Polisin bu uyarısına aldırış etmeyen grup, yürümekte ısrarcı olup, polise ve TOMA'lara taşlı saldırıda bulundu. Bazı eylemciler taş atanları engellemeye çalışsa da başarılı olamadı. Polis, gruba TOMA'yla su sıkarak müdahale etti.

Bu sırada atılan taşlarla, kaldırımda yürüyen vatandaşlardan Abdülkadir Salmaz (65), Akif Kudak (32), Hasan Yavuz (21), Mustafa Tarhan (36) ile İl Emniyet Müdür Yardımcısı Mehmet Gülsezer başlarından ve vücutlarının çeşitli yerlerinden yaralandı. Baygınlık geçiren Salmaz, ambulansla kaldırıldığı Denizli Devlet Hastanesi'nde, diğerleri Özel Tekden Hastanesi'nde tedaviye alındı. Salmaz'ın hayati tehlikesinin bulunmadığı belirtildi.

Başına isabet eden taş nedeniyle alnı açılan polis müdürürü Sezer'in ise durumunu iyi olduğu, Denizli Devlet Hastanesi'nde tedavisinin sürdüğü bildirildi.

Yaralıların hastaneye sevki ardından Çevik Kuvvet ekipleri, TOMA'larla birlikte eylemcileri dağtırken, sokak aralarında kovalamacalar yaşandı. Eylemciler, park halindeki bazı araçlara da taş atarak zarar verdi. Polis bu kez biber gazı kullandı. Biber gazından etkilenen çevredeki bir vatandaş da Denizli Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Olaylarla ilgili 3 şüpheli gözaltına alındı, soruşturmanın sürdüğü bildirildi.

BURSA'DA IŞİD'I PROTESTO GÖSTERİSİNE, BAYRAKLI TEPKİ 

BURSA'da, Suriye'nin Kobani kentine IŞİD saldırılar protesto edildi. Gösteri sırasında yasa dışı örgüt PKK ve Abdullah Öcalan lehine slogan atan gruba, Türk Bayrağı açan başka bir grup tepki gösterdi. Çevik Kuvvet ekipleri, iki grup arasındaki gerginliği engellemeye çalıştı. Bu sırada, protesto gösterisi yapan grup, yerlerdeki parke taşlarını sökerek, polise ve gelen gruba fırlattı. Olay sırasında, 10’a yakın polis yaralanırken, 7 gösterici gözaltına alındı. 

Merkez Osmangazi İlçesi Kent Meydanı'nda saat 14.00'da toplanan yaklaşık 500 kişilik grup, Kürtler'in yaşadığı Kobani'ye IŞİD saldırılarını protesto etmek için eylem yaptı. Burada oturma eylemi yaparak olayları protesto eden eylemciler, 'Kobani halkı yalnız değildir', Kürtçe 'Yaşasın Başkan Apo', 'YPG', 'Dişe diş kana kan seninleyiz Öcalan' diye slogan attı. Daha sonra Türk Bayrağı açarak gelen başka bir grup ise 'Türkiye Türktür, Türk kalacak' diye slogan atarak tepki gösterdi. 

İki grup arasındaki gerginliği önlemek isteyen çevik kuvvet polisleri araya girdi. Ancak, protesto gösterisi yapan gruptakiler, yerlerdeki taşları sökerek Türk Bayrağı açan gruba fırlattılar. Polisin biber gazı ve tazyikli su ile müdahale ettiği olaylar sırasında çok sayıda vatandaş korku ve panik yaşadı. 10’a yakın polisin atılan taşlardan yaralandığı olaylar sırasında 7 gösterici gözaltına alındı. Gözaltına alınan bir eylemci, çevkedekiler tarafından linç edilmek istendi. Polisin müdahalesi ile araca bindirilen eylemci, olay yerinden uzaklaştırıldı.

ANKARA YOLUNU KAPATTILAR

Bursa’da, Kent Meydanı’nda Suriye'nin Kobani kentine IŞİD saldırılar protesto gösterisi ve çıkan olayların ardından bir grup merkez Yıldırım İlçesi Arabayatağı Mahallesi’nde gösteri yaparak Ankara yolunun Bursa geliş yönünü trafiğe kapattı. Taş atan göstericilere polis biber gazı ile müdahale etti. Göstericiler ara sokaklara kaçarken Ankara yolu bir saatlik aranın ardından ulaşıma yeniden açıldı. 

HALK OTOBÜSÜ TAŞLANDI

Müdahale sırasında, ara sokaklardan gelen 16 M 0075 plakalı halk otobüsü de göstericilerin taşlı saldırısına uğradı. Camları kırılan otobüsteki vatandaşlar ve şoför biber gazından etkilendi. Polisin güvenlik çemberine ulaşan otobüsteki vatandaşlar ve fenalaşan sürücüye 112 Acil Servis ekipleri müdahale etti. Otobüs sürücüsü müdahalenin ardından hastaneye kaldırıldı. 

Ara sokaklara kaçarak, Ulus Mahallesi Pazar alanında toplanan göstericiler, polise taş atarken, çevik kuvvet ekipleri biber gazı ve Toma'larla müdahale etti. Ulus Mahallesi Pazar alanındaki gösteriler devam ediyor.

ORTACA'DA IŞİD PROTESTOSU

MUĞLA'nın Ortaca İlçesi'nde, Cumhuriyet Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı önünde bir araya gelen HDP İlçe Örgütü üyeleri, IŞİD'i protesto etti. 

HDP Ortaca İlçe Başkanı Yusuf Uludağ ve bir grup partilinin katıldığı etkinlikte Suriye'nin Kobani kentinde, IŞİD saldırıları nedeniyle ölenler için saygı duruşunda bulunuldu. Basın açıklamasını okuyan Yusuf Uludağ, IŞİD'in Kürt halkına yönelik ağır bir katliam gerçekleştirmek için 23 günden bu yana Kobani'yi kuşattığını belirterek şöyle dedi:

"Türkiye topraklarından IŞİD'e sağlanan her türlü desteğin derhal kesilmesi, özsavunma dahil Kobani halkının bütün ihtiyaçlarının sağlanması için Türkiye'den bir koridor açılması, orada direnenlerin talepleridir. Bu talepler hepimizin talepleridir. HDP olarak, IŞİD'in Kobani'yi işgal etmesinin felakete sürüklenme ihtimalini güçlü biçimde barındırdığına bir kez daha işaret ediyoruz. Çözüm süreci ile Kobani'nin birbirinden koparılamayacağını, barışın yolunun Kobani'den geçtiğini, biri çökerse diğerinin de çökeceğini ve büyük bir psikolojik kırılma yaşanacağını bir kez daha vurguluyoruz. AKP iktidarı, bugüne değin izlediği mezhepçi ve tekçi anlayışa dayalı politikalarla, Suriye ve Irak'taki cihatçı gruplara verdiği lojistik, askeri, siyasal ve manevi destekle sürecin buraya gelmesinde önemli bir rol oynamıştır. Bu tutuma son verilmelidir. Hükümete bir kez daha çağrı yapıyoruz! Kobani'ye destek vermemek, destek vermek isteyenleri de engellemekle çözüm sürecini tehlikeye atıyorsunuz. IŞİD'in Türkiye'deki yapılanmalarını dağıtın." 

Basın açıklaması ardından slogan atan grup, oturma eyleminden sonra dağıldı.

ESKİŞEHİR'DE 300 KİŞİ KOBANİ İÇİN YÜRÜDÜ

ESKİŞEHİR'de yaklaşık 300 kişi yürüyüş yaparak, IŞİD'in Kobani'ye yönelik saldırısını protesto etti.

İstiklal Mahallesi Porsuk Bulvarı'nda toplanan Eskişehir Emek ve Demokrasi Güçleri üyeleri, 'Direnen Kobane Halkları Kazanacak' ve 'AKP hükümetinin İŞİD'e destek teskeresine hayır' yazılı pankartlar açarak yürüyüşe geçti. Grup geçerken bulvarda bulunan bir kestane satıcısına tezgahının çekilmesi istendi. Satıcının tezgahını çekmek istememesi üzerine gerginlik oldu. Araya girenler kestaneci genci uzaklaştırdı.

Aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu grup 'Katil İŞİD, işbirlikçi AKP', 'Kürdistan faşizme mezar olacak' ve 'Diren Kobene Eskişehir seninle' diye slogan atarak yaklaşık 1 kilometre uzaklıktaki Espark Alışveriş Merkezi önüne kadar yürüdü. Grup burada bir süre oturma eylemi yaptı.

GEBZE'DE KOBANİYE DESTEK YÜRÜYÜŞÜNDE OLAYLAR ÇIKTI

KOCAELİ'nin merkez İzmit ile Gebze ve Dilovası ilçelerinde, IŞİD'ın Kobane'ye yönelik saldırılarını protesto etmek amacıyla protesto yürüyüşleri yapıldı. Gebze İlçesi'ndeki yürüyüşte polise taş ve sopalarla yapılan saldırılar sonucu Çevik Kuvvet ekipleri göstericilere cop ve gazla müdahalede bulundu. Bazı gruplar ilçe merkezindeki esnafın vitrin camını kırınca olaylar çıktı. 

İZMİT'TE DE 500 KİŞİ YÜRÜDÜ

İzmit'te Merkez Bankası önünde toplanan yaklaşık 500 kişiden oluşan gurup yürüyüş yolu boyunca 'Her yer Kobane her yer direniş', 'Kobane İŞİD'e mezar olacak', 'Katil İŞİD işbirlikçi AKP' sloganları atarak Sabri Yalım Parkı'na kadar yürüdü. Burada grup adına açıklama yapan HDP Kocaeli İl Başkanı Mehmet Akgün, şöyle dedi;

"IŞİD saldırısı Kobane merkezine yönelmiş durumda ve binlerce kadın, çocuk ve yaşlı insan bir vahşetle karşı karşıya. Saldırıların başlamasından bu yana, yerinden olan on binlerce insan çaresizce Türkiye sınırına dayanmış durumda. Bizler yerinden edilmiş insanlara ve son iki yıldır sosyal, eğitim ve salık hizmetlerini veren Kobane'deki özerk yerel yönetime insani destek sağlanması çağrısında bulunuyoruz."

Grupta bulunanlar yapılan açıklama ardından dağıldı.

GEBZE'DE OLAYLAR ÇIKTI 

Doğu ve Güneydoğu kökenlilerin daha yoğun yaşadığı Gebze İlçesi'nde ise HDP'li bir grup yürüdü. Kalabalık, sloganlar eşliğinde Tatlı Kuyu Köprüsü'nden D-100 Karayoluna inerek yolu kapatmak istedi. Polis izin vermeyince göstericilerle polisler arasında olaylar çıktı. Grupta bulunanlar polise taş ve sopalarla saldırdı. Çevik Kuvvet ekipleri de cop ve biber gazıyla guruba müdahalede bulundu. Grupta bulunan bazı kişiler daha sonra Yeni Çarşı'ya gelip esnafın işyeri camlarını kırdı. HDP'liler ile camları kırılan esnaflar arasında olaylar çıktı. Göstericiler bir süre sonra BDP'nin ilçe binasına girip esnafa buradan taş attı. İlçede gerginliğin artmasının ardından MHP'liler ilçe merkezinde toplandı. 

DİLOVASI'NDA OTURMA EYLEMİ

Yine Doğu kökenlilerin yoğun olduğu Dilovası İlçesi'nde toplanan yaklaşık 300 kişilik grup yürüyüş yaptı. Göstericiler sloganlar eşliğinde D-100 Karayolu'na yürüdü. Burada bir süreliğine karayolunu kapatarak oturma eylemi yaptı. Polis ile göstericiler arasında zaman zaman gergin anlar yaşandı. Polis yolu kapatan göstericileri güçlükle ikna etti.

ANTALYA'DA KOBANİ'YE DESTEK EYLEMİNE POLİS MÜDAHALE ETTİ

ANTALYA'da Kobani'ye destek için yürüyüşü yapıldı. Yürüyüş yapan gruba 'Bozkurt' işareti yapan bir kişi protestocu grupta bulunanlar tarafından linç edilmek istendi. Çıkan olaylara polis gaz bombası ve TOMA'yla müdahale etti. 

Antalya'da Kobani'ye destek eylemi için yaklaşık 1000 kişilik gurup Antalya Emek ve Demokrasi Güçleri'nin çağrısıyla öğle saatlerinde araç trafiğine kapalı Kazım Özalp Caddesi'nde toplandı. 'Katil IŞİD, İşbirlikçi AKP' ve 'IŞİD Sarı Mekaplılara Yenilecek' yazılı pankartların açıldığı eylem, sakin başladı. Buradan Cumhuriyet Meydanı'na doğru yürüyüşe geçen grup, Kürtçe ve Türkçe sloganlar attı. 

Cumhuriyet Meydanı'nda yapılan basın açıklaması ardından grupta bulunanlar, Cumhuriyet Caddesi'nde geçerek oturma eylemine başladı. Yolu kesen grup ile polis arasında ilk gerginlik bu noktada başladı. TOMA ve 'Akrep' adı verilen polis aracı ile grubun önü kesilirken polisin yaptığı anonslarla eylemin yasa dışı olduğu belirtilerek dağılmaları istendi. 

Anonslar devam ederken polis ve eylemciler arasında pazarlık başladı. Pazarlık sonunda eylemcilerin bir süre daha oturma eylemine devam etmesi ve sonrasında Antalya Valiliği önünden geçerek toplandıkları noktada dağılmaları konusunda uzlaşma sağlandı. Antalya'daki eylem yapılan pazarlığa uygun devam ederken oturma eylemenin ardından eylemciler tekrar yürüyüşe geçti. Yürüyüş sırasında Valilik binası etrafında güvenlik önlemi alan Çevik Kuvvet, atılan pet şişelerin hedefi oldu. 

Eylemciler, yürüyüşün ilk başladığı noktaya, Kazım Özalp Caddesi'ne dönerken yürüyüş sırasında kız arkadaşı ile birlikte gezmeye çıkan bir genç, eylemcilere doğru 'Bozkurt' işareti yaptı. Bu sırada gruptan ayrılan bir kişi bozkurt işareti yapan gence yumruk attı. Grubu takip eden sivil polisler genci ve kız arkadaşını yakındaki bir mağazanın içine alıp korumaya çalıştı. Eylemcilerin arasından bazı kişiler bir anda yükselen tansiyonu düşürmeye çalışsa da başarılı olamadı. 

Bozkurt işareti yapan gencin sığındığı mağazaya eylemciler ellerine ne geçirdiyse attı. Mağazanın önündeki çarşaf paketleri, ardından etraftan sökülen taşlar mağazaya yağdı. Bu sırada bir turist çift, olayların ortasında kaldı. Çift, birbirine sarılarak korunmaya çalıştı, polisin ilk müdahalesinin ardından caddeden çıkmayı başardı. 

Olayların kontrolden çıkmasıyla birlikte eylemi uzaktan takip eden Çevik Kuvvet Kazım Özalp Caddesi'ne girdi ve biber gazlı, TOMA'lı müdahale başladı. Bu sırada polis attığı gaz bombasından etkilenerek kozmetik mağazasının içine sığındı. Polisleri mağazadan amirleri çıkardı. Kazım Özalp Caddesi'nin çıkışında TOMA suyla eylemcilere müdahale ederken, bayram nedeniyle kalabalık bölgedeki vatandaşlar gazdan etkilendi. Gazdan etkilenenler hemen yakında bulunan Muratpaşa Camii avlusuna sığındı.

Kazım Özalp Caddesi'nde başlayan polis müdahalesi, bölgeye yaklaşık 100 metre uzaklıktaki HDP İl binası önünde devam etti. Buraya çekilen eylemciler taşlarla polise saldırırken, polis uzun süre gaz bombalarıyla grubu dağıtmaya çalıştı. Ardından TOMA il binasının bulunduğu caddeye girerek müdahalesini sürdürdü. Müdahale sırasında Koray İbrahim Öztaş adlı polis memuru dirseğinden yaralandı. Yaralanan polis, ambulansla ayakta tedavi edildi. Polisin müdahalesiyle dağılan grubun bir bölümü İsmet Paşa Caddesi'nde tekrar toplandı. Taş atan grubu polis burada da müdahale etti ve bazı kişileri gözaltına aldı.

İZMİR'DE KOBANİ PROTESTOSUNDA GERGİNLİK

İZMİR'de, IŞİD saldırılarını protesto etmek için bir araya gelen gruptakilerden bazıları ile polis arasında, dağılma sırasında gerginlik çıktı. Eylemcilerden biri gözaltına alınmamak için ensesine bıçak dayadı, bu kişiyi etkisiz hale getirmek isteyen polislerden birinin tabancasını ise bir başkası alıp kaçtı. Kovalamaca sonucu etkisiz hale getirilen bu kişinin de aralarında bulunduğu bir grup gözaltına alındı.

Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) Suriye'nin Kobani kentindeki saldırılarını protesto etmek isteyen yaklaşık 500 kişilik grup, bugün saat 17.00 sıralarında Konak Meydanı'ndaki eski Sümerbank binası önünde toplandı. Kobani'deki saldırıların durdurulmasını ve burada IŞİD'e karşı mücadele eden gruplara silah yardımı yapılabilmesi için izin verilmesini isteyen grup sık sık 'Diren Kobani İzmir seninle' diye slogan attı. Terör örgütü PKK'nın lideri Abdullah Öcalan'ın posterini açtı. Basın açıklamasının ardından bir süre slogan atan gruptakiler, oturma eylemi yaptı.

Ardından dağılmaya başlayan topluluktan bazıları Valilik hizmet binası yakınlarında slogan atmaya başladı. Bu sırada polisle göstericiler arasında gerginlik çıktı. Gözaltına alınmak istenen bir kişi koşarak kaçmaya başlayınca, kovalamaca yaşandı. Konak Vapur İskelesi yakınlarında cebinden çıkarttığı bıçağı ensesine dayayan eylemci, polise teslim olmamak için bir süre direndi. Eylemciyi etkisiz hale getirmeye çalışan polislerin arkasından yaklaşan bir başka kişi, bir polisin tabancasını alıp koşmaya başladı. İzmir Saat Kulesi önünde diğer polisler tarafından durdurulan bu kişi etkisiz hale getirilip elindeki tabanca alındı. Bazı eylemcilerle polis arasında arbede yaşandı. Arbede sırasında bazı göstericiler gözaltına alındı. Yaşananların ardından dağılmak istemeyen grup, eyleme destek veren siyasi parti temsilcilerinin araya girmesiyle alanı terk etti. 

Öte yandan, kentin birçok ilçesinde eş zamanlı olarak saat 19.00'da Kobani'ye destek eylemi düzenleneceği bildirildi.

HAKKARİ'DE 3 GÖZALTI

Hakkari Valiliği, kentte meydana gelen toplumsal olaylara karıştıkları gerekçesiyle yaşları küçük üç kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

Valilikten yapılan açıklamada, "07.10.2014 günü ilimiz genelinde meydana gelen toplumsal olaylara müdahale eden Emniyet Müdürlüğü ekiplerimizce kolluk kuvvetlerimize ve ekiplerimize yönelik taşlı saldırılarda bulunan üç (3) yaşı küçük şahış yakalanmış; yine müdahaleler esnasında Merzan MahallesiYüksekokul yanındaki boş arsada molotof kokteyli yapıldığına dair duyumu değerlendirmeleri üzerine yaptıkları çalışmada; 38 adet boş bira şişesi, 20 litrelik içerisinde benzin bulanan bidon, Molotof fitili yapımında kullanılan bezler,4 adet çoklu havai fişek, 1 adet huni, 2 adet parmakizi bırakmayı engelleyen eldiven ele geçirilmiş olup olayla ilgili adli soruşturma devam etmektedir" denildi.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz'a ..
TSK ve ÖSO unsurlarının terörden tamamen temizlediği Afrin'in Raco beld..
Afrin'e yönelik düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı'nın 41. gününde böl..
Terör örgütü YPG'den tamamen temizlenen Afrin'in Bülbül Kasabası gö..
"Tartışmaya gerek yok, bırakalım..."
Zeytin Dalı Harekatı'nın başlangıcından etkisiz hale getirilen terörist..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=