Lütfen bekleyin..

Reuters’tan Bank Asya ile ilgili şok Erdoğan iddiası

07 Ekim 2014, 14:26

Son dönemde acımasız saldırılara uğrayan Bank Asya'ya el koyma operasyonuyla ilgili çarpıcı bilgiler ortaya çıkmaya başladı.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Reuters haber ajansı, son günlerde Bank Asya ’ya yönelik girişimlerle ilgili geniş bir değerlendirme haberi yayınladı. “Politik savaşta Bank Asya’ya sadık müşterileri omuz verdi” başlıklı haberde yönetimin baskısına rağmen bankanın sağlam bir şekilde ayakta kaldığı vurgulandı.

En iyiler arasında
 
Gelen emirler doğrultusunda resmi kuruluşlar ve kurumsal şirketlerin bankadan 4 milyar lira civarındaki mevduatını çektiğine işaret edilen haberde, “Bu miktar toplam mevduatın yüzde 20’sine karşılık geliyor. Yeterlilik rasyosu yüzde 17,35 olan banka, ortalamanın yüzde 16,3 olduğu ülkedeki en iyiler arasında” vurgusu yaptı.
 
 Evlilik alyanslarını bile satıyorlar
 
Emirle para çıkışından sonra binlerce müşterinin kanepeden evlilik alyansına kadar eşyalarını satarak bankaya destek olduğunun altı çizilen haberde adını açıklamayan müşterilerin görüşlerine yer verildi. Yaşananları, “Hükümetin yönettiği bir batırma operasyonu” olarak değerlendiren müşteriler, politik görüşü ne olursa olsun yapılanların yanlışlığına işaret etti. 1999’dan beri bankanın müşterisi olduğunu belirten 43 yaşındaki bir mudi, “Arabamı satıp alacağım parayı bankaya yatıracağım. Yaşananlar bir karalama kampanyası ve bankamın batırılmasına asla izin vermeyeceğim. Amacım 1000 lira da olsa bankadaki mevduatımı arttırmak” değerlendirmesinde bulundu.
 
Karşılıkları serbest bırakan Başçı’ya kızdı
 
Konuyu yakından takip eden kaynaklardan aldığı bilgileri aktaran ajans, eski Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ban-kanın akıbetini yakından takip ettiğini belirterek şu iddiaya yer verdi: “Olay sırasında Erdoğan seyahatteydi. ‘Dönünce Bank Asya’nın anahtarlarını masamda görmek istiyorum’ dedi. Ancak döndüğünde Bank Asya’nın Merkez Bankası’ndaki karşılıklarını serbest bırakıp batışı engellediği için Erdem Başçı’ya çok kızdı.”
 
Yabancı yatırımcı dava açabilir

Ban­ka­nın yüz­de 54’ü­nün hal­ka açık ol­du­ğu be­lir­ti­len ha­ber­de bu mik­ta­rın ya­rı­sı­nın ya­ban­cıla­rın elin­de ol­du­ğu­na işa­ret edil­di. Ya­şa­nan­lar ne­de­niy­le so­nun­da ya­ban­cı ya­tı­rım­cı­la­rın ha­re­ke­te ge­çe­bi­le­ce­ği­nin al­tı çi­zi­len ha­ber­de İs­tan­bu­l’­un ön­de ge­len bir avu­ka­tı­nın, eğer dü­zen­le­yi­ci­ler Bank As­ya­’ya el koy­ma­ya kal­kış­tıy­sa ya­ban­cı ya­tı­rım­cı­nın da­va aça­bi­le­ce­ği bilgisine yer verdi. Ban­ka his­se­le­ri­nin yüz­de 3,09’u İn­gi­liz M&G In­vest­ment Ma­na­ge­men­t’­in, yüzde 2,53’ü Ame­ri­kan Di­men­si­onal Fund Ad­vi­so­r’un ve 1.62’si Norveç Merkez Bankası’nın elinde bulunuyor

Etiketler : bank asya, erdoğan
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler
Cari işlemler açığı Ocak ayında beklentilerin üzerinde geldi.
Türkiye, daha önce et ithalatı gerçekleştirdiği Polonya, Fransa ve Bosna He..
Şeker fabrikalarının özelleştirilmesi hakkında konuşan MHP Grup Başkanvekil..
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından..
İller Bankası, borcu olan belediyelerin listesini açıkladı. Listenin ilk be..
Yurt dışına beyin göçünün araştırılması için Meclis’e araştırma önergesi ve..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=