Lütfen bekleyin..

Erdoğan artık nefretini gizleyemiyor

03 Ekim 2014, 20:26

Erdoğan IPI ve CPJ heyetine "Her geçen gün internete daha da karşı oluyorum” dedi.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI) ve Gazetecileri Koruma Komitesi (CPJ) Heyeti’ni Çankaya Köşkü’nde kabul etti. Bu buluşmada Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Her geçen gün internete daha da karşı oluyorum” sözleri damga vurdu.

ERDOÜĞAN'IN SÖZLERİNE TEPKİ YAĞIYOR ! TIKLA OKU

Gazetecileri Koruma Komitesi (CPJ) ve Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI) temsilcilerinden oluşan bir ortak delegasyon, İstanbul ve Ankara'da gazeteciler, medya uzmanları ve devlet yetkilileriyle endişe yaratan basın özgürlüğü meselelerini tartışmak için Türkiye’ye geldi. Delegasyon dün Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşmesiyle programını tamamlamış oldu.

Çankaya Köşkü’nde yapılan görüşmede Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Adalet Bakanı Bekir Bozdağ; uluslararası gazetecilik örgütlerinin karşısına çıktı.

CPJ resmi internet sitesinde görüşmenin içeriğini yayınlandı. Buna göre; Cumhurbaşkanı Erdoğan CPJ ve IPI temsilcilerine “Her geçen gün internete daha da karşı oluyorum” dedi.

Erdoğan ayrıca “Basına hiçbir zaman hakaret etme özgürlüğü verilmemeli" de dedi.

Başbakan Davutoğlu’nun ise “Tehdit gören her gazeteci benim ofisime gelebilir, ona koruma sunarız. Amberin Zaman'a yöneltilmiş her tehdidi bana da yöneltilmiş sayarım” dediği öğrenildi.

BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ ELEŞTİRİLERİNE SERT TEPKİ

Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI) ve Gazetecileri Koruma Komitesi (CPJ) ortak heyeti basın ve ifade özgürlüğündeki gelişmeleri yakından incelemek üzere Türkiye’de temaslarını sürdürürken heyetin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu ile yaptığı görüşmeler dikkat çekti. Görüşmelerde Erdoğan’ın “Türkiye’de basın özgür” derken eleştirilere “sert tepki” gösterdiği, Davutoğlu’nun ise eleştirileri “sert tonla” yanıtladığı belirtiliyor. IPI Temsilcisi Steven Ellis ise, Türkiye’de basın özgürlüğünün “daha da kötüleştiğini” söyledi.

Amerika’nın Sesi (VOA), merkezi ABD'de olan gazetecilik örgütleri IPI ve CPJ'den geniş katılımlı bir heyetin Türkiye’deki yoğun temasların kapsamında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüştüğüne dikkat çekiyor. VOA’nın edindiği bilgiye göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan, IPI-CPJ heyetinin eleştirilerine “sert tepki” gösterdi.

Haberde “Görüşmede, Erdoğan’ın ‘Türkiye’de basın özgür’ savında direttiği ve IPI-CPJ gibi kuruluşları da yanlış kişilerden bilgi alarak raporlar hazırlamakla suçladığı öğrenildi” denildikten sonra şöyle devam ediliyor:

“Başbakan Davutoğlu’nun ise, heyetteki Dışişleri Bakanlığı dönemi nedeniyle eleştirilere açık olması beklentisine karşın Erdoğan gibi sert ve tepkili olduğu bilgisi edinildi. Davutoğlu’nun eleştirileri ve soruları sert tonla yanıtladığı belirtildi. Adalet Bakanı Bozdağ’ın ise, tutuklu gazeteciler gibi sorunlarla ilgili yargı reformu paketlerini anlattığı kaydedildi.

“2012’DEN BUGÜNE KÖTÜLEŞİYOR”

IPI Avrupa ve Kuzey Amerika Bölgesi Basın Özgürlüğü Uzman Danışmanı Steven Ellis ise, Türkiye’de karşılaştıkları tabloyu Amerika’nın Sesi’ne değerlendirdi. Türkiye’nin örneğin Çin gibi bir ülkeyle kıyaslanmayacağını, ancak yine de son yıllarda “kaygı verici “gelişmeler gözlemlediklerini belirten Ellis, durumu “2012’den de kötü gördüklerini” söylerken özetle şunları söyledi:

“Türkiye’deki basın ve ifade özgürlüğünü yerinde gözlemlemek üzere 2012’de incelemede bulunmuştuk. O zaman ciddi sayıda gazeteci hapisteydi. Gazeteciler oto-sansür uyguluyordu. O günden bugüne daha kötüleştiğini düşünüyoruz. Gezi protestolarında çok sayıda gazeteci polis müdahalesiyle yaralandı. Bu arada çok sayıda gazeteci işsiz kaldı, kalıyor. Sadece haberleştirme sürecinde değil medya patronlarına hükümet ile arasındaki diğer alanlardaki iş bağlantıları nedeniyle baskı uygulandığını ve gazetecileri işten çıkartma olaylarını da görüyoruz.”

Bu noktada, “Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı’nda Yeni Türkiye olarak tanımlanan dönemde nasıl gelişmeler bekliyorsunuz?” sorusuna Ellis, bunun Erdoğan’ın nasıl davranacağına ilişkin kişisel kararıyla belirleneceğine dikkat çekti. Ellis, şöyle konuştu:

“Anladığım kadarıyla Cumhurbaşkanı olarak devletin başı ancak günlük siyasi operasyona dahil değil ki bunu Başbakan’ın yönetmesi gerekiyor. Umuyorum ki Başbakan, basın özgürlüğüne, ifade özgürlüğüne saygı duyacaktır. Ancak bu durum, Erdoğan’ın geleneksel Cumhurbaşkanı gibi Türkiye’nin siyasi atmosferi dışında davranmasına veya onun etkisini eski partisi üzerinde sürdürmesine göre değişecektir.”

Etiketler : erdoğan, internet
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
BİLİM-TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler
Google, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı için özel logo hazırladı...
F-35 savaş programına ait hassas bilgilerin çalındığı ortaya çıktı. Siber s..
Facebook kullanıcıları yaklaşık 1 saattir siteye erişemiyor. Facebook’a gir..
Yahoo, 3 milyar olan tüm kullanıcı hesaplarının bilgisayar korsanları taraf..
Amerika Kıtası'ndan çıplak gözle gözlemlenen Güneş tutulması milyonlarc..
Ankara Üniversitesi ve Ege Üniversitesinde görevli öğretim üyesi üç Türk bi..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=