Lütfen bekleyin..

Bu da oldu bebek katili Abdullah Öcalan TBMM tutanaklarında VİDEO

02 Ekim 2014, 20:30

Meclis kürsüsünden İmralı canisinin mesajı okundu

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

TBMM Genel Kurulu’nda, Irak ve Suriye’deki terörist örgütlerden Türkiye’ye yönelebilecek saldırıların bertaraf edilmesini öngören Başbakanlık Tezkeresi ’nin görüşmeleri sırasında HDP grubu adına kürsüye çıkan Ertuğrul Kürkçü, İmralı canisinin mesajını okumaya başladı. Oturumu yöneten AKP'li Ayşenur Bahçekapılı duruma müdahale etmedi.  

Genel Kurul suskun kaldı

Bebek Katilinin İmralı’ya giden heyet aracılığıyla gönderdiği “Kobani” mesajının Kürkçü tarafından okunmaya devam ettiği sırada gözler Genel Kurul’a çevrildi.  AKP’li ve CHP’li vekiller  milli iradeye ihanet olan bu duruma tepki göstermedi.

İŞTE O REZİL ANLAR:

298 KABUL 98 RED

Savaş tezkeresi geçti 

Irak ve Suriye’deki terörist örgütlerden Türkiye’ye yönelebilecek saldırıların bertaraf edilmesini öngören Başbakanlık Tezkeresi TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi. Tezkereye ilişkin görüşmelerin tamamlanmasının ardından, CHP milletvekillerinin oylamanın açık oylama yöntemiyle yapılmasına ilişkin öngergesi iktidar ve muhalefet milletvekillerince kabul edildi. Daha sonra elektronik cihaz ile yapılan açık oylamaya 396 milletvekili katıldı. Irak ve Suriye tezkeresi, 98 ret oyuna karşı 298 oyla kabul edildi.

Irak ve Suriye’deki terörist örgütlerden Türkiye’ye yönelebilecek saldırıların bertaraf edilmesini öngören Başbakanlık Tezkeresi TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi. Tezkereye ilişkin görüşmelerin tamamlanmasının ardından, CHP milletvekillerinin oylamanın açık oylama yöntemiyle yapılmasına ilişkin öngergesi iktidar ve muhalefet milletvekillerince kabul edildi. Daha sonra elektronik cihaz ile yapılan açık oylamaya 396 milletvekili katıldı. AKP ve MHP’nin desteği ile Irak ve Suriye tezkeresi, 98 red oyuna karşı 298 oyla kabul edildi. Oylamada, çekinser oy da kullanılmadı. Yılmaz, Irak ve Suriye Tezkeresi’nin TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilmesinin ardından, bir gazetecinin sorusu üzerine, “Tezkere, çözüm sürecini olumsuz etkilemez” diye konuştu. “Nasıl olumlu yansır?” sorusu üzerine Yılmaz, “İyi olur, her yerde sulh olur, huzur olur, barış olur” dedi.

Vekillerden çıt çıkmadı
Tezkere görüşmeleri sırasında, iktidar ve muhalefet milletvekilleri arasında zaman zaman atışmalar da yaşandı. Ancak HDP grubu adına kürsüye çıkan Ertuğrul Kürkçü önce partisinin görüşlerini dile getirdi. Ertuğrul Kürkçü konuşmasının sonunda bebek katili Abdullah Öcalan’ın Ayn el-Arab (Kobani) ile ilgili mesajını Meclis kürsüsünden okumaya başladı. Kürkçü, “Dün heyetimizle görüşen Abdullah Öcalan’ın Kobani ile müzakere süreci arasındaki ilişki bakımından söylediklerini hızlıca aktarmak isterim” dedi ve teröristbaşı Öcalan’ın mesajını okumayı sürdürdü. Bu sırada gözler Genel Kurul’a çevrildi. MHP’den sadece Yusuf Halaçoğlu bulunuyordu ve diğer vekiller salon dışındaydı. Halaçoğlu ise Kürkçü’nün sözlerini fark etmedi. AKP ve CHP’li vekillerin de Kürkçü’nün milli iradeye aykırı davranışına tepki göstermedikleri görüldü. Oturumu yöneten Meclis Başkanvekili Ayşenur Bahçekapılı da duruma müdahale etmedi.

Mesaj arşivlere geçti
Meclis kürsüsünde yapılan tüm konuşmalar Meclis tutanaklarına giriyor ve arşive kaldırılıyor.  Bu yüzden HDP’li Ertuğrul Kürkçü’nün kürsüden okuduğu İmralı canisi Öcalan’ın mesajı da Meclis tutanaklarına girmiş olduğundan meclis arşivinde yer alıyor. Tezkere; Türk Silahlı Kuvvetleri’nin sınır ötesine gönderilmesi, gerektiğinde yabancı silahlı kuvvetlerin Türk topraklarında konuşlandırılması gibi, sıcak savaşı çağrıştıran yetkileri hükümete tanıyor. 

Atışmalar yaşandı
Tezkere görüşmeleri sırasında, iktidar ve muhalefet milletvekilleri arasında zaman zaman atışmalar da yaşandı. HDP Hakkari Milletvekili Adil Zozani de, “Türkiye’nin sınırlarının hemen ötesinde hatta sınırlarının içerisinde yansıyan biçimiyle devam eden bu toplumsal olaylara karşı bu savaşa karşı tepki verebilmesi bir tezkereye bağlanamaz. Tezkerenin konusu edilebilecek bir durum değildir. Geçtiğimiz sene onaylanan tezkereler var. Suriye tezkeresi var, Irak tezkeresi var. Suriye tezkeresinin gereğini bugüne kadar niye yapmadınız?” dedi. -YENİÇAĞ

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
Eski MHP Milletvekili, emekli büyükelçi Deniz Bölükbaşı, tedavi gördüğü has..
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz'a ..
TSK ve ÖSO unsurlarının terörden tamamen temizlediği Afrin'in Raco beld..
Afrin'e yönelik düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı'nın 41. gününde böl..
Terör örgütü YPG'den tamamen temizlenen Afrin'in Bülbül Kasabası gö..
"Tartışmaya gerek yok, bırakalım..."
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=