Lütfen bekleyin..

PKK ile pazarlık Resmi Gazete'de !

02 Ekim 2014, 17:16

Rezil düzenleme...

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Öcalan’ın 30 Eylül’e kadar süre vermesinin ardından "çözüm süreci"yle ilgili ‘Yol Haritası’ Resmi Gazete’de yayımlandı. Yol haritasına göre Kandil ve Avrupa’da PKK ile görüşülecek. teröristler affedilerek siyaset yapmaları sağlanacak !

Çözüm süreci olarak bilinen PKK ile müzakere edilerek terörün sonlandırılma girişiminin yürürlüğe konulmasına yönelik Bakanlar Kurulu kararı, Resmi Gazete’de yayımlandı. PKK'nın silah bırakmasını, cezaevlerindeki ve dağdaki teröristlerin affı gibi maddeleri öngören yol haritasına göre terör örgütünün yöneticisi Abdullah Öcalan'ın kurulmasını istediği 2 yapı da kuruluyor.

Kamuoyunda "Çözüm Yasası" olarak bilinen "Terörün Sona Erdirilmesi ve Toplumsal Bütünleşmenin Güçlendirilmesine Dair Kanun Kapsamında Yürütülecek Çalışmalara İlişkin Esaslar"ın yürürlüğe konulmasına yönelik Bakanlar Kurulu kararı, Resmi Gazete’de yayımlandı. 

İŞTE DETAYLAR:

Kanunun uygulamasını tarif eden Bakanlar Kurulu kararı önemli yenilikler getiriyor. PKK ile müzakere yürüten tüm kurum, kuruluş ve kişilerin rollerini belirleyen Bakanlar Kurulu kararında, 11 çalışma alanı yer alıyor. Söz konusu adımlarla PKK’nın silahsızlandırılması, cezaevlerindeki ve dağdaki PKK’lıların eve dönüşleri amaçlanıyor. Ayrıca dağdan inen PKK militanlarına sosyal ve psikolojik destek verilmesi de söz konusu kararla resmiyet kazanıyor.

DAĞDAN İNİP SİYASET YAPACAKLAR

Bugün Gazetesi'nin haberine göre Çözüm sürecinde yeni aşamayı tanımlayan ikili yapının takip edeceği 11 ana başlık önemli değişiklikleri gündeme getirecek. Siyasi alana, siyasi kurum ve aktörlere yönelik çalışmalar, Hukuki düzenlemeler ve insan hakları, sosyal programlar, ekonomik tedbirler, kültürel programlar, toplumsal destek ve sivil toplum çalışmaları, güvenlik ve silahsızlandırma, sorunun parçası olan aktörlerle temas, diyalog ve benzeri çalışmalar, eve dönüşler ile sosyal yaşama katılım ve uyum alanında çalışmalar, psikolojik destek ve rehabilitasyon çalışmaları, kamuoyu bilgilendirme ve kamu diplomasisi çalışmaları başlıklarıyla Resmi Gazete’de yer alan düzenlemeler PKK’nın silahı bırakıp siyaset yapmasını hedefliyor.

Hükümet yetkililerinden alınan bilgiye göre bu başlıklar 2015’te PKK'lı teröristlerin eve dönüşlerinin hızlanmasını amaçlıyor. 2016’da ise sürecin tamamlanmasını hedefliyor. Bu süreçte sadece İmralı ile değil, Kandil’le ve örgütün Avrupa’daki uzantılarıyla da görüşme yapılacak. Aynı şekilde akiller, siyasetçiler, STK temsilcileri,  kanaat önderlerinde kurulacak ‘İzleme Heyetleri’ PKK’lıların sınır dışına çekilişleri, silah bırakmaları süreçlerini de birebir takip edecek.

ÖCALAN’IN İSTEDİĞİ 2 YAPI KURULDU

Çö­züm sü­re­ci­nin ba­şın­dan bu ya­na te­rö­rist ba­şı Ab­dul­lah Öca­lan ve HDP ka­na­dı­nın gün­de­me ge­tir­di­ği 2 ya­pı da ha­ya­ta ge­çi­ril­di. Baş­ba­kan Ah­met Da­vu­toğ­lu baş­kan­lı­ğın­da Çö­züm Sü­re­ci Ku­ru­lu oluş­tu­rul­du. Baş­ba­kan Yar­dım­cı­la­rı, Ada­let, Dı­şiş­le­ri, İçiş­le­ri ve Mil­li Sa­vun­ma Ba­kan­la­rı ku­rul­da yer al­dı. Baş­ba­kan­lık, Mil­li İs­tih­ba­rat Teş­ki­la­tı (MİT) ile Ka­mu Dü­ze­ni ve Gü­ven­li­ği Müs­te­şar­la­rı (KGDM) üye­ler ara­sın­da bu­lu­nu­yor. Di­ğer ba­kan­lar, ka­mu gö­rev­li­le­ri, ki­şi­ler de da­vet edi­le­bi­le­cek. Ku­rul, stra­te­ji ve po­li­ti­ka­la­rı be­lir­le­ye­rek ko­or­di­nas­yo­nu sağ­la­mak­la yü­küm­lü ola­cak. Ku­ru­lun sek­re­tar­ya­sı­nı KDGM ya­pa­cak.

İkin­ci ya­pı ola­rak ise Ku­rum­la­ra­ra­sı İz­le­me ve Ko­or­di­nas­yon Ko­mis­yon­la­rı oluş­tu­ru­la­cak. So­rum­lu ku­ru­luş­lar­dan en az müs­te­şar yar­dım­cı­sı dü­ze­yin­de tem­sil­ci ko­mis­yon­lar­da gö­rev ala­cak. Bu ko­mis­yon­lar, ken­di gö­rev alan­la­rıy­la il­gi­li ba­kan­lık­lar, ku­rum ve ku­ru­luş­lar, STK’­lar, özel sek­tör tem­sil­ci­le­ri ve uz­man­la­rın ka­tı­lı­mıy­la ça­lış­ma grup­la­rı oluş­tu­ra­bi­le­cek. KGDM, ken­di­si­ne ge­le­cek ra­por­la­rı der­le­ye­rek Çö­züm Sü­re­ci Ku­ru­lu­’na ve­re­cek. 

 

Etiketler : kürt açılımı, pkk
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
AKP PKK ÇİN TEZKERE ÇIKARTTI
1297 gün önce
Davutoğlunun konuşmasından bir kesit:Bir gazetecinin ''Kobani düşerse ne olur?'' sorusunu Davutoğlu, ''Kobani'nin düşmesini istemeyiz. Kobani'den gelen kardeşlerimize kucağımızı açtık. Kobani'nin düşmemesi için ne gerekiyorsa da elimizden geleni yaparız'' diyerek yanıtladı.
Ey AKP ve ey Savutoğlu; bu ne kin? bu ne nefret? Sen kime hizmet ediyorsun? Sen kimden bir "Aferin" almak için bu kadar müslümanlara kin kusuyorsun? Işid vs sana ne yapt? Kobani dedikleri yer TC toprağı ve IŞİD'a karşı savaşanlar da TC'nin askerleri mi sen bu kadar kin ve nefer dolusun!?Sana ne Kobani'den Sana dokunan yılan 30 yıldı PKK ve emperyalist NATO'dur.Eğer azcık cesaretin ve imanın varsa ,bu kinini Türkiyeye düşman olan PKK'a karşı kullan! Ama onlara çıt yok değil mi? Çünkü onlara başkaldıracak iradeye,imana ve cesarete sahip değilsiniz.PKK'a ne emrediyorsa,alelacele yerrine getiriyorsunuz.PKK'ı kurtarmak için Türk askerini savaşa sokmaya çalışıyorsunuz.
m.selim
1298 gün önce
AL BIRINI VUR ÖTEKİNE. . . ŞİMDİ KUYRUK SIKIŞTI AMAN DİLİYORLAR. PEKİ YILLARCA OKUL YIKIP YAKAN. . . KÖY BASAN . . . BEBEK ÖLDÜREN ASKER POLİS ÖLDÜREN. . . YOL KESİP HALKI SİNDİREN. . ZORLA KEPENK KAPATAN VATAN HAINLERİ ŞİMDİ MASUM OLDUKLARINI MI SANIYORLAR. KOBANİ İÇİN TÜRKİYE CUMHURIYETINDEN AMAN DİLİYORLLAR. SÜREC BİTER DİYE TIPKI MASUM DOGU DAKİ HALKI KANDIRDIGI GİBİ TÜRKİYE CUMHURİYETİNİ KANDIRCAGINI MI ZANNEDİYOR. 1-BİR DEFA PKK BİTMİŞTİR. MESUT BARZANİİ EN BÜYÜK DARBEYİ PKK YI DIŞLAYARAK VURMUŞTUR. KOBANİ DE PESMERGE YOK. VE IŞID İSRAİL AMERİKA BARZANİ PROJESİNE DAHİL OLMUŞTUR. IŞID KOBANİ YE ALACAK ALMAK ZORUNDA CÜNKÜ PETROLÜN SURİYE ÜZERİNDEN AVRUPA YA AKMASI İÇİN BU ŞARTTIR. BUNU MESUT BARZANİ DE İSTEMEKTEDİR. BURDA PKK YANDASI APTAL CAHİL KÜRT VATANDAŞLARIMIZDA ÖZGÜRLÜK HAYALİ İLE KOBANİDE HELAK OLACAKTIR. EN İYİSİ AKLINIZI BASINIZA ALIN. . . VATANA MİLLETE SAHİP CIKIN. EN AZINDAN TAŞIDIGINIZ BİR KİMLİK VAR ZİRA ODA YOK OLUP GİTMESİN
m.selim
1298 gün önce
ASKERE POLİSE . . . BEBEGE KURSUN SIKAN İLE DEVLET POLİTİKASI OLMAZ. . BU ÜLKENİN SINIRLARI İÇİNDE HERKES EŞİTTİR. . . 1-YEŞİL KART HEPSİNDE VAR. . . 2-ELEKTRIK ODENMEZ. . VERGİ VERİLMEZ. 3-NEYİN CÖZÜM SÜRECİ SİZ BUNA PKK AFFI VEYA DAGDAKİ ELİ KANLI TERÖRİSTİN AFFI DEYİN. SİZ AFFEDEBİLİRSİNİZ CÜNKÜ SARAYLARDA LÜKS HAYAT SÜRDÜNÜZ. AMA GECE KONDUDA YASAYAN SEHİT ANALARI ASLA VE ASLA AFFETMEYECEK. . . HELE Kİ BU MİLLET ASLA. . . SON SÖZ. . . NE ZAMANKİ BICAK KEMİGİ KESMEYE BAŞLAR TÜRKLER O ZAMAN AYAGA KALKAR . . . EGER OGÜN DE GELİRSE NE PKK NE IŞID NE DE ONLARA MEYDAN VERENLER ORTADA KALIR.
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, TSK içinde 3 bin kişilik bir yapıyı ..
Eski MHP Milletvekili, emekli büyükelçi Deniz Bölükbaşı, tedavi gördüğü has..
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz'a ..
TSK ve ÖSO unsurlarının terörden tamamen temizlediği Afrin'in Raco beld..
Afrin'e yönelik düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı'nın 41. gününde böl..
Terör örgütü YPG'den tamamen temizlenen Afrin'in Bülbül Kasabası gö..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=