Lütfen bekleyin..

Cemil Bayık: PKK Devlet Peşinde Değil, Hedef...

01 Ekim 2014, 12:27

AKP'nin açılımıyla rahatlayan PKK vites yükseltti !

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

"PKK Devlet Peşinde Değil, Hedef Tüm Ortadoğu"

 Radikal gazetesinden Fehim Taştekin'in sorularını yanıtlayan KCK Eş Başkanı Cemil Bayık, önemli açıklamalarda bulundu. PKK'nın devlet peşinde koşan bir hareket olmadığını belirten Bayık, hedeflerinin ise tüm Ortadoğu halklarının demokrasi ve özgürlük sorunlarını çözmek olduğunu belirtti.

İŞTE RÖPORTAJDAKİ İLGİLİ O KISIMLAR:

* Kuzeyde barışçıl çözüm ararken güneyde askerileşme artıyor. Bu iki farklı yönelimi nasıl yorumluyorsunuz?

BAYIK: PKK kuzeye yaklaştığı gibi diğer parçalara yaklaşmıyor. PKK milliyetçi bir hareket değil. Devlet peşinde koşan bir hareket değil. Kürtleri diğer halklardan koparmaya çalışan, Ulus devleti amaçlayan bir hareket değil. Demokratik toplumu esas alan, halkların kardeşliğini, halkların kendi kültür ve dilleriyle özgürce örgütlemelerini isteyen bir hareket. Belki PKK kuruluşunda devleti amaçlıyordu. O zamanki sosyalizmin paradigması buydu. O paradigma iflas etti. O yüzden demokratik konfederalizmi, Kürt sorununun demokratik yollarla çözümünü, demokratik bir toplumu hedefliyor.

* Peki giderek askeri kapasitenin artması bu konsepte nereye oturuyor?

BAYIK: Bunu savunma konsepti içerisinde görüyoruz. Çünkü Kürdistan’da halklara, dinlere ve mezheplere saldırı var.

* Güneyde geniş bir şeritte konuşlanması PKK’ye siyaseten yeni bir alan yaratır mı?

BAYIK: Bir kere Şengal saldırısından sonra güneydeki durum değişmiştir. Güneydeki siyasetin artık kendisini değiştirmesi gerekir. Toplum var olan siyaseti benimsediğini ortaya koydu.

* Sahadaki operasyonel durumun kalıcı olma ihtimaline gelince;

BAYIK: Biz geldik çünkü Güney Kürdistan’ın kazanımları tehlikeye giriyordu. Buraları kendi kontrolümüz altına almak için gelmedik. Halkın ve partilerin istemi oldu. Bu tehlike devam ettiği sürece güneyde direnmek isteyen herkesle birlikte direneceğiz” dedi. YPG, Özgür Suriye Ordusu ortak operasyon odası kurdu. Suriye’de bu oda üzerinden YPG'ye silah verme, Irak’ta ise peşmergenin silah paylaşımı yoluyla PKK’ye silah verme ihtimali konuşuluyor. Buna dair de Bayık “KDP’nin, KYB’nin aldığı silahları bize vermesi söz konusu değil. Ama ortak eylem yapanlar cephaneyi de silahı da paylaşır.

"SADECE BİR KÜRT HAREKETİ DEĞİLİZ"

* Barış süreci başarıya ulaşsa da gerek stratejik önemi gerek Ortadoğu’daki yeni gelişmeleri dikkate alarak Kandil’in boşaltılma ihtimalini sordum. Yanıt buranın kolayca boşalmayacağına işaret ediyor: “Evrenselliği esas alan bir örgütüz. Sadece bir Kürt hareketi değiliz. Ortadoğu halklarının demokrasi ve özgürlük sorunlarını çözmek istiyoruz.
Ta ilk çıkışta Türkiye’de devrim olmadıkça Kürdistan’da olmaz dedik. Onun için hep ittifaklar aradık.”

* Silahlı süreç aranan ittifakı dinamitleyen bir yol değil mi?

Bayık: Başka yolu yoktu.

(Kaynak: Radikal)

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
SİNAN
1300 gün önce
GALİBA GEREK KALMADI.ÇÜNKÜ HER ŞEYİ SIFIRLAMIŞ...YORGAN,YASTIK VE DÖŞEK DOLARLARDAN YAPILMIŞSA TABİİ Kİ EVİNE GİDECEK.PARTİDE KALMAYA NE GEREK VAR?
65Van
1300 gün önce
PKKNin ayakta kalması ve PKK'nin ordusu YDG-H 'in g.doğuda cirit atması fala tümü Erdoğanın eseridir.Bir yerlerden emir almış olan Erdoğan,korkusundan daha hala kamuoyuna açıklayamadığı,yıkım,ihanet ve bölünmüşlüğün girişimi olan bir süreci arkadaşı olan Apo'la başlatmış! Bu sözde çözüm süreci AKP'nin ile PKK'nin siyonist-emperyalistlerin projesi olan İslam Topraklarını bölme ve parçalama projesidir.Erdoğan,koltuğundan olmamak için kendisine verile emri yani Türkiyenin bir kısmını Apoya verme sürecini başlatmış,g.doğuyu şimdi fiilen PKK'ya teslim etmiştir.Bu projede YGD-H denen faşist çete PKK'nin içerideki polis ve istihbarat gücünü oluşturuyor.Devlet(AKP) bu despot-faşist çeteye her olanak sağlamış ve tüm hareketlerine göz yummuştur.Şimdi G.Doğuda asker-polis yerine bunlar sahaya inmiş ve bunlar atını koşturuyor.
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
YSK, İYİ Parti dahil 10 siyasi partinin 24 Haziran'daki seçimlere katıl..
Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, TSK içinde 3 bin kişilik bir yapıyı ..
Eski MHP Milletvekili, emekli büyükelçi Deniz Bölükbaşı, tedavi gördüğü has..
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz'a ..
TSK ve ÖSO unsurlarının terörden tamamen temizlediği Afrin'in Raco beld..
Afrin'e yönelik düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı'nın 41. gününde böl..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=