Lütfen bekleyin..

Bülent Arınç: 'IŞİD Süleyman Şah Türbesi'ne yaklaştı'

30 Eylül 2014, 20:26

Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında basın açıklaması yaparak gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası açıklama yaptı.

TEZKERENİN ÖNCEKİLERDEN FARKI NE OLACAK-KAPALI OTURUM OLACAK MI-SÜLEYMANŞAH’TA SON DURUM NEDİR?
Irak tezkeresinde PKK’ya yönelikti. Suriye tezkeresinde Suriye rejimi vardı. Bu korunuyor mu acaba? Ayrıca bunlara eklenen terör örgütleri veya radikal unsurlar var mı? Kapalı oturumdan bahsediliyor. Hükümetin eğilimi bu yönde midir? Süleyman Şah Türbesi’yle ilgili olarak IŞİD’in etrafını sardığı bilgileri birkaç gündür var. Türkiye’nin pozisyonunu biliyoruz ama oradaki bordo berelilerin çıkartılması gibi bir değerlendirme gündemde mi?

Daha önceki tezkerelerimizde IŞİD ve benzeri örgütlerin ismi geçmiyordu, genel ifadeler kullanmayı tercih ettik. Bazı örgütlerin isimleri korunmuş olabilir. Ama bunların isimlerini tek tek saymak gibi bir çabanın içinde değiliz. Suriye’de 50’den fazla terör örgütü isminden bahsediliyor. Ben kendi adıma sorayım, mesela Horasan diye bir örgütün varlığından sizin haberiniz var mıydı? Hayır, bunun

Ama Amerikan uçaklarının bombalayacağı yok etmeye çalışacağı bir örgüt var ki karşımızda bunu biz yeni duyuyoruz. Kapalı oturum her zaman yapılabilir. Şart değildir, ancak başbakan bakan gruplardan herhangi birisi talep ederse, kapalı oturum kararı alınabilir. Bunlar 10 yıl içinde tutanakların açıklanması mümkün de olmaz.

Şüphesiz bazı konuların rahatlıkla konuşulması ve kamuoyunun dikkatini çekerken başka endişelerin doğması mümkünse, dediğim gibi 70’nci madde kapsamında kapalı oturum da yapılabilir.

Süleyman Şah saygı karakolumuz var. Türkiye sınırlarına yakın bir yer. 1921’den bu yana özel hükümler var. Yani Süleyman Şah karakolunun Türkiye toprağı olacağı, orada asker bulundurulacağı, bu toprağın ilgili olduğu hukuk 1921’den bu yana, genel geçer bir hüküm haline gelmiş, Türkiye her zaman oranın yapılan türbenin bulunduğu yerin Türkiye toprağı sayılacağı, buraya tehditlere bir hakkımız olduğu ifade edilmiştir.

IŞİD militanlarının çok yaklaştığı söz konusudur. Ama askerlerimiz görevlerine şu an itibariyle devam etmektedirler.

IŞİD’in terör örgütü listesine alınmasına ilişkin bakanlar kurulu onayı olmadığı iddiaları var.

İyi ki sordunuz. Resmi gazeteleri ve dokümanlarını inceleme zahmetine katılmadan ben de o konuda bilgi aldım. İyi ki sordunuz. Bir milletvekili bunu basına servis yaparak, kamuoyunda IŞİD’le ilgili hiçbir karar almamış gibi bir siyasi çalışma hazırlığında sayın milletvekili. Oysa bir yıl önceki kayıtları taramış olsaydı… 30 Eylül 2013 tarihli, 2013/5428 sayılı bakanlar kurulu kararı ile BM Güvenlik konseyini, 1267 1988 1989 sayılı kararlarıyla listelenenlerin mal varlıkları dondurulmuştur.

Bu bahsettiğim kararı 10 Ekim 2013 tarihli resmi gazetede yayınlanmıştır. Anılan bakanlar kurulu kararının, mal varlıkların dondurulmasına karar verilen kişi kuruluşlar listelenmiştir. Listenin el kaideyle bağlantılı bölümünün 21’nci sırasında Irak El Kaidesinin mal varlığı dondurulmuştur, IŞİD de mal varlığı dondurulacak listede yer almıştır.

http://www.haberfedai.com/upload/dosya/30072.jpg

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Devletin basina Devlet gelsin!!!
1267 gün önce
Bu Bül.Ari. gercekden yan gelir yatar. Baska da bir vazifesi yok bu adamin. Yagu madem Mehmetcigimiz tehdid altinda, gereken tedbir ve önlemleri al. Ne duruyorsun ey caresiz Adam.
Bir de medyanin önüne cikmis caresizlign ispatini veriyor.
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz'a ..
TSK ve ÖSO unsurlarının terörden tamamen temizlediği Afrin'in Raco beld..
Afrin'e yönelik düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı'nın 41. gününde böl..
Terör örgütü YPG'den tamamen temizlenen Afrin'in Bülbül Kasabası gö..
"Tartışmaya gerek yok, bırakalım..."
Zeytin Dalı Harekatı'nın başlangıcından etkisiz hale getirilen terörist..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=