Lütfen bekleyin..

Yeni Akit kadınlara tacizin nedenini bulmuş

28 Eylül 2014, 13:19

Yeni Akit'in haberine göre, okullarda kız ve erkek öğrencilerin birlikte okuması taciz vakalarını artırıyor...

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Yeni Akit gazetesi, karma eğitimin kadınlara yönelik tacizleri tetiklediğini iddia etti. Ortaöğretimde başörtüsü yasağının kaldırılmasının ardından Eğitim-Bir-Sen, kız ve erkeklerin birlikte öğrenim gördükleri karma eğitimin de kaldırılmasını talep etmişti.

KARMA EĞİTİMDEN DOLAYI KIZLARINI OKULA GÖNDERMEYENLER VAR

Yeni Akit'te Muhammet Erdoğan imzasıyla yayımlanan Almanya ve Amerika'dan örnekler verilen haberde, "Muhafazakâr Anadolu insanının, karma eğitim mecburiyetinden vazgeçilmesi gerektiğini yıllarca dile getiriyordu. Sadece bu sebepten dolayı kızlarını okula göndermeyen binlerce velinin olduğu biliniyor" denildi.

Yeni Akit'in bugünkü (28 Eylül 2014) nüshasında yayımlanan, "Karma eğitim tacizi tetikliyor" başlıklı haberi şöyle:

KARMA EĞİTİM TACİZİ TETİKLİYOR

Yapılan araştırmalar 'Karma eğitim modeli'nin öğrencilerin pedagojik eğitimi üzerinde artı bir etki oluşturmadığı tam aksine taciz olaylarını artırdığını ve tetiklediğini ortaya koyuyor.

'Karma eğitim modeli'nin öğrencilerin pedagojik eğitimi üzerinde artı bir etki oluşturmayıp daha çok zarar verdiği dünyada ve ülkemizde konuşulurken söz konusu sistemin cinsel istismar boyutu da bulunuyor. Karma eğitim siteminin cinsel tacizleri arttırdığını, karma eğitimin azılı savunucusu olan Eğitim-Sen bile dile getirirken, Türkiye'de ve dünyada yapılan araştırmalarda karma okullarda cinsel saldırıların gittikçe arttığı ortaya çıktı.

MARJİNAL SOLCULAR İTİRAZ EDİYOR

Memur-Sen Konfederasyonuna bağlı Eğitim-Bir-Sen'in gündeme getirdiği 'karma eğitim modeli kaldırılsın' tartışmaları devam ederken marjinal sol düşünceleri ile bilinen KESK'e bağlı Eğitim-Sen bu görüşe ciddi derecede muhalefet ediyor. Sendikalar arası bu tartışma sürerken muhafazakar Anadolu insanının, karma eğitim mecburiyetinden vazgeçilmesi gerektiğini yıllarca dile getiriyordu. Sadece bu sebepten dolayı kızlarını okula göndermeyen binlerce velinin olduğu biliniyor.

Karma okulların cinsel istismarı arttırdığı ve bu okullarda söz konusu olayların çok yüksek oranda yaşandığı Türkiye'de ve dünyada yapılan araştırmalarda da ortaya çıktı. İşte bazı araştırmalar:

CİNSEL TACİZ ARTIYOR

2010 yılında karma eğitim yanlısı Eğitim-Sen'in Genel Başkanı Zübeyir Kılıç yaptıkları araştırması sonucunda okullarda cinsel taciz ve tecavüz vakalarının arttığını dile getirmişti. Başkan Kılıç söz konusu olaylardaki oranın; 2000'de yüzde 4, 2001'de yüzde 6, 2002'de yüzde 4, 2003'te yüzde 5, 2004'te yüzde 3, 2005'te yüzde 2, 2006'da yüzde 5, 2007'de yüzde 10, 2008'de yüzde 15, 2009'da yüzde 10 olduğunu açıklamıştı.

TÜRK-EĞİTİM SEN'DEN ÜRKÜTEN RAKAMLAR

Türk-Eğitim-Sen ise 2006 yılında, Türkiye'nin yedi coğrafi bölgesinde yer alan muhtelif illerdeki bin 136 İlköğretim Okulu'nun 7. ve 8. sınıf öğrencisinin katımlıyla yaptığı ankette öğrenciler arası cinsel taciz oranının yüzde 92'lere çıktığını ortaya koydu.

DÜNYA KARMADAN VAZGEÇİYOR

Karma eğitim sisteminin öğrencilerin üzerinde hiçbir artı etkisi olmadığı aksine zarar verdiği gelişmiş ülkeler tarafından yapılan araştırmalarca kanıtlanmış durumda olup birçok ülkenin karma okulların yanında ayrı okulları da açtığı biliniyor. 2001 yılında Almanya, karma eğitim mecburiyetinden vazgeçerek birçok kız ve erkek okulu açtı. Amerika'da ise yüzlerce ayrı okul olup açılmaya da devam ederken İngiltere'de de birçok ayrı okul faaliyet gösteriyor.

KIZLARIN YÜZDE 50'Sİ TACİZE UĞRUYOR

Türkiye'de hal böyle iken Almanya'daki okullarda cinsel taciz konusunu araştıran Monika Barz şu tespitleri yaptı:

"Kızlarla yapılan röportajlarda, kızların yüzde 50'si bedensel tacize uğradıklarını (vurma, seksüel taciz), kızdırılmaya maruz kaldıklarını ve kötü muamele gördüklerini söylüyorlar."

ÇOK SAYIDA HAMİLE KALAN ÖĞRENCİ VAR

Amerika'da ise 2003 yılında New York Harlem'de yapılan bir araştırmaya göre ergenlik çağındaki kızların hamile kalma oranı sadece kızların okuduğu okullarda 40'ta bir, karma okullarda 3'te bir. Araştırmaları önemseyen ABD yönetimi, kız ve erkekler için ayrı sınıf açılmasını teşvik ediyor. 1995'te üç okulda ayrı eğitim yapılırken, bugün sayı 253'e çıktı. 200 okul da karma eğitimi bırakmak için başvurdu. Yine Amerika'da, ilkokul ikiden lise sona kadar 4.200 öğrenci arasında yapılan başka bir araştırmaya göre ise, "Her gün cinsel tacize uğradığını söyleyenler yüzde 39. Haftada en az bir tacize uğradığını söyleyenler yüzde 29. Sözlü veya hareketle taciz uğrayanları yüzde 89.

Etiketler : akit, MEB, taciz
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
MEDYA Kategorisindeki Diğer Haberler
Yeniçağ Gazetesi Ankara Temsilcisi Ahmet Takan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ..
Erdoğan cephesinden Saadet'i aşağılayıcı ifadeler...
Alişan Satılmış yöneticilerin vefasızlığına dikkat çekti...
flaş iddia: PKK'ya karşı verdiği mücadeleyle tanınan Osman Pamukoğlu..
"MHP'li üst düzey bir yönetici..."
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=