Lütfen bekleyin..

O haberin perde arkası anlaşıldı!..

28 Eylül 2014, 12:33

Türkiye'ye kötü haber...

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Türkiye'nin ABD Medyası ile arasındaki gerginlik gün yüzüne çıktı

ABD medyasıyla gergin olan ilişkilerimiz, NYT ile yaşanan üstü kapalı savaşla ayyuka çıktı! Türkiye’yi epeydir mercek altına alan ABD medyasını tanıyalım mı?

Yaklaşık iki hafta önce, ABD’nin en muteber gazeteleri arasında başı çeken New York Times (NYT), Ceylan Yeğinsu imzalı haberde, IŞİD’in Ankara’daki Hacı Bayram Camii çevresinden militan kazandırıldığını vurguladı. Haberin fotoğrafı olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu’nun Hacı Bayram Camii’nden çıktığı bir anın karesi kullanılırken, Erdoğan tepkisini, “Bizi teröre destek vermekle suçluyorlar. Bu en hafif tabiriyle edepsizliktir, alçaklıktır, adiliktir" demeye kadar götürdü. NYT, haberin arkasında durdu, fotoğrafı kaldırdı. Erdoğan, NYT’nin röportaj talebini geri çevirerek tavrını devam ettirdi.

Tayyip Erdoğan özelinde AK Parti ve çevresiyle, ABD basını arasındaki gerilim, Gezi olaylarından bu yana devam ediyor. Biz de bu gerilimin muhatapları olan ABD’nin medya devlerini mercek altına aldık:

THE NEW YORK TIMES

1851’de kurulan gazete, New York şehrinde günlük basılıyor. Gazetenin sahibi ise International Herald Tribune ve The Boston Globe gibi 18 yayın organına sahip The New York Times Company şirketi. 1896 yılından beri gazeteyi kontrol eden Ochs-Sulzberger Ailesi’nin beşinci kuşak üyesi, 63 yaşındaki Arthur Ochs Sulzberger, Jr, NYT’nin başkanı.

NYT, The Wall Street Journal ve USA Today’dan sonra ABD’nin ençok satan üçüncü gazetesi. Siyasi görüş olarak Demokratlar’ın tarafını benimseyen NYT, Barack Obama’ya destek veriyor.

Okuyucu profili çok yüksek

NYT, dünyada en çok Pulitzer Ödülü kazanan gazete. Nitelikli ve eğitimli bir kitleye seslenen gazetenin makaleleri de akademik yönden oldukça güçlü. NYT’deki bir makalede kullanılan kelime dağarcığı, sosyal medyada gündem olabiliyor! Bu da ‘ortalama okurun üzerinde’ eleştirilerine kapı açıyor!

NYT’yi evrensel bir güç haline getiren, güçlü haber kaynakları ve sağlam kulis bilgileri. Ortadoğu’yla oldukça ilgililer ve Türkiye’yi önemsiyorlar. Gazetede, Suriye’deki çatışmaların yaşandığı dönemden bu yana Türkiye hakkında oldukça sert eleştiriler de yapıldı. Türkiye’nin Ortadoğu’da yasa dışı örgütlere dolaylı destek vermesi, terör suçlularının rahatlıkla Türkiye’ye giriş-çıkış yapması vs. önde gelen eleştiri konuları. Nitekim NYT ile yaşanan son kriz de IŞİD’in Türkiye’den rahatlıkla militan devşirdiğini ortaya koyan haber üzerine patladı.

Liberal bir bakış açısı olan NYT, İsrail’e olan yakınlığıyla da biliniyor. ABD’de hafta içi 1 milyon 100 bin-1 milyon 200 bin bandında satan NYT, hafta sonu verdiği eklerle tirajını 1 milyon 600 bin civarına taşıyor.

THE WASHINGTON POST

The Washington Post (WP), ABD’nin başkenti Washington, D.C.'nin en büyük ve en eski gazetesi. 1877 yılında kuruldu ama özellikle 1974’te patlayan Watergate skandalıyla yıldızı parladı. Başkan Richard Nixon’ı yerinden eden skandalın ortaya çıkmasında, WP’nin gazetecileri Bob Woodward ve Carl Bernstein’ın çabaları büyük rol oynadı.

WP, özellikle Irak Savaşı ve 11 Eylül saldırıları sürecinde, yani oğul Bush döneminde, Pentagon, CIA, NSA gibi önemli devlet kurumlarına yakınlığıyla dikkat çekiyordu.

Okur kitlesi daha ziyade Cumhuriyetçiler’den, muhafazakârlardan oluşan WP, bu yıl içinde ABD’deki elektronik casusluk faaliyetlerini konu alan haberleriyle Pulitzer Ödülü aldı. Gazete, yayın politikasında, özellikle de güvenlik ve dış politika haberlerinde Cumhuriyetçi kanada daha yakın bir duruş sergiliyor.

WP, 17 Aralık sürecinin ardından, geçtiğimiz ocak ayı başındaki başyazısında, Obama’yı Türkiye üzerinde baskı kurmaya çağırmıştı:

“Türkiye üstüne baskı kur”

“Obama yönetimi ve Avrupa Birliği, Erdoğan'ın hukukun üstünlüğüne saygı göstermesi, polis ve savcıların davaları mahkemeye taşımalarına şans tanıması için kendisine baskıda bulunmalılar." Ünlü gazete, Türkiye’nin dış politikasını, IŞİD’e güç verdiği gerekçesiyle eleştiren yazılara bu aralar sıkça yer veriyor. Günlük tirajı 500 bin civarında olan WP, pazar günleri tirajını neredeyse ikiye katlıyor. Gazete 2013 yılında 250 milyon dolara, Amazon’un sahibi Jeff Bezos’a satıldı. Bu süreçte online yayına da geçtiler ve yenilik arayışları devam ediyor.

THE WALL STREET JOURNAL

ABD’nin en çok satan gazetesi olan Wall Street Journal (WSJ), 900 bini internetten olmak üzere, günde 2 milyon 400 bin okuyucuya ulaşıyor. 1889 yılında kurulan WSJ’nin sahibi New York merkezli Dow Jones şirketi. ABD ekonomisine can veren Manhattan’daki Wall Street Caddesi’nden adını alan gazete, özellikle de New Yok, Washington ve Chicago gibi finans merkezlerinin vazgeçilmezi. 33 Pulitzer ödülüyle habercilikteki yerini de gösteren WSJ, 2013’ün Nisan ayında Türkiye’de de “thewsj.com.tr” adresinden yayına başladı.

“İncirlik’i değiştirelim”

Cumhuriyetçi kanada yakınlığıyla bilinen WSJ, yaklaşık iki hafta önce Türkiye’yi eleştiren bir editöryal yazı kaleme aldı. IŞİD’e karşı oluşturulan küresel koalisyona katılmayı reddeden Türkiye’yi ağır biçimde eleştirdi. “Ankara’da Olmayan Müttefikimiz” başlıklı yazıda, Saddam Hüseyin’e karşı savaşta İncirlik’i açmayan Türkiye’nin IŞİD’e karşı da aynı tutumu takınmasından yakındı. Bununla da yetinmeyip, “Ankara IŞİD karşıtı koalisyondan çıkıyor. O zaman niye Kürdistan'da üslenmeyelim” diyerek, İncirlik'i değiştirme önerisi sundu.

USA TODAY

WSJ’den sonra ABD’de en çok satan gazete, USA Today. 1982 yılında yayın hayatına atılan gazete, 1 milyon 700 bin civarında okuyucuya sahip. ABD’nin 50 eyaletinde satılıyor. Ülkenin ilk ulusal gazetesi. İngiltere ve Kanada’da çok satan gazete, Gannett Company şirketine ait.

Çok satılıyor olmasına rağmen, politik bir kimliğe haiz değil. ABD’de neredeyse her otel odasının kapısına bir tane konuluyor. Tabloid bir gazete olması, cazibesini artırıyor.

Türkiye’ye model oldu

USA Today, Dinç Bilgin gibi Türkiye’deki medya patronlarını da oldukça etkilemiş, bugün Türkiye’de de çok satan magazin gazetelerine model olmuştu.

Gezi Parkı olayları döneminde, Türkiye’ye ilgi gösteren gazete, seçimler öncesinde, Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı olmasının Türkiye’nin geleceğinde olumlu rol oynayacağını yazdı.

CNN

CNN 1980 yılında, ABD’de kurulan ilk haber kanalı. Ted Turner tarafından kurulan kanal, öncelikli yayınlarını CNN Atlanta, CNN Center, New York Time Warner Center ve Stüdyo Washington, DC ve Los Angeles merkezlerinden yürütüyor. ABD’de 100 milyon eve, 212 ülkede ise 1 buçuk milyardan fazla insana ulaşıyor.

1991 yılında 1. Körfez Savaşı sırasında yaptığı canlı yayınlarla yıldızı parlayan CNN, liberal görüşleri ve yayınlarıyla biliniyor. Demokratlar’a yakın bir profil çiziyor.

Gezi’nin konuşulanı!

CNN, konu Ortadoğu olduğunda, yakın zamana kadar İran yoğunluklu bir yayın yaparken; Malatya Kürecik’teki radar üssü tartışmasıyla, Türkiye üzerinde daha fazla durmaya başladı.

1999 yılında Doğan Medya ortaklığıyla, CNN Türk adıyla Türkiye’de de yayına başlayan CNN, Gezi Parkı olaylarında büyük tepki gördü. Olaylarda 8-9 saat canlı yayın yaptığı ve Türkiye’yi dünyaya kötü gösterdiği gerekçesiyle özellikle iktidar medyasında aşırı eleştiriye uğradı. Özellikle usta habercisi Christian Amanpour, eleştiri oklarına maruz kaldı. O sırada Başbakan olan Erdoğan’ın danışmanı İbrahim Kalın’la olan röportajını “Program bitti” deyip kesmesi, üstüne tuz biber ekti. Tepkiler Amanpour’la hayali röportajlara kadar uzandı! CNN, 17 Aralık sonrası Türkiye’deki basın özgürlüğüne vurulan darbeleri ve internet yasaklarını da sıkça gündemine taşıdı.

Bugün

 

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler
TSK'nın Afrin'de yürüttüğü Zeytin Dalı Harekatı devam ederken ulusl..
Türkiye ile diplomatik ilişkilerini askıya alan Hollanda skandal bir karara..
ABD'nin Florida eyaletinde bir liseye silahlı saldırı düzenlendi. Polis..
Rusya'nın başkenti Moskova'da yolcu uçağı düştü!
Telefonda görüşen Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin, üçlü..
Türk vatandaşlarına vize serbestisi sağlanması için gerekli olan 72 kriterd..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=