Lütfen bekleyin..

'İktidar, HSYK'yı mutlaka ele geçirmeli'

27 Eylül 2014, 19:24

Hürriyet gazetesi yazarı Yalçın Doğan, AKP iktidarının neden HSYK seçimine bu kadar önem verdiğini tek kelimeyle anlattı: KORKU

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Yalçın Doğan hükümetin, desteklediği Yargıda Birlik Platformu'nun HSYK seçimlerini kazanması için elinden geleni yaptığını, bütün imkanlarını seferber ettiğini ifade ederek sebebini anlattı. Doğan'ın şu cümlelerine göre AKP'nin korkusu bağımsız yargı ve bu yargı asla harekete geçmemeli: 17 ve 25 Aralık korkusu, Deniz Feneri, çeşitli yolsuzluk iddiaları, ne ile dolu olduğu belli olmayan TIR'ları, ihmal iddiaları sonucu ölümlerin araştırılması korkusu. Ya bazı savcılar bunların peşine düşerse ve HSYK o savcı ve yargıca dokunmaz ise! HSYK iktidarın varlık nedeni, mutlaka ele geçmeli, mutlaka.

İşte o yazı:

***

Korkudan ille HSYK

"Bu seçim güvenli değil, hile karışabilir, gözlemci göndereceğiz."

Yüz kızartan bu söz Avrupa Yargıçlar Birliği'ne ait. HSYK seçimleri için kopan fırtına Batı'nın dikkatini çekiyor, Avrupa Yargıçlar Birliği heyet gönderiyor. Ve onlar "Bu seçime hile karışabilir" diyor. Yargıç ve savcı seçimlerine bile hile karışacağı iddiaları Batı'da ayyuka çıkıyorsa, herhangi bir seçim bu ülkede çoktan güvenilir olmaktan çıkıyor.

Bunun üzerine seçimlere aday gösteren YARSAV ve Yargıçlar Sendikası barolardan sandık gözlemcisi için destek almaya karar veriyor. Yargıç ve savcılar oy kullanacak, hileyi önlemek üzere avukatlar sandık başında nöbet tutacak. Yeni Türkiye'ye hoş geldiniz.

İŞBİRLİĞİ YOK

Geziler, yemekler, davetler üzerinden iktidarın bürokratları ve AKP örgütleri 81 ilde yargıç ve savcılara büyük baskı uyguluyor, Yargıda Birlik Platformu adaylarının HSYK'ya seçilmesi için. HSYK'yı, yani yargı yönetimini iktidarın arka bahçesine çevirmek için. Hiçbir demokratik ülkede benzeri olmayan utanç verici durum.

Buna başta YARSAV ile Yargıçlar Sendikası ortak adaylarla direniyor, ayrıca 24 bağımsız aday var. Bir de cemaatin adaylarından söz ediliyor. Cemaat ile YARSAV ve Yargıçlar Sendikası arasında, öne sürüldüğü gibi hiçbir işbirliği yok.

BEŞ KİŞİLİK KAVGA

HSYK'nın 22 üyesinden biri Adalet Bakanı, biri o bakanlığın müsteşarı, biri Adalet Akademisi'nden gelen üye, dört üyeyi Cumhurbaşkanı seçiyor. 22'de yedi bizden. Üyelerden üçü Yargıtay, ikisi Danıştay, yedisi adli, üçü idari yargıdan seçiliyor. Yargıtay ve Danıştay'dan seçilecek üyelere AKP dikkatli, "Bizden olmayabilirler".  O nedenle adli ve idari yargıdan gelecek en az beş üyenin iktidar yanlısı olmasına çalışıyor. Yedi artı beş eder on iki, HSYK'da çoğunluk AKP'de, yargıda istediği gibi at oynatacak. 

Kendine bağlı adayların tanıtımı için özel otobüs seferleri, salonlarda davetler şu anda 81 ilde gırla gidiyor. AKP yanlısı olmayan adaylara ise "Salonumuz meşguldür" deniyor. Düğün salonu filan değil, bunlar adliyelerde devletin salonları.

Şu sıralarda AKP'de öncelik HSYK'yı ele geçirmek. Çünkü, 17 ve 25 Aralık korkusu, Deniz Feneri, çeşitli yolsuzluk iddiaları, ne ile dolu olduğu belli olmayan TIR'ları, ihmal iddiaları sonucu ölümlerin araştırılması korkusu. Ya bazı savcılar bunların peşine düşerse ve HSYK o savcı ve yargıca dokunmaz ise!

HSYK iktidarın varlık nedeni, mutlaka ele geçmeli, mutlaka.

Hürriyet

Etiketler : hsyk, AKP,
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
MEDYA Kategorisindeki Diğer Haberler
Yeniçağ Gazetesi Ankara Temsilcisi Ahmet Takan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ..
Erdoğan cephesinden Saadet'i aşağılayıcı ifadeler...
Alişan Satılmış yöneticilerin vefasızlığına dikkat çekti...
flaş iddia: PKK'ya karşı verdiği mücadeleyle tanınan Osman Pamukoğlu..
"MHP'li üst düzey bir yönetici..."
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=