Lütfen bekleyin..

Erdoğan: Dünya 5'ten büyüktür

25 Eylül 2014, 00:04

Cumhurbaşkanı Erdoğan, BM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesinin BM'yi etkisiz hale getirmesinin kabul edilemez olduğunu söyledi; yeni karar mekanizmalarına ihtiyaç olduğunu belirtti.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'na hitap etti. Konuşmasında Birleşmiş Milletler'in etkisizleşmesine vurgu yaptı.

Erdoğan, "Daha fazla mazlum insan hayatını kaybetmeden, BM sorunlara ağırlığını koymalıdır. Altını çizerek ifade etmeliyim, dünya 5’ten büyüktür" dedi. Erdoğan, BM Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesinin (ABD, Rusya, İngiltere, Çin, Fransa) BM’yi etkisiz hale getirdiğini söyledi, bunun kabul edilemez olduğunu ifade etti.

Erdoğan'ın BM konuşmasında salon boş kaldı - TIKLA GÖR

"Tüm kararlar bir ülkenin iki dudağı arasında" diyen Erdoğan, Filistin'de sadece birkaç gün içinde iki binden fazla masum insan katledilirken BM'nin çözüm üretemediğnii söyledi. Erdoğan, "Daha hızlı ve etkili karar mekanizmaları kurulmadır. BM çok daha cesur olmalıdır" ifadesini kullandı.

"Kimse masum değil"

Erdoğan konuşmasının başında dünyada, geniş bir coğrafyanın derin krizler içinde olduğnu söyledi. 69. dönem BM Genel Kurulu'nun 1914'te başlayan Birinci Dünya Savaşı'nın 100. yıl dönümünde gerçekleştirildiğini dile getiren Erdoğan, "Birinci Dünya Savaşı'na sahne olan coğrafyanın, aradan geçen bir asırlık süreye rağmen, istikrar, huzur, barış ve refahtan halen yoksun olduğunu üzülerek müşahede ediyoruz. Irak'tan Suriye'ye, Filistin'den Yemen'e, Mısır'dan Libya'ya, Afganistan'dan Ukrayna'ya kadar, geniş bir coğrafya, derin krizler içinde insanlığın vicdanını yaralayan görüntülere sahne oluyor" ifadelerini kullandı.

"Bu manzara insan onuruna yaraşır bir manzara değil. Ortalıkta BM’yi ilgilendiren bir sorun var demektir. Burada bir kez daha vurgulamak isterim çocukların öldüğü ve öldürüldüğü bir dünyada kimse masum değildir. Kimsenin can güvenliği yoktur, hiç kimse sürdürülebir refah içinde olamaz. Sadece geçen yıl 5 yaşın altında 6 milyon 300 bin çocuk hayatını kaybetti. Suriye'deki savaşta, 17 bin çocuk hayatını kaybetti, 375 bin çocuk yaralandı, 19 bin çocuk en az bir organını kaybetti. Bu yıl içinde, Filistin'in sadece Gazze Şeridi'nde, en modern ve ölüm saçan silahların doğrudan hedefi olarak 490 çocuk katledildi, 3 bin çocuk yaralandı" diye konuştu. 

"Sessiz kalanlar insanlık suçuna ortak oluyor"

Erdoğan konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Irak'ta, Suriye'de işlenen cinayetlere, Mısır'da demokrasinin katledilmesine itiraz edenler, yine bir takım haksız ve asılsız ithamlara maruz kalıyor, anında teröre destek vermekle itham ediliyorlar. Basın özgürlüğü yok diye bazı ülkeleri kıyasıya eleştirenlerin, Filistin'de öldürülen 16 gazeteciyi görmezden gelmesi, medya mensuplarına yapılan baskıyı duymazdan gelmesi küresel vicdanın dikkatlerinden kaçmıyor. Çok açık söylüyorum; Çocukların öldürülmesine, masum kadınların alçakça katledilmesine, halkın oylarıyla gelmiş iktidarların silah ve tanklarla darbe yoluyla devrilmesine seyirci kalanlar, sessiz kalanlar, tepkisiz kalanlar, bu insanlık suçuna alenen ortak olmaktadır."

"Çifte standart teröre oksijen sağlıyor"

"Daha da önemlisi, modern dünya tarafından sergilenen bu çifte standart, çok geniş halk yığınları nezdinde ciddi bir güvensizlik oluşturmaktadır. Şu anda çatısı altında bulunduğumuz Birleşmiş Milletler'e, uluslararası kurum ve kuruluşlara karşı vicdanlarda oluşan güvensizlik duygusu, adalet duygusunu zedelemekte, milyonlarca insanı umutsuzluğa sevk etmektedir. Bugün karşı karşıya kaldığımız uluslararası terörün en temel beslenme kaynaklarından biri de işte bu güvensizlik duygusudur. Mazlumlara yönelik çifte standart, çocukların katledilmesine karşı sergilenen kayıtsızlık, tüm dünyada teröre oksijen sağlamaktadır. Birleşmiş Milletler'den ve uluslararası kurumlardan umutlarını kesen kitleler, çaresizlik ve umutsuzluk içinde terörün tuzağına düşüyorlar."

"Irak terör örgütlerinin hareket alanı haline geldi"

Erdoğan, Irak'ın terör örgütlerinin hareket alanı haline geldiğini, Irak’taki krizin Türkiye başta olmak üzere bölgedeki ülkeleri tehdit ettiğini söyledi. Suriye meselesinin de sınırları aşmaya başladığını belirtti. Filistin’deki sorununsa zaten bölgedeki bir çok meselenin temel kaynağı olduğunu belirtti. "İki devletli çözümün kabul edilmesi ve Gazze’ye ablukanın kaldırılması siyasi ve ahlaki bir sorundur. Bu kürsüde iki devletli çözüm konuşuluyor ama artık konuşmak yetmez, artık icraat zamanıdır. Bir günde yüzlerce insanın öldürüldüğü bir ortamda hâlâ bizim bunu konuşuyoruz olamız soru işaretleri doğruyor. Daha fazla mazlum insan hayatını kaybetmeden, BM sorunlara ağırlığını koymalıdır" dedi.

"Darbe meşrulaştırılıyor"

Erdoğan, Mısır'da Muhammed Mursi'nin devrildiği darbeyle ilgili de dünyayı eleştirdi:

"Mısır’da halkın oylarıyla seçilen cumhurbaşkanı darbeyle indirilirken BM sadece izliyor, bu darbeyi yapan kişi meşrulaştırılıyor. Eğer demokrasi diyorsak sandığa saygı duyalım, yok demokrasi değil de darbeyle gelenleri savunacaksak bu BM niye var diye merak ediyorum. Daha hızlı ve etkili karar mekanizmaları kurulmadır. BM çok daha cesur olmalı."

"Türkiye teröre karşı en etkili mücadeleyi veriyor"

Erdoğan, "Burada özellikle vurgulamak isterim ki; Türkiye teröre destek veren, göz yuman bir ülke değil, bilakis teröre karşı en etkili mücadeleyi veren ülkedir" dedi. "Dostlarımız için eşsiz bir dost olmayı sürdüreceğiz. Terörün, zalimlerin, katillerin, özellikle de çocuk katillerinin karşısında dimdik duracak, demokrasi ve refahı daha güçlü, daha cesur şekilde savunmaya devam edeceğiz" diye konuştu.  Al Jazeera

Etiketler : erdoğan, bm
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
ismail zafer
1272 gün önce
demekki dünya 5 ten büyük değilmiş! salon boşaldığına göre!
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler
TSK'nın Afrin'de yürüttüğü Zeytin Dalı Harekatı devam ederken ulusl..
Türkiye ile diplomatik ilişkilerini askıya alan Hollanda skandal bir karara..
ABD'nin Florida eyaletinde bir liseye silahlı saldırı düzenlendi. Polis..
Rusya'nın başkenti Moskova'da yolcu uçağı düştü!
Telefonda görüşen Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin, üçlü..
Türk vatandaşlarına vize serbestisi sağlanması için gerekli olan 72 kriterd..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=