Lütfen bekleyin..

İşte 17-25 Aralık dosyalarının son durumu

22 Eylül 2014, 12:25

"Çalışma imkanı yok"

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Eski Bakanlarla ilgili Soruşturma Komisyonu’nda görevli CHP Milletvekili Emre Köprülü, SÖZCÜ’ye “Sonradan görevlendirilen C.Savcısının hemen takipsizlik kararı vermesine şaşırdık. 17-25 Aralık dosyası, yargının dışına çıkarılmak isteniyor. Buna izin vermeyeceğiz” dedi. Köprülü, savcılar hakkında HSYK’ya suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi.

Böyle çalışma ortama olmaz

“Adalet Bakanlığı 3 müfettiş, TBMM iki kişiyi görevlendirdi. İki oda var. Bu kadar önemli bir dosyayı incelemek için yer bile verilmiyor. Üstelik o dalara kozmik diyorlar. Neresi kozmikmiş?”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Başbakanlığı döneminde görev yapan, yolsuzluk iddialarından sonra istifa ettirilen eski bakanlardan Erdoğan Bayraktar, Zafer Çağlayan, Muammer Güler, Egemen Bağış hakkında kurulan TBMM Soruşturma Komisyonu’nu, daha doğru-dürüst çalışamadan 20 gün sonra çalışma süresini dolduruyor. CHP’nin komisyon üyesi milletvekilleri sürenin uzatılmasını isteyecek.

Soruşturma Komisyonu’nun CHP’li üyeleri Erdal Aksünger, Rıza Türmen, Emre Köprülü ve Ercan Cengiz, bakanların da isimlerinin karıştığı yolsuzluk, rüşvet, karapara ve diğer iddialarla ilgili olarak, C.Savcısının “takipsizlik kararı” vermesine itiraz edecek. CHP’nin hukukçu milletvekillerinden Tekirdağ milletvekili Emre Köprülü, SÖZCÜ’ye şunları söyledi:

“Yargı dışına çıkarma”

Yaklaşık 4 yıla yakın süre çalışması yapılan bu soruşturma dosyası, soruşturmayı ylürüten C.Savcısının elinden alınıp başka C.Savcılarına verildi. Onlar da, bu kadar kapsamlı bir dosyayı yeterince inceleme fırsatı bile bulamadan dosya hakkında takipsizlik kararı verdiler. Bu kabul edilecek bir durum değil.

Takipsizlik kararı verilmesi, komisyonun çalışmalarını etkilemez. Bu nihai bir karar değil, idari bir işlemdir. Bu konuda ilerde bir C.Savcısı re’sen de soruşturma başlatabilir.

Soruşturma Komisyonu çalışmalarını daha doğru-/dürüst yürütümeden, savcıların bu kadar kapsamlı dosya hakkında verdiği takipsizlik kararı şaşırtıcı ve son derece yanlıştır. Bu kararda imzası bulunan C.savcıları hakkında Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’na (HSYK) suç duyurusunda bulunacağız.

Büyük yolsuzluk, rüşvet soruşturması hakkında hemen takipsizlik kararı verilerek, bu konu yargının dışına çıkarılıp, sanki iddaların asılsız olduğu gibi bir anlam kazandırılmak isteniyor. Açıkçası takipsizlik kararını siyasi nitelikli buluyoruz ve bunun için de gerekli işlemleri başlatıyoruz.”

“Çalışma olanağı yok”

Kendilerine “kozmik oda” diye iki oda tahsis edildiğini belirten, ancak diğer odalardan bir farkının bulunmadığını belirten CHP’li Emre Köprülü, SÖZCÜ’ye açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“Çalışma koşulları oldukça kötü. İki oda verildi. TBMM iki yasama uzmanı görevlendirdi. Onlarda orada çalışıyor. Adalet bakanlığı 3 müfettiş görevlendirdi. Komisyon 15 kişiden oluşuyor. Şu anda bu odada 4-5 kişi gelip dosya okumaya çalışsa çalışamaz, yer yok. TBMM Başkanlığı’na dilekçe verip yeni odalar tahsis edilmesini isteyeceğiz. Bu kadar önemli, kapsamlı, çok klasörlü, dinleme kayıtlı dosyalar üzerinde böyle çalışılmaz.

Komisyonun delil toplama, tanık dinleme yetkisi var. Bunun için ciddi bir çalışmanın yürütülmesi gerekiyor. Üstelik komisyonun çalışması için 20 gün süresi var. Tabii ki bu sürede bir şey yapılması mümkün değil. Sürenin en az iki ay daha uzatılması için de talepte bulunacağız.”

MÜFETTİŞLER, RAHATSIZLIK YARATTI 

Komisyon Başkanı AKP’li Hakkı Köylü’nün, CHP ve MHP’li üyelerin bilgisi dışında, Adalet Bakanlığı’ndan çalışmalara yardımcı olması amacıyla müfettiş istemesi rahatsızlık yarattı. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın, soruşturma aşamasında C.savcılarına baskı yaptığının tutanaklarla ortada olduğunu öne süren CHP’li üyeler, “Belki bu konularda Adalet Bakanı Bozdağ’ı da dinleyeceğiz. Adalet Bakanı tarafından komisyonda müfettiş gönderilmesi büyük bir sorun olacak. Bunu da komisyon toplantısında dile getireceğiz” dediler.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz'a ..
TSK ve ÖSO unsurlarının terörden tamamen temizlediği Afrin'in Raco beld..
Afrin'e yönelik düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı'nın 41. gününde böl..
Terör örgütü YPG'den tamamen temizlenen Afrin'in Bülbül Kasabası gö..
"Tartışmaya gerek yok, bırakalım..."
Zeytin Dalı Harekatı'nın başlangıcından etkisiz hale getirilen terörist..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=