Lütfen bekleyin..

SBS'de bu noktalara dikkat!

15 Temmuz 2013, 17:29

SBS 2013 sonuçları açıklandı, tercih dönemi bugün başladı. Okul kontenjanları yüzde 30 arttı, SBS’de yanlış tercihten veli sorumlu...

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

SBS 2013 sonuçları açıklandı, tercih dönemi bugün başladı. Okul kontenjanları yüzde 30 arttı, SBS’de yanlış tercihten veli sorumlu...

Milli Eğitim Bakanlığı 2013 Seviye Belirleme Sınavı (SBS) sonuçlarını açıkladı. Sınavın ardından öğrenci ve veliler tarafından ikinci ve önemli bir aşama olarak görülen tercih dönemi bugün başladı.

Bir hafta sürecek SBS tercihlerinde öğrenciler 18 yaşını doldurmadığı için birinci derecede sorumlu öğrenci velisi olacak. Öğrenci velilerinin tercih süresince form doldurulmasından, okullar hakkında olmak üzere tüm konular hakkında bilgi sahibi olması gerekiyor. Bakanlık, SBS sonucuna göre öğrenci alan fen ve sosyal bilimler liseleri ile her türdeki Anadolu liselerinin kontenjanlarını yüzde 30 artırdı.

İNTERNET ÜZERİNDEN DE YAPILABİLECEK

21 Temmuz'a kadar sürecek tercihler bireysel olarak ya da internet aracılığı ile yapılacak. SBS tercihlerinde, öğrenciler 18 yaşını doldurmadığı için, veliler birinci derecede sorumlu olacak. Bu sebeple tercih döneminde ve sürecin her aşamasında velilerin, tercihler, okullar ve tüm süreç hakkında bilgi sahibi olması gerekiyor.

OKUL KONTENJANLARI YÜZDE 30 ARTTI 

Milli Eğitim Bakanlığı, fen ve sosyal bilimler liseleri ile her türdeki Anadolu liselerinin kontenjanlarını yüzde 30 artırdı. Bu artışta yeni açılan okullarla birlikte Anadolu liselerine dönüştürülen okullar etkili oldu. Çalışmalar kapsamında 6 fen lisesi, 1 Anadolu öğretmen lisesi, 502 Anadolu lisesi 120 Anadolu imam hatip lisesi ile 59 Anadolu meslek lisesi açıldı. Bunlara ilave olarak okulların şube kontenjanlarında da artış yapıldı. 2012-2013 eğitim–öğretim yılında yıl fen liselerinin 9’uncu sınıf kontenjanı 12 bin 376 iken, bu yıl yapılan artışla birlikte bu rakam 15 bin 780’e yükseldi. Ayrıca Anadolu liselerinin 9. sınıf kontenjanı 226 bin 900'den 314 bin 110'a, Anadolu öğretmen liselerinin kontenjanı 29 bin 780'den 31 bin 200'e, sosyal bilimler liselerinin kontenjanı 2 bin 522'den 2 bin 782'ye, Anadolu imam hatip liselerinin kontenjanı 42 bin 144'ten 64 bin 170'e, Anadolu türü mesleki teknik eğitim okullarının kontenjanı ise 139 bin 513'ten 184 bin 707'ye çıkarıldı. 

YENİ AÇILAN OKULLARI DEĞERLENDİRİN

SBS’de bu yıl okul sayısı ve genel kontenjan arttığı için tercih yapılırken yeni açılan okulların mutlaka değerlendirilmesi gerekiyor. Ayrıca bu yıl öğrenciler sadece bir kerede 10 tercih yapacak. Bu yıl öğrencilerin tercihlerini ya da tercih sıralamalarını değiştirme şansları olmayacak. Dolayısıyla bu süreçte hata yapmamaya özen göstermeleri gerekiyor. Öğrencilerin 18 yaşını doldurmadığı için tercih ile ilgili tüm sorumluluk velilerde olacak. Velilerin tüm tercih aşamalarında çocuklarıyla birlikte olmaları gerekiyor. 

'VELİLERE KLAVUZU İNCELEYİN' ÖNERİSİ

Öncelikle velilerin bakanlık tarafından hazırlanan Ortaöğretime Yerleştirme Sistemi Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu’nu incelemeleri tavsiye ediliyor. OYP, öğrencilerin genel başarı sıraları ve yüzdelik dilimlerini gösterir şekilde açıklandı. Öğrenci ve velilerin okul tercihlerini yaparken bu durumu göz önünde bulundurmaları yararlı olacak.

TERCİH LİSTESİ BİR KEZ DÜZENLENECEK 

OYP'ye göre yapılacak tercih ve yerleştirme işlemlerinde, geçmiş yıllara göre bazı farklı uygulamalar söz konusu olduğundan, okul müdürleri, veliler ve öğrencilere rehberlik eden diğer yetkililer, http://oges.meb.gov.tr adresinde yayınlanan tercih ve yerleştirme e-kılavuzunu dikkatlice okumaları gerekiyor. OYP'si 201 ve üstü olup tercihte bulunan tüm öğrenciler yerleştirmeye katılabilecek.

Yerleştirme işlemleri için tercihler 15-21 Temmuz 2013 tarihleri arasında yapılacak. Yerleştirme işlemleri için öğrenciler en fazla 10 (on) tercih yapabilecek. Tercih başvurusu sadece bir kez yapılacağından ve başvuru işleminden sonra değiştirilemeyeceğinden, tercihler, öncelik sırasına ve http://oges.meb.gov.tr ile https://e­okul.meb.gov.tr internet adreslerinde yayımlanan bir önceki yıl okul taban puanlarına dikkat edilerek yapılması tavsiye ediliyor. Tercihlerden, öğrenci velisi sorumlu olacak. Tercihlerin elektronik ortamda hatasız, eksiksiz olarak tercih ve yerleştirme ­e-kılavuzuna uygun doldurulması gerekiyor. 

TERCİHTEN VELİ SORUMLU

Tercih listesinden öğrenci velisi, onay işleminden ise okul müdürlüğü ile veli birlikte sorumlu olacak. Elektronik ortamda onaylanan ‘Tercih Başvuru Bilgileri Formu’nun çıktısı alınarak okul müdürlüğü yetkilisi ile veli tarafından imzalandıktan sonra aslı okulda saklanacak ve bir nüshası imza karşılığı veliye verilecek.

Etiketler : sbs, sbs sonuçları, MEB
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler
Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) 2017 Faaliyet Raporu’nda kendi belirle..
Öğrencileri liselere otomatik yerleştirecek simülasyondaki son iki kriteri ..
Cumhurbaşkanı Erdoğan, katıldığı Marmara Üniversitesi 135. Kuruluş Yıl Dönü..
ÖSYM başkanı açıkladı! Son 10 yılda yapılan sınav sonuçlarına yönelik detay..
Yükseköğretim Kurulu'nca (YÖK), daha önce tek günde yapılacağı duyurula..
TEOG'un yerine adrese en yakın, sınavsız mahalli yerleştirme uygulaması..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=