Lütfen bekleyin..

Arkeologları heyecanlandıran keşif! Çorum'da öyle bir kalıntı bulundu ki!..

15 Eylül 2014, 17:58

Çorum'da bulunan yaklaşık 10 ton ağırlığındaki gergedan fosili, arkeologları heyecanlandırdı. Fosilin tamamı ortaya çıkartıldıktan sonra, üç boyutlu olarak ayağa kaldırılması planlanıyor.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Çorum'un Sungurlu İlçesi'nde günümüzden yaklaşık 23- 27 milyon yıl öncesine ait en büyük kara memelisi olarak bilinen ve yaklaşık 10 ton ağırlığında olduğu tahmin edilen 5 metre yüksekliğinde dev gergedan fosili bulundu.

Dev gergedan fosilinin gün yüzüne çıkarılması için Maden Tetkik Arama Genel Müdürlüğü ekiplerince çalışmaların devam ettiği belirtildi.

Çorum'un Sungurlu İlçesi'nde geçen yıl kasım ayında bir çobanın ihbarı üzerine başlatılan çalışmalar sonucunda dev gergedan fosilinin gün yüzüne çıkmasına sayılı günler kaldı.'Paraceratherium' olarak adlandırılan boynuzsuz dev gergedan iskeletinin hemen hemen tamamına yakını bulunurken, çalışmaların bu ay sonunda biteceği belirtildi.

MTA Genel Müdürlüğü Tabiat Tarihi Müzesi Omurgalı Paleontolojisi ekip şefi Jeoloji Yüksek Mühendisi Neşe Oyal, soyu tükenmiş en büyük kara memelisi olan gergedan fosilinin Anadoluda bulunması hayvanın göç yollarının tespiti açısından büyük önem taşıdığını dile getirdi. Bulunan bu fosilin, Anadolu ile Asya arasında bir kara köprüsünün oluşturduğuna dikkat çeken Oral şöyle dedi:

"Proje kapsamında çalışılan Dev Gergedan fosilleri 2013 yılı Kasım ayında Çorum ili Sungurlu ilçesindeki Kavşut beldesinde bulunmuştur. MTA Genel Müdürlüğü Tabiat Tarihi Müze Müdürlüğüne bir çoban tarafından ihbar edilmiştir. 2013 yılı Kasım ayından itibaren lokalitede fosil kurtarma çalışmaları devam etmektedir. Projemiz kapsamında ise 60 civarında dev gergedan fosili çıkartılmıştır. Dev gergedan fosilleri erişkin bir erkek bireye ait iskeletin hemen hemen tüm bölümlerini içermektedir. Erişkin erkek bireyin ağırlığının 10 tondan fazla olup, omuz yüksekliğinin 5 metrenin üstünde olduğu tahmin edilmektedir. Lokalitede ayrıca genç bir bireye ait kafa ve dişlere de rastlanmıştır."

'EN BÜYÜK KARA MEMELİSİ

Dünyada çok nadir bulunan ve gelmiş geçmiş en büyük kara memelisi olarak bilinen dev gergedana ait fosil örneklerinin Moğolistan, Çin, Orta Asya ve Hint Yarımadası'nda da bulunduğunu belirten Tabiat Tarihi Müzesi Omurgalı Paleontolojisi ekip şefi Jeoloji Yüksek Mühendisi Neşe Oyal, son yıllarda Gürcistan ve Balkanlar'da da bu fosillere rastlandığını söyledi. Türkiye'de bulunan fosillerin özellikle dev gergedanların dağılımı ve göç yollarının tespiti açısından büyük öneme sahip olduğunu söyleyen

Oyal, şöyle devam etti:

"Dev gergedan örnekleri MTA Genel Müdürlüğü Tabiat Tarihi Müzesi Omurgalı Paleontolojisi Ekibi tarafından hasar görmeden sediman içerisinden çıkartılmış, alçılanarak koruma altına alınmış ve Tabiat Tarihi Müzesine taşınarak muhafaza altına alınmıştır. Dev gergedan iskeletinin bir araya getirilerek üç boyutlu olarak ayağa kaldırılması planlanmaktadır."

Etiketler : çorum, Sungurlu, MTA,
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler
İşte Türk Milleti ! Şehit için bir şehir kıyama durdu !
Van ve Konya'da meydana gelen otobüs kazalarında 2 kişi öldü, 30 kişi y..
Üsküdar'da bir otobüsün durağa girmesi sonucu meydana gelen kazada ölü ..
Mekke'de Kabe yakınındaki inşaatın şantiyesinde yangın çıktı. Mescid-i ..
İETT, otobüs güzergâhlarının sahada kontrolünü yaptırarak, hat, güzergâh ve..
Kalender Ordu Evi önündeki yolda çökme meydana geldi. Araç trafiği çift yön..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=