Lütfen bekleyin..

Davutoğlu'na Taraf'ın 'halk fişlendi' haberini sordu!

11 Eylül 2014, 18:12

CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle TBMM Başkanlığı'na bir soru önergesi verdi.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Soru önergesinde Taraf Gazetesi'nin 10 Eylül 2014 tarihli haberinde yaptığı 'Yozgat'ta fişleme' haberlerini hatırlatan Kart, "Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde Kozmik Çalışma Grubu (KÇG) adıyla

faaliyet sürdüren bir birim var mıdır, Kanunsuz Emir ve Talimatla gerçekleştirilen, yasal ve anayasal dayanağı

bulunmayan bu fişlemeler, diğer illerde de sürdürülmekte midir?" diye sordu.
 
İşte, Kart'ın Başbakan Davutoğlu'na yönelttiği soru önergesi....

Taraf Gazetesi'nden Hüseyin Özay'ın 10 Eylül 2014 tarihli haberinde; 17 ve 25 Aralık Yolsuzluk Operasyonlarının ardından başlatılan "Örtülü fişleme" çalışmaları kapsamında, Kozmik Çalışma Grubu (KÇG) tarafından sürdürülen çalışmalar sonucunda Yozgal İl'indeki çalışmaların tamamlandığı, Yozgat'ta 210 işletmenin muhalif olarak isimlendirildiği, muhalif durumda olan bu işletmelerin bir kısmının paralel yapıya destek verdiği, bir kısmının ise muhalefet partilerine destek verdiği ve hangi sektörel alamlarda faaliyet gösterdiklerinin tespit edildiği ifade ve iddia edilmektedir.

2014 yılı başından itibaren benzeri fişleme çalışmalarının  daha da yoğunlaştığı bir vakıadır. Bu konuda somut bulgu ve bilgiler kamuoyuna yansımıştır. Mezkur haberde de sözü edilen iddialar da somut bilgilere dayanmaktadır.

Yukarıda sözü edilen fiili çalışmaların, hiçbir şekilde yasal ve anayasal dayanağının bulunmadığı açıktır. Demokrasilerde, Hükümetlerin ve Devlet'in vatandaşını fişlemesi söz konusu olamaz. Nefret ve ayırımcılık anlamına gelen bu ve benzeri çalışmalar toplumsal barışı zedeleyen sonuçlara yol açmaktadır. Hükümet eliyle bir taraftan bölücülük yapılmakta, bir taraftan da kutuplaşmaya yol açılmaktadır. Temel hak ve özgrlüklere saldırı anlamına gelen bu fişlemelerin, anayasal ihlal boyutlarında sonuçlarının olacağı açıktır.

Bu açıklamaların ışığında soruyoruz:

1) Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde Kozmik Çalışma Grubu (KÇG) adıyla faaliyet sürdüren bir birim var mıdır? Bu birim ne zaman faaliyete geçmiştir? Bu birimin görev alanı ve yasal dayanağı nedir?

2) Kanunsuz Emir ve Talimatla gerçekleştirilen, yasal ve anayasal dayanağı bulunmayan bu fişlemeler, diğer illerde de sürdürülmekte midir?

3) Bu çalışmalar hangi yasal yetkiler ve takdir yetkisi kapsamında sürdürülmektedir?

SHaber

Etiketler : atilla kart, CHP,
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler
İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Koray Aydın Best FM'de Ufuk Karcı'..
"İYİ Parti’nin seçimlere girmek için hiçbir şartı eksik değildi. Eğer ..
MHP lideri Bahçeli'den erken seçim açıklaması
İYİ Parti'nin seçime katılıp, katılamayacağıyla ilgili sorulara yanıt v..
İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, "An itibarıyla seçim çalışmalar..
Erken seçim tarihi belli oldu.
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=