Lütfen bekleyin..

Alan da yandı dağıtan da... Cezası çok büyük...

10 Eylül 2014, 22:18

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Amasya İl Müdürü Ömer Bolat, kalitesiz kömür dağıtan, kullanan ve yakanların Isınmadan Kaynaklanan Hava Kirliliğinin Kontrolü Yönetmeliği'ne göre cezalandırılacağını söyledi.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

 Amasya Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ömer Bolat, Sosyal Yardımlaşma Vakfı aracılığıyla yapılan kömür dağıtımında, Isınmadan Kaynaklanan Hava Kirliliğinin Kontrolü Yönetmeliği’nde belirlenen hususlara uyulması gerektiğini belirterek, konuyla ilgili kararın 28977 sayılı Resmi Gazete’de yayımlandığını söyledi.
 
Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Bolat, yaklaşan kış mevsimi öncesinde hava kirliliğinin önlemesi adına vatandaşları uyardı. Kış mevsiminde ısınma ve sanayide kullanacak olan katı yakıtlar konusunda vatandaşların hassas olması gerektiğini belirten Bolat, fabrikalar dışında, ısınma ve sanayi amaçlı olarak petrol koku kömürü ve bu kömürün tozundan imal edilmiş pres kömürlerin satışının ve kullanımın yasak olduğunu söyledi.

Uyarılara rağmen bu tür kömür kullananların tespiti halinde savcılığa suç duyurusunda bulunulacağını kaydeden Bolat, “Isınma amaçlı mineral yağ, araba plastiği parçaları, lastik, tezek, katı atıklar ve tekstil artıkları, kablolar, ıslak odun, boyalı odun, plastikler, ev eşyaları ve yemek atıkları gibi evsel atıklar, özel atıklar, tıbbi atıklar, asfalt ve asfalt ürünleri, boya ve boya ürünleri ile fuel oil kaplarının yakılması yasaktır.” dedi.

Açıkta torbasız kömür satışının da yasak olduğunu ifade eden Bolat, “Isınma amaçlı olarak kullanılacak kömürlerin satışlarında, kömür torbaları üzerinde görünür şekilde bakanlığımızın belirlediği bilgiler bulunacaktır. Ayrıca, yönetmelik ve genelgede belirtilen değerlerden daha iyi kömür satacağını taahhüt edenler, istedikleri takdirde bakanlığın belirlemiş olduğu kömür özelliklerinin yanı sıra taahhüt ettikleri kömür özelliklerini de kömür torbası üzerinde belirtebilirler.” diye konuştu.

“KÖMÜR TORBALARI KESİNLİKLE YAKILMAYACAK”

Sosyal Yardımlaşma Vakfı aracılığıyla yapılan kömür dağıtımında, Isınmadan Kaynaklanan Hava Kirliliğinin Kontrolü Yönetmeliği’nde belirlenen hususlara uyulması gerektiğini belirten Bolat, “Konuya ilgili denetimler il merkezinde Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından ilçelerde ise kaymakamlıklar tarafında yürütülecektir.Tüketicilerin ilimizde kömür satışına izin verilen kömür dışında kömür almamaları, mahalli çevre kurulun da belirtilen yerli ve İthal özelliklere haiz kaliteli kömür kullanmaları, kesinlikle torbasız kömür almamaları, aldıkları kömürleri çevreye ve insanlara zarar vermeyecek ve rahatsız etmeyecek şekilde istiflemelerine ve yakmaları gerekmektedir. Kömürlerin yakımı esnasında kömür torbaları kesinlikle kazana, sobaya atılmayacak, biriktirilerek ileride oluşabilecek geri dönüşümde değerlendirilmesi sağlanacaktır. Yönetici, idareci ve vatandaşlar alınan kömürlere ait torbaları toplama işini üstlenen vakıf, dernek, firma, kişi ve kurumlara teslim etmekle yükümlüdür.” İfadelerini kullandı.

Bolat, tüm kaloriferli binalarda oluşacak olan küllerin çöp konteynırlarına ya da yanlarına atılmamasını, kiralanacak konteynırlarda veya ayrı olarak biriktirilmesi, daha sonra belediyenin göstereceği yere götürülmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler
İşte Türk Milleti ! Şehit için bir şehir kıyama durdu !
Van ve Konya'da meydana gelen otobüs kazalarında 2 kişi öldü, 30 kişi y..
Üsküdar'da bir otobüsün durağa girmesi sonucu meydana gelen kazada ölü ..
Mekke'de Kabe yakınındaki inşaatın şantiyesinde yangın çıktı. Mescid-i ..
İETT, otobüs güzergâhlarının sahada kontrolünü yaptırarak, hat, güzergâh ve..
Kalender Ordu Evi önündeki yolda çökme meydana geldi. Araç trafiği çift yön..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=