Lütfen bekleyin..

Türk polisi hasta olmaz mı? Psikolojik denetime tabi tutulmuyor, Psikoloğa giden polis ise....

14 Temmuz 2013, 23:41

Gezi olaylarında uyguladığı şiddetle gündeme gelen polisin psikolojik denetime tabi tutulmadığı ortaya çıktı. Psikolağa giden polisin silahı alınıyor, maaşı düşürülüyor

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Kaçakçılık operasyonlarında çalıştırılan köpeklere psikolojik yardım sağlayan Emniyet Müdürlüğü, polis memurlarına düzenli psikolojik yardım vermiyor.

Emniyet müdürlüklerinde bulunan psikolojik danışma büroları yardım için değil psikolojik sorunu olan personeli tesbit etme mekanizması olarak kullanılıyor. Kötü çalışma koşulları ve katı disiplin kurallarından bunalan polis, psiklojik yardım alamıyor. Polisin kurum bünyesinde ya da dışarıdan herhangi bir psikolojik yardım aldığının tesbit edilmesi halinde ise işlem başlatılıyor.

MAAŞLARI DÜŞÜYOR

Psikolojik yardım alan polis rahatsızlığının silah kullanmayı engelleyici mahiyette olup olmadığına bakılmaksızın pasif göreve çekiliyor, silahına el konuluyor. Bir polisin silahını kaybetmesi ise kendileri için itibar kaybı anlamına geliyor. Sivil memur statüsüne düşürülen polisin maaşında da azalma meydana geliyor. Bu yüzden birçok polis memuru ya psikolojik yardım alamıyor ya eşinin ismiyle psikoloğa gitmek zorunda kalıyor ya da arkadaşlarının önerdiği antidepresanları kullanıyor. Devlet memuru oldukları için isimlerini veremeyen Polis memurlarıyla polis psikolojisini konuştuk

EŞİMİN ELİNİ TUTMAM DİSİPLİN SUÇU

19 yıllık polis: İki evlilik yaptım, ikisi de bitti. Eve gergin geliyordum. Emniyet disiplin tüzüğüne göre üniformalıyken eşimin elini tutarak yürüyemem, ellerimde poşetle çocuklarıma muz, kayısı götüremem. Emniyet Müdürlüklerinin psikolojik danışmanlık büroları var ancak psikolojik sorunları olan polisi fişleme mekanizması gibi çalışıyor. İl Emniyet Müdürlüğü’ndeki psikoloğa gittim. Fişlendim. Psikolog benim lehime şeyler yapılacağını söyledi ama aksine daha fazla üzerime üzerime geldiler.

TERAPİYE İHTİYACIM VAR...

6 yıllık polis: Benim terapiye ihtiyacım var. Çünkü sürekli ya mağdur ya da suç işlemiş insan görüyorum. Ben de insanım kötü olaylardan etkileniyorum. Kurum içindeki adaletsizlikler beni etkiliyor. Psikolojik yardım alamıyoruz. Psikoloğa gittiğiniz zaman resmî işlem başlatılıyor. En basitinden silahınızı alıyorlar. Geri hizmete çekilmek ayıpmış gibi bir algı var bizde.

14 yıllık polis: Eleştiriyi kabul etmiyorlar bizim meslekte. Üstlerimizin vermiş olduğu bir kararı eleştirmek ihraç nedeni. Disiplin tüzüğünü okuyun. Polis kendi içerisinde psikolojik şiddet görüyor. Gezi olaylarını da kendi içerisinde şiddet gören polisin şiddetinin dışa vurumu olarak görüyorum.

Kliniğin kapısından bile geçmezler

Emre Uslu: Emniyet müdürlüklerinde psikolojik danışma büroları var. Ancak psikolojik danışmana gitmenin emniyette negatif bir algısı var. Eğer emniyet amiri bir polis memurunu psikolojik danışmanlığa göndermişse bunun polisin kariyerine negatif bir etkisi olur. Amirinin polisi psikolojik danışmana göndermesi polisin normal olmadığı algısını doğurur. Bunun da genellikle polisin silahının alınması ve pasif göreve çekilmesi gibi sonuçları olur. Polisin eşiyle olan sorunları yüzünden aile danışmanlığı alması bile silahının alınması ve pasif göreve çekilmesiyle sonuçlanabilir. Emniyet yerine dışardan bir psikoloğa giderlerse bu kariyerlerini daha da olumsuz etkiler “Ciddi bir şey mi var” diye düşünülür. Dolayısıyla polisler değil psikolojik destek almak, psikoloğun kapısının önünden bile geçmek istemezler.

Emniyet-Sen: Emniyetin toplamda 138 psikolog 11 psikolojik danışmanı var. Bu yeterli bir sayı değil. Ayrıca polisler psikolojik destek almaktan korkuyorlar.-Taraf

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
Eski MHP Milletvekili, emekli büyükelçi Deniz Bölükbaşı, tedavi gördüğü has..
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz'a ..
TSK ve ÖSO unsurlarının terörden tamamen temizlediği Afrin'in Raco beld..
Afrin'e yönelik düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı'nın 41. gününde böl..
Terör örgütü YPG'den tamamen temizlenen Afrin'in Bülbül Kasabası gö..
"Tartışmaya gerek yok, bırakalım..."
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=