Lütfen bekleyin..

Asansör faciasının arkasından 'Kamu yararı' çıktı, yok artık diyeceksiniz

09 Eylül 2014, 12:41

Lüks proje, TOKİ onaylı olunca Torunlar’a da koruma kalkanı kendiliğinden gelmiş...

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Mecidiyeköy’de 10 işçinin ölümüyle sonuçlanan “cinayetin” ayrıntıları ortaya çıkıyor. Projenin TOKİ onaylı olması nedeniyle okul ve hastane binalarıyla bir sayıldığı, bu nedenle de “Yapı Denetim Kanunu” kapsamı dışında kaldığı ortaya çıktı.

İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Nevzat Ersan, “Bu binayı kendileri denetledi. TOKİ’nin kendi denetimi var ve bu yetersiz. Rezidansı da kendileri denetledi. Rezidansı da kendileri denetledi. Kamu yararı diye 24 saat çalıştırabilirler...” dedi. Elektrik Mühendisleri Odası Başkanı Hüseyin Yeşil ise inşaat asansörlerinin denetiminin mal sahibinin inisiyatifinde olduğuna dikkat çekerek, “Emaneten bir asansör konuyor, işin sonunda sökülüyor, İnşaat asansörlerinde kamusal denetim yok” uyarısında bulundu.

‘KAMU YARARI’ ONAYLI

Cumhuriyet'in haberine göre, Projenin TOKİ onaylı olması nedeniyle, okul ve hastane binalarıyla bir sayıldığı, bu nedenle de Yapı Denetim Kanunu kapsamı dışında kaldığı ortaya çıktı. Aynı projeye Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü de rezidans yapımında 24 saat çalışılabilmesi için “kamu yararınadır” onayı verdi.

‘KENDİLERİ ÇALIP KENDİLERİ OYNADI’

İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Nevzat Ersan, Türkiye’de kamu yatırımlarının ve TOKİ’nin “Yapı Denetim Kanunu” kapsamında olmadığına dikkat çekti. Tüm kamu binaları ile TOKİ yapılarının da bu kapsam altına alınması gerektiğini söyleyen Ersan, bu projenin de TOKİ’nin olması nedeniyle kapsam dışında kaldığını ifade etti. “TOKİ’nin kendi denetimi var ve bu denetim yetersiz” diyen Ersan, “Rezidansı da kendileri denetlediler. Yani kendileri çalıp kendileri oynuyorlar. Kapsam dışında kendileri çalıp kendileri oynuyorlar. Neden özel inşaatlar kanun kapsamındayken, kamu ve TOKİ inşatlarının kapsam dışında olduğu sorgulanmalı” dedi.

BİR AN ÖNCE PARA

İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Nevzat Ersan, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün “24 saat çalışma kamu yararına” kararına ilişkin olarak da “Kaza yapma olasılığı, normal mesaiye göre daha çoktur. Normal mesai saatleri dışında çalışmamak özellikle hayati riski olan işlerde çok önemlidir. Rezidansı yetiştirip bir an önce paraya dönüştürmek istiyorlar. Bu nedenle ‘kamu yararı’ndan ‘paranın hemen kasaya girmesi’ anlamı çıkıyor. Bu insanlara hizmet edecek bir yapı değil, bir konut. Kılıf uydurmaya çalışmışlar ve kamu yararı ilkesini kullanmışlar” dedi.

Cumhuriyet

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
Eski MHP Milletvekili, emekli büyükelçi Deniz Bölükbaşı, tedavi gördüğü has..
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz'a ..
TSK ve ÖSO unsurlarının terörden tamamen temizlediği Afrin'in Raco beld..
Afrin'e yönelik düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı'nın 41. gününde böl..
Terör örgütü YPG'den tamamen temizlenen Afrin'in Bülbül Kasabası gö..
"Tartışmaya gerek yok, bırakalım..."
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=