Lütfen bekleyin..

Torunlar İnşaat'ın arkasındaki gizli el?

07 Eylül 2014, 18:32

Bu yılın ilk 6 ayında net karını tam tamına yüzde 965 oranında artırdığını, satışlarını ise geçen yıla göre yüzde 372 yükselttiklerini açıklayan Torunlar'ın dikkat çeken yükselişi...

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Mecidiyeköy'de yıllarca Ali Sami Yen Stadı olarak hizmet veren alan, Galatasaray'a yeni bir stad yapılması fikri ile geçtiğimiz yıllarda boşaltıldı. Önceleri buranın şehir içinde ihtiyaç duyulan büyükçe bir park olacağı gündeme geldi. 

Ardından dünyanın gözbebeği şehirlerinden olan İstanbul'u beton yığınına dönüştüren zihniyetin, burasını imara açacağı belli oldu. Nisan 2010'da yapılan ilk ihaleyi Nurol-Aşçıoğlu ortaklığı kazandı. 

TOKİ, çıktığı bu ihaleyi fiyatı düşük bularak iptal etti. Aynı yılın Mayıs ayında yapılan ihaleyi ise Aşçıoğlu İnşaat tek başına aldı. Öncekinde 416.5 milyon verilmesine karşılık bu kez 461.5 milyon dolar rakam ortaya kondu. 

Aşçıoğlu İnşaat, Ekim 2010'da Torunlar GYO ve Kapıcıoğlu GYO ile ortaklık kurdu. İhaleyi alan Aşçıoğlu idi fakat ortaklıkta Torunlar GYO yüzde 65, Aşçıoğlu yüzde 30, en küçük ortak da yüzde 5 pay sahibi oldu. 

Ortaklık sırasında neler döndüğünü medya mensupları, projenin tanıtım toplantısında fark etmeye başladı. 1 Nisan 2011'de yapılan toplantıya Aşçıoğlu Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Aşçıoğlu katılmadı. 

Aşçıoğlu'na sorulduğunda, yaşananlarla ilgili "yargı yoluna gideceğiz" dedi. Nitekim Mart 2012'de Aşçıoğlu mahkemeye başvurdu ve şirkete hakem atanmasını istedi. 

Torunlar tarafı, talebi haksız görse de mahkeme 3 kişilik hakem tayin etti. Ve nihayetinde yönetim kuruluna kayyum atandı. 

Gelişmeler çetrefilli ve uzun. Öteki ayrıntılarla sizi meşgul etmeyeceğim. Sonunda hisse devri yoluna gidildi ve ihaleyi alan firma hisselerini Torun Yapı'ya devredip aradan çekildi. 

Hisse devrinin yapılmasından sonra Yaşar Aşçıoğlu'nun medyaya yaptığı açıklama unutulmayacak türden idi: 

"Hisse devri sulhen yapıldı ama kerhen yapılmak zorunda kalındı. Bu konu hakkında başka yorum yapmıyorum."

PEKİ TORUNLAR KİM?

Torunlar'ın kurucusu Osman Torun sanıldığı gibi Karadenizli değil, Erzincan Kemahlı. Torunlar'ı imparatorluğa götüren ise 8 yaşında İstanbul'a çaycı babasının yanına yardım etmek üzere gelen Aziz Torun oldu. 

Aziz Torun, İstanbul İmam Hatip Lisesinden Recep Tayyip Erdoğan'ın, İktisat Fakültesinden ise Abdullah Gül'ün okul arkadaşı. 

Aziz Torun, 2012 yılında Ekonomist dergisine verdiği röportajda, başarılarının ardında Erdoğan'ın olduğu yolundaki iddiaların hatırlatılması üzerine, "İnsaf. Biz hiçbir ihalede korunmadık" demişti.

Aziz Torun'un söyledikleri bununla da sınırlı değil. Mağdur edebiyatı yapmayı seçiyor ve, "Biz Galatasaray Liseli ya da Alman Lisesi mezunu olsaydık hakkımızda bunlar mı söylenecekti yine" diye karşı hamlede bulunma yoluna gitti.

TORUNLAR NASIL BUGÜNLERE GELDİ?

Yıllarca gıda sektöründe varlık gösteren Torunlar, 1980'li yılların ikinci yarısında inşaat sektöründe yapsatçılığa başladı. 2005'ten itibaren ise "Yürü ya kulum" denilen firmalardan oldu. 

Neler yaptıklarına gelince...

Nishİstanbul, Torun evleri, Bursa’daki Zafer Plaza, AnkaMall AVM, Torium, Antalya Deepo ve Korupark, Mall Of İstanbul ve 10 kişinin ölümü ile gündemde olan Mecidiyeköy'deki kanlı inşaat. 

Torunlar yalnız inşaatta yok. Geçtiğimiz yıl Ocak ayında yapılan Başkentgaz ihalesinde 1 milyar 162 milyon ile en yüksek fiyatı verdi. Nisan 2012'de de Paşabahçe’de Tekel’in arazisi için açılan ihaleye en yüksek fiyatı vermişti.

Aziz Torun, kendini ve şirketini "tevazu sahibi" olarak niteliyor. Göz önünde olmak istemediklerini söylüyor. Buna karşılık bankalar nezdinde milyarlarla ifade edilen kredi itibarları olduğuna dikkat çekiyor.

2011 yılında ise Boğaz'ın en görkemli yalılarından biri olan Clifton Yalısı'nı satın aldı. Bir yılı aşkın süren restorasyon çalışmaları yürütüldü.  Orjinaline uygun görkemlikte yapılabilmesi için büyük çaba harcandı.

İKİ TABLOYU İYİ OKUMALI

Sizlerle iki fotoğraf paylaşacağım. 

Birinci tablo: Torunlar GYM'nin 19 Ağustos 2014'te yaptığı bir açıklama var. Bu yılın ilk 6 ayında net karını tam tamına yüzde 965 oranında artırdığını duyurdu. Satışlarını ise geçen yıla göre yüzde 372 yükselttikleri açıklandı. 

İlk tabloda sadece gündüz çalışma izni olan bir şirket, geceleri de çalışarak karına kar katma peşinde. İstanbul'un göbeğinde bu şirketin gece çalışma izni var mı ve şartları buna uygun mu diye kontrol edebilen bir mekanizma yok. Belki de buna cesaret edebilen demek daha doğru. Müfettişlerin hepsi, Paralel olduğu düşünülen şirketlerin peşinde. Onlarda bir açık bulabilir miyiz gayretkeşliğinde. 

Gelelim ikinci tabloya: Burada ise işçilerin çalışma şartlarını ve psikolojilerini görmekteyiz. 

9 Nisan 2014'te lise mezunu Erdoğan Polat'ın üniversite hazırlığı kurslarına para biriktirmeye çalışırken aynı inşaattan düşüp ölmesini kimseye duyurmamaya çalıştılar.

10 kişinin ölümünde ise para ile besledikleri medya kuruluşları, Torunlar adını gizlemeye çalıştı, olay "Mecidiyeköy'deki inşaatlar" olarak kamuoyuna yansıtıldı.

İşçilerin psikolojisini en iyi veren ise bir duvar yazısı oldu. 

"YAŞIMI SORMA BANA. YAŞAMADIM Kİ."

Rota Haber

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz'a ..
TSK ve ÖSO unsurlarının terörden tamamen temizlediği Afrin'in Raco beld..
Afrin'e yönelik düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı'nın 41. gününde böl..
Terör örgütü YPG'den tamamen temizlenen Afrin'in Bülbül Kasabası gö..
"Tartışmaya gerek yok, bırakalım..."
Zeytin Dalı Harekatı'nın başlangıcından etkisiz hale getirilen terörist..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=